Sklep
Pobierz darmową aplikację Twój Asystent. Aplikacja będzie na bieżąco informować Cię o nowościach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki niej nie przeoczysz żadnej istotnej kwestii zawiązanej z bhp! Zainstaluj aplikację, a codziennie dostaniesz porcję informacji ułatwiających Twoją pracę. Ta aplikacja to narzędzie stworzone z myślą o pracownikach służby bhp, pracodawcach i osobach zajmujących się bhp.
Od 1 listopada 2021 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nie dotkną one bezpośrednio pracodawców. Nie wpłyną również na procedurę postępowania powypadkowego w zakładach pracy. Zobacz zatem czego dotyczą.
To, że prawo nie nadąża za technologią widoczne jest w wielu dziadzinach gospodarki i branżach. Tak też jest w branży budowlanej. Rosną wymagania dotyczące energooszczędności budynków, warstwy izolacyjne są coraz grubsze. Tymczasem przepisy bhp dotyczące rusztowań utknęły w miejscu, w formie określonej jeszcze w PRL. To nie tylko utrudnia realizację prac budowlanych, ale rodzi zagrożenia dla ludzi pracujących na rusztowaniach – mówią eksperci Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji. Dlatego też apelują do rządu o zmianę przepisów bhp dotyczących rusztowań.
Już 28 czerwca 2019 r., wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wprowadzają one m.in. nowy wzór karty szkolenia wstępnego oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp. Jednak to nie wszystko co ulegnie zmianie w przepisach. Dowiedz się zatem, jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp.
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach związanych z bhp
Do opiniowania trafił właśnie projekt rozporządzenia zmieniającego obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oprócz nowych wzorów zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp i karty szkolenia wstępnego zaktualizowane oraz dostosowane do niedawno zmienionych przepisów zostaną m.in. przepisy dotyczące szkoleń okresowych. Zobacz na czym mają polegać zmiany.
Nowy pracownik administracyjno-biurowy zostaje przyjęty do pracy, odbywa szkolenia wstępne ogólne, instruktaż stanowiskowy. Czy w świetle najnowszych zmian w zakresie szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych, np. w Urzędzie, nie przeprowadzamy w ogóle szkoleń okresowych, czy pierwsze szkolenie się odbywa, a z następnych pracownik jest zwolniony?
Kinga Grodzicka-LisekPrawnik, specjalizujący się w prawie pracyw tym w zagadnieniach z zakresu bhp.
W związku z wprowadzonymi od 1stycznia 2019 r. zmianami w Kodeksie pracy dotyczącymi pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę zatrudniającego do 50 pracowników i zakwalifikowanego do nie wyższej kategorii ryzyka niż trzecia w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym. Proszę o interpretację, jak należy rozumieć wskazanie owej kategorii ryzyka?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
1 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać zmiany do Kodeksu pracy, które znoszą obowiązek szkoleń okresowych bhp określonej grupy pracowników administracyjno-biurowych oraz pozwalają pracodawcy na samodzielne realizowanie zadań służby bhp w firmach zatrudniających do 50 pracowników. Wchodzące w życie zmiany wynikają z przepisów ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. z 2018 r., poz. 2244). Jednak czy w praktyce faktycznie zmiany te oznaczają uproszczenia dla przedsiębiorców? Czy może efekty tych zmian przysporzą pracodawcom problemów, szczególnie w zakresie wypadków przy pracy?
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
9 listopada 2018 r. Sejm przyjął pakiet zmian, który zaważy na bezpieczeństwie pracy w polskich firmach. Pakiet 50 zmian, których celem jest uproszczenie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, zlikwiduje od 1 stycznia 2019 r. obowiązek szkoleń okresowych dla pracowników administracyjno-biurowych oraz pozwoli na samodzielne realizowanie zadań służby bhp w firmach zatrudniających do 50 pracowników.
Zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych, w firmie nieprzekraczającej 3 kategorii ryzyka, od 2019 r. jest wielce prawdopodobne. I choć jeszcze zmiany w tym zakresie nie zostały uchwalone przez Sejm, już dziś pojawiają się wątpliwości odnośnie stosowania takiego zwolnienia. Co, jeżeli dla firmy produkcyjnej ustalona jest wyższa niż 3 kategoria ryzyka, ale administracja firmy nie znajduje się na terenie produkcyjnym? Czy zwolnienie też będzie miało zastosowanie?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W Sejmie niebawem będzie czytany projekt ustawy wprowadzającej pakiet zmian w przepisach mających ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wśród tych zmian znalazły się dwie ważne zmiany do Kodeksu Pracy dotyczące BHP, a Internet zawrzał. Nie ma się co dziwić, jeżeli propozycje zmian mogą zaważyć na bezpieczeństwie pracy pracowników administracyjno-biurowych oraz zatrudnionych w małych firmach.
Karolina Walas
Specjalista BHP
Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
25 września 2018 r. Rada Ministrów przyjęła pakiet 50 zmian, których celem jest uproszczenie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dwie z tych zmian dotyczą kwestii BHP. Chodzi o zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych oraz rozszerzenie kręgu pracodawców mogących samodzielnie wykonywać zadania służby bhp we własnym zakładzie pracy. Już od przyszłego roku zmiany te miałby wejść w życie.
Resort rozwoju nadal pracuje nad pakietem ułatwień dla przedsiębiorców, w którym proponuje zmiany w zakresie przepisów bhp. Dotyczą one zniesienia obowiązku szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych oraz poszerzenia kręgu pracodawców mogących samodzielnie wykonywać zadania służby bhp w swoich firmach. Zdaniem ekspertów zmiany idą w dobrym kierunku, jednak mogą okazać zbyt ryzykowne i negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników.
Pracodawcy RP zgłaszają Komisji kodyfikacyjnej pracującej nad nowym Kodeksem pracy postulaty mające zracjonalizować przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w nowej ustawie. Zdaniem ekspert Pracodawców RP Moniki Gładoch kodeks pracy powinien zawierać jedynie główne zasady BHP, a precyzyjne przepisy powinny znaleźć się w ustawach szczegółowych lub rozporządzeniach. Zobacz do czego zmierzają Pracodawcy RP.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone