Najbliższe zmiany do Kodeksu pracy w pigułce.

Wielkimi krokami zbliżają się do nas zmiany do Kodeksu pracy. Zmian jest wiele. Związane są m.in. z koniecznością dostosowania przepisów krajowych do przepisów UE. Zmiany wymusza także obecna rzeczywistość. Niestety przepisy w wielu miejscach nie nadążają za stanem faktycznym. Dotyczy to m.in. pracy zdalnej czy kontroli trzeźwości. Sprawdź, co takiego zmieni się w najbliższym czasie w Kodeksie pracy.
Informacje zawarte w tym artykule:
-
usystematyzują Twoją wiedzę w zakresie nadchodzących zmian w Kodeksie pracy;
-
pozwolą Ci przygotować się na nadchodzące zmiany przepisów prawa pracy;
-
w skondensowany sposób przekażą najważniejsze zmiany do Kodeksu pracy.
Czytaj także: Poznaj najnowszą wersję projektu przepisów o pracy zdalnej>>>
Kontrola trzeźwości.
Według nowych przepisów pracodawca będzie zobowiązany do poinformowania pracowników objętych kontrolą trzeźwości o jej wprowadzeniu w terminie co najmniej 2 tygodni przed jej rozpoczęciem. Pracownik, który podlega kontroli, musi otrzymać od pracodawcy indywidualną informację przed dopuszczeniem do pracy.
Czytaj także: Sprawdzanie trzeźwości i zażywania narkotyków wśród pracowników w projekcie zmian do kodeksu pracy>>>
Elastyczna praca, w tym zdalna.
Pracownik będzie miał prawo do elastycznej organizacji pracy, np. poprzez pracę zdalną czy indywidualny rozkład czasu pracy. Pracodawca niewyrażający na to zgody będzie musiał pisemnie poinformować pracownika o przyczynie albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy.
Czytaj także: Projekty przepisów pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników połączone w nowym projekcie zmian do kodeksu pracy>>>
Dłuższy urlop rodzicielski.
Urlop rodzicielski zostanie wydłużony do 41 tygodni w przypadku urodzenia się jednego dziecka i do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej (obecnie urlop ten wynosi 32 i 34 tygodnie). Dodatkowo każde z rodziców będzie miało gwarancję 9 tygodni urlopu, których nie będzie można przenieść na drugiego rodzica. Urlop będzie można wykorzystać w 5 częściach do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.
Nowy urlop opiekuńczy.
Do przepisów dojdzie nowa instytucja w postaci urlopu opiekuńczego, polegająca na tym, że pracownikowi w roku kalendarzowym przysługiwać będzie 5 dni bezpłatnego urlopu na wniosek pracownika, który musi zapewnić dziecku lub innemu członkowi rodziny osobistą opiekę.
Siła wyższa.
Pracownikowi mają przysługiwać również 2 dodatkowe dni (bądź 16 godzin) urlopu związanego z działaniem siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym przypadku pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.
Większa ochrona czasu pracownika dla dzieci.
Zgodnie z KP nie będzie można bez zgody pracownika zatrudnić go w godzinach nadliczbowych, nocą, w systemie przerywanego czasu pracy ani delegować poza stałe miejsce – jeśli pracownik opiekuje się dzieckiem do 8 roku życia. Obecnie ograniczenia te dotyczą pracowników z dziećmi do 4 roku życia.
Obowiązek podania przyczyny rozwiązania stosunku pracy.
Pojawi się w KP nowy obowiązek po stronie pracodawcy podania przyczyny rozwiązania stosunku pracy nawet przy umowie terminowej, czego obecnie nie musi robić.
Zmiany w umowach na okres próbny.
Nowelizacja KP uściśla, na jak długo może zostać zawarta umowa na okres próbny: 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony do 6 miesięcy; 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony od 6 do 12 miesięcy. Wyjątkowo będzie dopuszczalne zawarcie takiej umowy na okres 3 miesięcy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy. Dotychczasowe przepisy określają, iż umowę na okres próbny zawiera się na czas do 3 miesięcy.
Większe obowiązki informacyjne pracodawcy.
Mają być poszerzone obowiązki informacyjne pracodawcy, który będzie musiał przekazać pracownikowi w ciągu 7 dni od dopuszczenia go do pracy m.in. informacje o przysługujących przerwach w pracy, szkoleniach zapewnianych przez pracodawcę, sposobie rozwiązania umowy, odpoczynku dobowym i tygodniowym. Ponadto nie później niż 30 dni od dopuszczenia pracownika do pracy pracodawca będzie miał obowiązek poinformować go o nazwie instytucji zabezpieczenia społecznego, do której wpływają składki na ubezpieczenia społeczne, oraz o ochronie związanej z zabezpieczeniem społecznym, zapewnianej przez pracodawcę.
Wniosek pracownika o zmianę umowy.
Pracownik zatrudniony w danej firmie co najmniej od pół roku będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju pracy lub umowy na bezterminową lub o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu, co jednak nie dotyczy zatrudnionych na okres próbny. Pracodawca będzie musiał uzasadnić ewentualną odmowę w ciągu miesiąca od wpłynięcia wniosku.
Kara dla pracodawcy za niedopełnienie nowych obowiązków.
Powyższe zmiany wprowadzają nowe obowiązki formalne, którym pracodawcy muszą sprostać już w najbliższym czasie. Jeśli nie zdołają, mogą zostać ukarani. Do 30.000 zł grzywny będzie im grozić m.in. za naruszenie przepisów o elastycznej organizacji pracy rodziców, urlopie opiekuńczym oraz zwolnieniu od pracy z powodu działania siły wyższej.
Mariusz Foremniak

Kierownik Działu BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni doświadczony pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie zajmuje się kształtowaniem polityki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.