Problem dopasowania osłon twarzy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jakie rozwiązania zastosować?

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
31.05.2024AKTUALNE

Problem dopasowania osłon twarzy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jakie rozwiązania zastosować?

Zawsze, gdy istnieje możliwość rozpryskiwania lub rozpylania chemikaliów i innych szkodliwych roztworów na twarz, a szczególnie oczy, oraz jest ryzyko uderzenia przez różnego typu odpryski, potrzebna jest skuteczna ochrona twarzy. Niestety, dostępne na rynku osłony w większości nie uwzględniają zróżnicowania w rozmiarze głów użytkowników. Skutkuje to chociażby ograniczeniem pola widzenia podczas wykonywania pracy. Jak temu zaradzić?

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Zwrócić uwagę na istotne elementy konstrukcji osłon twarzy.
  • Dobrać, jak najlepiej dopasowane osłony twarzy.
  • Zapewni najwyższe bezpieczeństwo i ochronę twarzy pracowników narażonych na odpryski i uderzenia.

Czytaj także: Osłony przy zgrzewarce lub innej maszynie – kiedy są konieczne?>>>

Ergonomia w konstrukcji osłon jest istotna

Użytkownicy osłon twarzy pracujący w takich branżach jak:

  • przemysł chemiczny,

  • przemysł spożywczy,

  • sprzątanie i czyszczenie,

  • konserwacja,

  • spawanie,

  • produkcja samochodów i części samochodowych,

  • budownictwo,

często zgłaszają, że ten szczególny rodzaj środków ochrony indywidualnej ma niedopracowany jeden istotny element: konstrukcja większości osłon nie jest w pełni ergonomiczna, co uniemożliwia dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb.

Ma to swoje konsekwencje – użytkownik odczuwa różnego typu ograniczenia podczas korzystania ze sprzętu chroniącego twarz. Konstrukcja większości modeli nie bierze pod uwagę, że każda twarz i głowa jest inna. Brak perfekcyjnego dopasowania skutkuje niedostatecznym komfortem – osłona może naciskać bardziej wystające części twarzy lub być zbyt luźna. Jednak nie tylko o komfort tu chodzi, lecz – przede wszystkim – o jakość pracy i jej bezpieczeństwo. Ograniczenie pola widzenia przez źle dopasowaną osłonę twarzy stanowi potencjalne źródło problemów w obu obszarach.

Co cechuje optymalną osłonę twarzy?

Osłona twarzy powinna mieć bardzo wytrzymałą konstrukcję, niską wagę oraz dużą, doskonale przezierną szybkę wykonaną np. z odpornego poliwęglanu (dobrze, żeby była pokryta powłoką chroniącą przed zarysowaniem i zaparowaniem). Dodatkowo, dla komfortu i bezpieczeństwa użytkownika optymalna osłona posiada miękkie wyściełanie na elementach nagłowia, które mają bezpośredni kontakt z ciałem, rozwiązania umożliwiające czyszczenie elementów mających kontakt z potem, oraz – co niezwykle, niestety, rzadkie: pełne regulowanie nagłowia i kąta nachylenia szybki.

Ważne

Osłony twarzy muszą również spełniać wymagania normy EN 166 czy też już jej zaktualizowanej wersji EN ISO 16321-1.

Jakie właściwości powinna mieć osłona chroniąca przed odpryskami i uderzeniami?

W przypadku osłon, które są przeznaczone do ochrony przed odpryskami i uderzeniami, materiały, z których wykonana jest szybka i cała konstrukcja, muszą być odporne na pęknięcia zgodnie ze spełnianą normą. Osłona powinna chronić całą twarz – od podbródka do czubka głowy, jednocześnie dając możliwość widzenia panoramicznego, które zapewnia maksymalna widoczność.

Wskazane jest, aby osłona miała zastosowane takie rozwiązania w swojej konstrukcji, które dadzą użytkownikowi możliwość dopasowania jej do swoich potrzeb i warunków anatomicznych. W przypadku takich indywidualizowanych rozwiązań szczególnie istotne są zabezpieczenia dodatkowe, które umożliwiają blokadę mechanizmu regulacji ochronnego nakrycia głowy. Ustawienie nie może zmieniać się samo w nieoczekiwanym momencie, ponieważ stanowiłoby to potencjalne zagrożenie. Dlatego ważne jest, żeby projekt konstrukcji przewidywał blokadę wybranego ustawienia, a wykonanie mechanizmu blokującego dawało pewność uruchamiania go tyleż prosto, co skutecznie.

Czy są dostępne na rynku osłony twarzy spełniające te wszystkie wymagania?

Jedną z osłon, które spełniają te warunki, jest osłona Bionic Honeywell. Jej chroniona 15 patentami konstrukcja umożliwia aż 2784 różnych kombinacji ustawienia nagłowia oraz szybki. Można ją używać razem z goglami i maskami oddechowymi przeciw oparom i gazom, sama konstrukcja jest zaś dielektrykiem i to 100-procentowym. Co istotne, jest to osłona bardzo wygodna – lekka, z miękką pianką komórkową z tyłu nagłowia oraz oddychającą, wyjątkowo miękką, opaską przeciwpotną, która jest wyjmowana (co ułatwia pranie).

Wybierając osłonę należy kierować się nie tylko jej wytrzymałością, lecz także ergonomią. Wybór na rynku jest coraz większy, coraz łatwiej jest więc znaleźć dobrej jakości produkt o wysokich parametrach użytkowania i dużym stopniu swobody dopasowania go do indywidualnych potrzeb pracowników.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol.

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.