Sklep
Czy ocena ryzyka zawodowego zranienia ostrym narzędziem oraz przeniesienia zakażenia w wyniku ekspozycji na krew lub inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny ma być sporządzona jako osobny dokument, czy stanowi integralną część oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku pracy?
Kamil Szyszkiewicz
Pracownik zgłasza zakłucie igłą, zatem zespół powypadkowy ma obowiązek rozpatrzyć zgłoszenie. Powstaje jednak pytanie, co robić dalej, jak pracownik może starć się o odszkodowanie skoro to tylko zakłucie a badania, którym się poddał, wykazują, że nie został zakażony czynnikiem biologicznym? Jaką ma przedstawić dokumentację medyczną? Sprawdź jak rozważa tę kwestię ekspert i jakie dokumenty są wówczas potrzebne, aby ubiegać się o odszkodowanie?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy raport o zranieniach (sporządzany przez np. placówki medyczne) powinienem być wysyłany instytucji nadzoru typu Państwo Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy? Czy też wyłącznie przedkładany do wglądu w przypadku kontroli? Czy ten dokument jest wyłącznie opracowywany i przetrzymywany w dokumentacji sekcji BHP firmy, której dotyczy? Kto powinienem mieć wgląd do tego dokumentu, mając na uwadze iż osoby narażone na zranienia muszą się pod nim podpisać?
prawnik, ekspert prawa pracy
Jeżeli pracownik zgłasza jako wypadek zakłucie i pisze, że brak urazu gdyż to tylko zakłucie do dalszej obserwacji, to jak zespół powypadkowy ma to zakwalifikować: jako wypadek czy jako zdarzenie potencjalnie wypadkowe? W przypadku zakwalifikowania zakłucia jako wypadek, jakie dokumenty mają być przedłożone zespołowi do rozpatrzenia i jak to jest z ustaleniem uszczerbku?
Anna Słowińska
Prawnik, specjalista z zakresu bhp
Personel medyczny jest narażony na zakłucia ostrymi narzędziami medycznymi podczas udzielania świadczeń, np. igłą do iniekcji, biopsyjną itp.. Jeżeli pracownik ulega zakłuciu to jest uraz, pracownik przechodzi badania, jest pod nadzorem Poradni Medycyny Pracy przez czas określony w procedurze poekspozycyjnej. Pracownik nie leczy się w Poradniach bo to tylko zakłucie. Jak zatem prawidłowo zakończyć postępowanie powypadkowe, jeżeli pracownik tylko był pod nadzorem Poradni Medycyny Pracy i nie stwierdzono, że pracownik zaraził się poprzez to zakłucie? Czy sporządzić protokół, a następnie przechowywać dokumentację przez 10 lat?
Jednym z najczęściej spotykanych wypadków w służbie zdrowia jest zakłucie ostrym narzędziem. Bardzo często w takim przypadku pojawia się pytanie, jak interpretować te zranienia i czy one rzeczywiście mają znamiona wypadku? A może jest to zdarzenie potencjalnie wypadkowe? Poznaj stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy wobec takich zdarzeń. Zobacz, czy inspektorzy w trakcie działań kontrolnych zwracają uwagę na ten problem w placówkach służby zdrowia?
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
W związku z wejściem nowego rozporządzenia dot. narażenia na zranienie ostrymi narzędziami wszystkie osoby pracujące w danym szpitalu (osoby na umowie o pracę, umowie kontaktowej, studenci itp.) mają obowiązek wykonać badania po zakłuciu lub innym zranieniu. Na czyj koszt mają być wykonywane badania laboratoryjne kontraktowych lekarzy i pielęgniarek oraz pracowników firm zewnętrznych?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy każde zranienie ostrym narzędziem, które miało miejsce na terenie placówki medycznej w świetle obecnych przepisów należy traktować jako wypadek przy pracy? Co, jeżeli zdarzy się zakłucie czystą igłą jednorazowa wyjmowaną ze sterylnego opakowania?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone