Sklep
Likwidacja stanowiska pracy bywa uznawana za najbezpieczniejsze uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę. To przekonanie bierze się zapewne stąd, że w takim przypadku nie trzeba udowadniać niskiej jakości pracy zatrudnionego, nieodpowiedniego stosunku do obowiązków, czy braku wymaganych umiejętności. Bogate orzecznictwo w tej kwestii wskazuje jednak, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.
Nie ma przeszkody do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona kara porządkowa, gdy kara tego przewinienia jest na tyle znacząca, że okoliczności i konsekwencje (nawet ewentualne) jego popełnienia uzasadniają przekonanie pracodawcy o niemożności dalszego zatrudnienia pracownika – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2015 r. I PK 171/14.
Anna Słowińska
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Pracownica korzysta z przerwy na karmienie dziecka (wychodzi z pracy godzinę szybciej - za zgoda pracodawcy). Korzysta również z godzinowej opieki nad dzieckiem. Praca w zakładzie odbywa się w godzinach 7-15. Pracownica we wniosku o opiekę nad dzieckiem napisała, że chce wybrać 7h tytułem opieki nad dzieckiem w godz. od 7-14 (czyli cały dzień jej pracy). Czy pomimo, że korzysta z godzinnej przerwy na karmienie dziecka powinna wpisać we wniosku o opiekę nad dzieckiem 8 h (ponieważ jej doba pracownicza wynosi 8 h, a nie 7h)?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone