Apel Główny Inspektor Pracy do pracodawców - pamiętajcie o wodzie dla pracowników!

Z uwagi na falę upałów Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek apeluje do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom. Ponadto przypomina pracodawcom o obowiązku zapewniania wody i zimnych napojów. Natomiast my przypominamy i podpowiadamy jeszcze inne rozwiązania, które pozwolą zadbać o pracowników w gorące dni.
Woda to podstawa
Obecna fala upałów jest szczególnie ciężka do zniesienia w przypadku pracowników, którzy wykonują pracę na otwartej przestrzeni, ale i tych w pomieszczeniach bez klimatyzacji. Główny Inspektor Pracy przypomina zatem pracodawcom o obowiązku zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28OC, a na otwartej przestrzeni 25OC.
Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.
Główny Inspektor Pracy przypomną również, że w przypadku prac:
- brudzących,
- wykonywanych na otwartej przestrzeni,
- bez dostępu do wody bieżącej,
pracodawca zobowiązany jest także do zapewnienia wody do celów higienicznych.
Woda do celów higienicznych – co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika.
Proszę mieć na uwadze również, że napoje zapewniane przez pracodawcę powinny znajdować się w miejscu usytuowanym nie dalej niż 75 metrów od stanowiska pracy.
Krótszy czas pracy, ale nie tylko
Warto również regulować czas pracy w upalnie dni, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Przecież o udar, przegrzanie czy omdlenia lub zasłabnięcia nietrudno w takich warunkach pracy. Skracanie czasu pracy to jedno z rozwiązań o jakim przypomina i apeluje Wiesław Łyszczek GIP. Innym rozwiązaniem może być również wprowadzenie dłuższych przerwy w pracy, a także zwiększonej rotacji pracowników w ciągu dnia pracy.
Dobrze gdyby o takich działaniach decydowali nie pracodawcy – siedzący w klimatyzowanym biurze, ale bezpośredni kierownicy nadzorujący pracę. To oni wiedzą najlepiej jakie w danym momencie są potrzeby zespołu.
Właściwe dobrane środki ochrony indywidualnej
Pamiętajmy również o zapewnieniu pracownikom wykonującym prace na otwartej przestrzeni nakrycia głowy oraz kremów ochronnych – koszulka bawełniana nie chroni przed promieniami UV.
Dobierając środki ochrony indywidualnej w postaci odzieży ochronnej, aby zapewnić odpowiednie warunki i komfort pracy pracownikom wykonującym pracę w gorącym mikroklimacie, należy uwzględnić:
-
temperaturę otoczenia w powiązaniu z wilgotnością i ruchem powietrza,
-
promieniowanie urządzeń technologicznych,
-
rodzaj wykonywanej pracy,
-
ciężkość pracy.
Klimatyzację w pokojach stosuj z rozwagą
Nie zapomnijmy również o pracownikach pracujących w pomieszczeniach. Choć żaden przepis nie nakazuje wprost instalacji klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych. To jednak należy zadbać o zabezpieczenia techniczne chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, np.: przez instalacje żaluzji w oknach czy markizy.
Zapewnienie jednak klimatyzacji w biurach staje się obecnie standardem. Zatem jeżeli znajduje się ona w biurze, to pamiętajmy aby nie powodowała uczucia chłodu i wyziębiała pracowników. Nie ustawiajmy stanowisk pracy bezpośrednio pod strumieniem klimatyzacji.
Miejcie na uwadze, że najwyższą efektywność pracy latem w pomieszczeniu np. biurowym można osiągnąć w temperaturze 22°C.
Jednak, aby właściwe określić ustawienie temperatury regulowanej przez klimatyzację (szczególnie centralną) należy wziąć pod uwagę:
-
potrzeb użytkowe i funkcje pomieszczeń,
-
bilans ciepła i wilgotności oraz
-
zanieczyszczenia stałe i gazowe w pomieszczeniach.
Warto również zwrócić uwagę pracownikom na kwestie wietrzenia pomieszczeń, szczególnie przy stosowaniu klimatyzacji, która może być realizowane poprzez otwieranie okien. Nie należy ich otwierać w samo południe, w czasie największych temperatur. Wietrzenie jest bardziej zasadne rano i po zmianie położenia słońca – tak by nie operowało w okna. Także równoczesne wietrzenie i stosowanie klimatyzacji jest bezcelowe, kiedy do klimatyzowanego pomieszczenia wpuszczamy nagrzane powietrze z zewnątrz.
Pracodawcy powinni pamiętać też o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30OC, a wilgotność względna powietrza -65%.
Główny Inspektor Pracy podkreśla, że należy szczególną uwagę zwrócić na warunki pracy osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Opr. red.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.