Czy zamiast maseczek można stosować przyłbice?

Czy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego można zamiast maseczek ochronnych stosować tylko przyłbice z pleksi osłaniające nos i ust?
Alternatywą dla maseczek zgodnie z najnowszymi przepisami jest zasłanianie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej część, jak również stosowanie maski, przyłbicy lub kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Powyższe kwestie reguluje § 24 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Stan epidemii w związku z COVID-19
Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w związku z COVID-19 wprowadzono stan epidemii. Stan taki definiują przepisy jako sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Epidemią jest natomiast wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.
W obecnej sytuacji jednym ze sposobów ograniczenia i zapobiegania COVID-19 jest szeroko rozumiana izolacja społeczna. Wiążą się z tym liczne obostrzenia, które mają charakter bardzo dynamiczny.
Polecamy także: Jak rozumieć nakaz zachowania odległości między stanowiskami pracy nie mniej niż 1,5 m?>>>
Obok rozporządzenia w sprawie wprowadzenia stanu epidemii wydawane są rozporządzenia Rady Ministrów wprowadzające określone zakazy i nakazy. Najnowszy pakiet regulacji dotyczący ograniczeń związanych z COVID-19 zawarty jest na chwilę obecną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Nie tylko maseczka
Do szeroko rozumianej profilaktyki związanej z ogłoszonym stanem epidemii zalicza się zasłanianie nosa i ust. Najpowszechniejszą i w pełni legalną metodą są maseczki. Jednak z przepisów wynika, że nie jest to jedyna opcja. Z przywołanego wcześniej rozporządzenia wynika, iż alternatywą jest:
-
maska,
-
odzież lub jej część,
-
przyłbica lub
-
kask ochrony w rozumieniu prawa o ruchu drogowym.
Czytaj także: Czy jedną przyłbicę może używać kilku pracowników?>>>
Stosowanie rozwiązań pośrednich (samoróbek) wykonanych z pleksiglasu zasłaniających nos i usta może być problematyczne w przypadku kontroli obowiązku zasłaniania ust oraz nosa – tam gdzie obowiązek ten jest wymagany. Chyba, że organy kontrolujące dojdą do wniosku, że konkretne rozwiązanie jest skuteczne na równi z tymi, które bezpośrednio wynikają z przepisów zawartych w § 24 nowego rozporządzenia.
-
§ 24 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U z 2020 r. poz. 1356).
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.