Naukowcy CIOP-PIB pomagają w ograniczaniu skutków nadmiernego obciążenia cieplnego pracowników

W ostatnich tygodniach ogólnopolska dyskusja na temat wyznaczenia najwyższej dopuszczalnej temperatury na stanowiskach pracy zyskała nowy impuls, m.in. dzięki zaangażowaniu naukowców z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB). Instytut ten od ponad 70 lat prowadzi badania, które wspierają pracodawców i pracowników w ograniczaniu skutków nadmiernego obciążenia cieplnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jak wysoka temperatura wpływa na organizm człowieka?
-
Jak innowacje techniczne obniżające temperaturę ciała stosowane są w ŚOI?
-
Nad jakimi technicznymi nowościami pracują naukowcy CIOP-PIB, aby zadbać o komfort cieplny pracowników?
Czytaj także: Maksymalna temperatura w miejscu pracy. Jak ją ustalić, zanim ustali ją resort pracy?>>>
Rok 2023 r. był najcieplejszym w historii pomiarów temperatury na świecie, a 22 lipca 2024 r. został pobity rekord średniej globalnej temperatury na świecie. Według prognoz odsetek populacji europejskiej narażony na wysokie ryzyko stresu cieplnego wzrośnie z 0,4% w 2018 roku do aż 48% w 2050 roku.
Skutki zdrowotne długotrwałego narażenia na bardzo wysoką temperaturę
Konsekwencją długotrwałej ekspozycji na bardzo wysoką temperaturę (a więc pracujących w tzw. mikroklimacie gorącym) mogą być poważne problemy zdrowotne:
-
choroby sercowo-naczyniowe,
-
choroby nerek,
-
udary,
-
wyczerpanie,
-
kurcze cieplne,
-
omdlenia.
Najpoważniejszym z nich jest udar cieplny, występujący wtedy, gdy układ termoregulacji organizmu pracownika nie jest w stanie samodzielnie obniżyć temperatury wewnętrznej.
Wysoka temperatura obniża koncentrację i zwiększa zmęczenie, co prowadzi do wzrostu liczby wypadków przy pracy.
Fot. Pracownia Obciążeń Termicznych CIOP-PIB jest wyposażona w nowoczesną i unikalną w skali kraju aparaturę badawczą, umożliwiającą wykonywanie kompleksowych badań w zakresie oddziaływania mikroklimatu na człowieka znajdującego się w środowisku pracy
Wysoka temperatura wpływa na bezpieczeństwo i jakość pracy – jak ograniczyć jej negatywne skutki>>>
Pracownicy narażeni na mikroklimat gorący
Według danych GUS w Polsce w 2022 r. liczba pracowników narażonych na mikroklimat gorący wynosiła 195 tys., głównie w przemyśle wydobywczym i budownictwie. Szczególnie narażone są osoby pracujące na zewnątrz pomieszczeń, wykonujące prace wymagające dużego wysiłku fizycznego. Problem dotyczy także pracujących w słabo wentylowanych pomieszczeniach zamkniętych, w których nie ma systemów regulujących temperaturę.
Plakat bezpieczeństwa pracy autorstwa Darii Maciejewskiej wybrany na wystawę pokonkursową w 27. edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pt. „Biuro”
Odzież ochronna z funkcją aktywnego chłodzenia
Niestety, specyfika niektórych stanowisk pracy uniemożliwia zastosowanie środków ochrony zbiorowej, zabezpieczających przed szkodliwym oddziaływaniem mikroklimatu gorącego. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemu mogą być środki ochrony indywidualnej (ŚOI) wyposażone w indywidualne systemy chłodzące. Ponieważ stanowiska pracy, na których występuje problem obciążenia cieplnego często wymagają również stosowania przez pracowników odzieży ochronnej, stała się ona nośnikiem dla tego typu systemów.
W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym opracowano prototyp odzieży ochronnej z funkcją aktywnego chłodzenia, wykorzystujący zjawisko termoelektryczne.
Powyższe rozwiązaniema formę bardzo lekkich (poniżej 1 kg), dopasowanych do ciała elastycznych szelek,wykonanych z materiałów o bardzo dobrych właściwościach biofizycznych. Funkcję chłodzącą pełni 6 zintegrowanych z nimi elastycznych modułów termoelektrycznych.
Przeprowadzone w CIOP-PIB badania wykazały, że prototyp pozwala odebrać z ciała człowieka ok. 50 W/m2, co można porównać ze zmianą poziomu metabolizmu towarzyszącą zmianie pracy o ciężkości średniej na lekką. Co więcej, zapewniane przez ten sprzęt chłodzenie trwa przez przynajmniej 5 godzin i pozwala na obniżenie lokalnej temperatury skóry nawet o 4ºC! Ale to nie wszystko. Przeprowadzone badania laboratoryjne z udziałem grupy ochotników wykazały również pozytywny wpływ zastosowanego chłodzenia na ograniczenie wzrostu lokalnej temperatury skóry w miejscach, które nie były bezpośrednio chłodzone.
Fot. Prezentacja prototypu podczas spotkania w KGHM Miedź Polska S.A. (fot. KGHM Miedź Polska S.A.)
Innowacyjne rozwiązanie powstałow ramach realizowanego przez CIOP-PIB w latach 2020-2022 V etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych ze środków NCBR we współpracy z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej oraz PW Krystian sp. z o.o.
We wcześniej realizowanych w CIOP-PIB projektach opracowano ponadto:
-
Odzież z makrokapsułami PCM (materiały przemiany fazowej) do zastosowania pod szczelną odzieżą ochronną;
-
Aktywny układ chłodzący do stosowania pod odzieżą ochronną w mikroklimacie gorącym;
-
Aktywną odzież z materiałami z pamięcią kształtu (SMM) do ochrony pracowników przed czynnikami gorącymi;
-
Odzież ciepłochronną z funkcją termoregulacji, wykorzystującą aerożel i materiały przemiany fazowej (tzw. PCM).
Na podstawie wyników badań prowadzonych w CIOP-PIB opracowano także: metodę badania komfortu użytkowania obuwia ochronnego z wykorzystaniem modelu sztucznej stopy oraz komputerowy program doboru odzieży ochronnej i odzieży spodniej do prac w warunkach zagrożenia czynnikami gorącymi i płomieniem.
Oprogramowanie i aplikacja do przeciwdziałania nadmiernemu obciążeniu cieplnemu pracujących w mikroklimacie gorącym
W ramach obecnie realizowanego VI etapu programu wieloletniego „Rządowy program poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych ze środków NCBR, w Instytucie realizowany jest projekt badawczy pt. „Monitorowanie i przeciwdziałanie obciążeniu cieplnemu osób wykonujących pracę w warunkach zagrożenia mikroklimatem gorącym”, w ramach którego powstaje oprogramowanie systemu do przeciwdziałania nadmiernemu obciążeniu cieplnemu osób, które wykonują pracę w warunkach zagrożenia mikroklimatem gorącym, a także ochronna odzież chłodząca, przeznaczona do współpracy w tym systemem.
Również w ramach zadania badawczego pn. Określenie współczynnika korekcji odzieżowej (CAV) z uwzględnieniem odzieży chłodzącej do oceny obciążenia cieplnego pracownika w środowisku gorącym, powstanie aplikacja pozwalająca na uwzględnienie rodzaju zastosowanej odzieży podczas oceny obciążenia cieplnego WBGT. Aplikacja pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników poprzez odpowiednie uwzględnienie stosowanej odzieży w środowisku gorącym (w celu określenia wskaźnika obciążenia cieplnego WBGTeff) i określenie bezpiecznego czasu jej użytkowania.
Ponadto w ramach działalności statutowej Instytutu obecnie realizowany jest projekt pt. „Modelowanie transportu ciepła w elastycznych kompozytach termoelektrycznych przeznaczonych do wspomagania termoregulacji człowieka”, w którym jest opracowywany elastyczny kompozyt termoelektryczny o zwiększonej efektywności energetycznej. Kompozyt przeznaczony będzie do zastosowania w odzieży chłodzącej, do stosowania w warunkach wysokiej wilgotności np. w kopalniach.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.