Maksymalna temperatura w miejscu pracy. Jak ją ustalić, zanim ustali ją resort pracy?

Lato w pełni. Mamy wysokie temperatury za oknem. Niestety temperatura w pomieszczeniach pracy, miejscu wykonywania pracy również jest wysoka. Pojawia się w związku z tym pytanie, jaka jest górna granica temperatury, w jakiej mogą pracować pracownicy? Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Czy wiesz, jak ją ustalić? Również resort pracy zastanawia się nad tą kwestią. Oto wskazówki, dzięki którym odpowiesz na pytania o maksymalną temperaturę w miejscu pracy. Zrobisz to, zanim ustalą ją odgórnie przepisy, nad którymi pracę rozpoczął resort pracy. Jednocześnie już dziś zapewnisz pracownikom odpowiednie warunki pracy latem.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
- Ustalić wysokość temperatury, której przekroczenie uzasadnia przerwę w pracy.
- We właściwy sposób zorganizować pracę latem i zadbać o komfort pracowników.
- Określić maksymalne wartości oddziaływania ciepła na pracowników, dzięki czemu wpłyniesz na wydajności i jakości świadczonej pracy.
Zobacz także: Bezpieczeństwo pracowników w okresie letnim oraz zasady bezpieczeństwa w trakcie urlopu>>>
W przypadku zimy mamy określoną minimalną temperaturę w pomieszczeniach pracy. Natomiast pytania i kłopoty rodzą się w naszym klimacie latem, w gorące upalne dni. Wysoka temperatura w miejscu pracy wiąże się z określonymi ograniczeniami dla organizmu pracowników. Odzwierciedla się to w obniżeniu wydajności i jakości świadczonej pracy. Pracownicy często wówczas pytają, czy jest określona przez przepisy maksymalna temperatura w miejscu pracy, po której przekroczeniu mogliby, np.: wstrzymać się od pracy, zostać zwolnieni od jej świadczenia? Bezpośrednia odpowiedź na takie pytanie brzmi – nie. Na chwilę obecną przepisy nie określają jednoznacznie górnej granicy temperatury maksymalnej w miejscu wykonywania prac. Mówią natomiast o mikroklimacie gorącym.
Wyjątkiem jest praca pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%.
Resort pracy chce określenia maksymalnej temperatury w miejscu pracy
Resort pracy podjął działania mające uregulować prawnie pracę w wysokich temperaturach. Chodzi m.in. o ustalenie maksymalnej temperatury w miejscu pracy, której wystąpienie bezpośrednio pozwoli, np. zwolnić pracowników ze świadczenia pracy albo skrócić godziny pracy. Planowane jest jasne uregulowanie tej kwestii w przepisach. Pomysł godny pochwały. Apelowali o takie rozwiązania m.in. Rada Ochrony Pracy, przedstawiciele pracowników, jak i pracodawców.
Warto podkreślić, że obecnie przepisy chroniące pracowników i pracownice przed działaniem wysokich temperatur są rozproszone w różnych aktach prawnych. Jednak już dziś istnieje możliwość skrócenia czasu pracy w przypadku upałów.
Skrócenie czasu pracy w czasie upałów a ewidencja czasu pracy>>>
Na regulacjami prawnymi mającymi chronić pracowników przed wysoką temperaturą w miejscu pracy pracować będzie zespół ekspertów z:
- Państwowej Inspekcji Pracy — skupią się na aspekcie prawa pracy;
- Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz Instytutu Medycyny Pracy — przeprowadzą szereg badań mających ustalić właściwych norm temperatury w pracy;
- Ministerstwa Pracy — przygotują oni najlepsze rozwiązania prawne.
Tematem obciążenia cieplnego pracowników w środowisku gorącym jest badana przez CIOP w ramach programu wieloletniego pn. Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy, realizowanego w latach 2023-2025.
Maksymalna temperatura w pracy w krajach UE
Zaznaczmy, że obecnie również w Unii Europejskiej nie ma wspólnych przepisów w zakresie maksymalnej temperatury w pracy. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) wezwała Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy na terenie całej Unii Europejskiej. Niemniej jednak są kraje UE, które mają już takie uregulowania, np. Słowenia. W tym kraju dopuszczalna maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy to 28°C. Taka górna granica temperatury, w kraju o klimacie bardzo podobnym do naszego, może być wskazówką dla polskiego zespołu specjalistów. Są też kraje UE gdzie górna granica temperatury jest zależna od wykonywanej pracy.
W wielu krajach UE po przekroczeniu pewnej temperatury pracownik ma prawo do np.:
- płatnej przerwy od pracy albo
- odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu.
Inną możliwością jest zmiana organizacji czasu pracy, żeby w czasie największego upału pracownicy mieli przerwę.
A może sjesta? – zobacz, jak pomóc pracownikom przetrwać gorące letnie dni w pracy>>>
Temperatura w pracy a obowiązki pracodawcy
Skupmy się jednak na tym, co można zrobić już teraz. W myśl obecnie obowiązujących przepisów do obowiązków pracodawcy należy m.in.:
- zapewnienia nieodpłatnie napojów, m.in. pracownikom zatrudnionym w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT – Wet Bulb Globe Temperature) powyżej 25°C, a także na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C, przy czym ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników,
- wyposażenia okien i świetlików w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy,
- zapewnienia klimatyzowanych pomieszczeń do wypoczynku pracownikom wykonującym pracę w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30°C.
Ponadto w myśl art. 145 § 1 Kodeksu pracy, w przypadku pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach, istnieje możliwość wprowadzenia dodatkowych przerw w pracy, wliczanych do czasu pracy.
Nie zapominajmy też o art. 210 Kodeksu pracy, który pozwala pracownikowi na powstrzymanie się od wykonywania pracy w przypadku gdy: warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.
Pracownik musi niezwłocznie powiadomić przełożonego o powstrzymaniu się od pracy i przyczynach takiego postępowania.
Mikroklimat gorący i wskaźnik WBGT – co to takiego?
Nawiązując więc do wskazanych wyżej przepisów polskie prawo wspomina o górnych temperaturach granicznych w przypadku:
- zatrudnionych w warunkach gorącego mikroklimatu,
- temperatur na stanowiskach pracy spowodowanych warunkami atmosferycznymi.
Jak zatem podejść do ustalania górnej maksymalnej temperatury w miejscu pracy?
Dla mikroklimatu gorącego ustalona została dopuszczalna wartość wskaźnika obciążenia termicznego WBGT (wet bulb globe temperature) w stopniach Celsjusza dla pięciu poziomów tempa metabolizmu organizmu, związanego z wielkością wysiłku fizycznego pracownika:
-
spoczynek,
-
praca lekka,
-
praca umiarkowana,
-
praca ciężka,
-
praca bardzo ciężka.
Wskaźnik WBGT wiąże trzy wielkości środowiska gorącego:
-
temperaturę powietrza,
-
średnią temperaturę promieniowania,
-
wilgotność bezwzględną.
Wskaźnik WBGT jest wartością służącą ocenie przeciętnego oddziaływania ciepła na człowieka w okresie reprezentatywnym dla jego pracy, czyli odpowiadającym maksymalnym obciążeniom (lato, południe, miejsce najbardziej niekorzystne). Nie ma zastosowania do oceny obciążeń termicznych występujących w ciągu bardzo krótkich okresów (kilkuminutowych).
Wartość wyznaczonego wskaźnika WBGT zależy także – poza ciężkością wykonywanej pracy, której miarą jest poziom metabolizmu – od stopnia aklimatyzacji pracownika oraz od odczuwalnego ruchu powietrza.
Dopuszczalne wartości WBGT podaje część C Mikroklimat załącznika nr 2 wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Natomiast całkowite obciążenie cieplne organizmu zależne jest od:
-
wysokości temperatury (powietrza i promieniowania),
-
czasu w jakim człowiek przebywa w nagrzanym miejscu,
-
przepływu powietrza i jego wilgotności,
-
odzieży, w którą pracownik jest, lub musi być ubrany (np. odzież ochronna hutników).
Jakie są zatem graniczne powyżej których wykonywanie pracy powinno zostać wstrzymane?
Upraszczając zagadnienie (dla zorientowania się w warunkach pracy) można przyjąć, że przekroczenie normy temperaturowej występuje wówczas, gdy:
-
przy ciężkiej pracy fizycznej w pomieszczeniu jest ponad 28°C,
-
w przypadku warunków szczególnych temperatura powietrza przekracza powyżej 26°C,
-
przy pracy biurowej termometr pokaże ponad 30°C w biurze.
Podkreślmy jednak, że górnej granicy temperatury maksymalnej nie da się w zasadzie zmierzyć zwykłym termometrem. Pewnym przybliżeniem może być wykonywanie pomiarów termometrem suchym i mokrym (lub psychometrem) w powiązaniu z pomiarem prędkości powietrza i skorzystaniu z odpowiedniego nomogramu.
Natomiast w celu określenia skuteczności chłodzącego działania przepływającego powietrza pomiarów dokonuje się tzw. katatermometrem. Chłodzące działanie przepływającego powietrza polega na odbieraniu ciepła z ciała ludzkiego i zależy od wspólnego oddziaływania:
-
temperatury,
-
wilgotności,
-
prędkości powietrza.
Intensywność chłodzącego działania powietrza, czyli natężenie chłodzenia K to wielkość strat ciepła z 1cm2 powierzchni ciała ludzkiego w jednostce czasu 1s, a jego jednostką jest katastopień (mcal/s•cm2). Katastopień określa ilość ciepła odbieraną z powierzchni 1 cm2 w czasie 1s przy temperaturze ciała ludzkiego 36,5°C.
Nadmieńmy, że przedstawione sposoby pomiarów stosowane są powszechnie w górnictwie podziemnym.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Słowa kluczowe:
bhp latemmaksymalna temperatura w pomieszczeniutemperatura maksymalnatemperatura w pomieszczeniach pracy
Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.