Niedzielne kontrole w handlu naruszają czas pracy inspektorów PIP

Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy wystosowała do Głównego Inspektora Pracy pismo z prośbą o przeorganizowanie czasu pracy inspektorów PIP w związku z nałożonym na nich obowiązkiem kontroli przestrzegania zakazu handlu w niedziele. Paradoksalnie zdaniem związku zawodowego nakaz regularnej pracy w niedziele i prowadzenie stałych i głównych działań PIP – kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy – narusza przepisy o czasie pracy inspektorów PIP.
Jak się okazuje wprowadzenie w życie przepisów o zakazie handlu w niedziele jest nie tylko problemem dla placówek handlowych, również sami Inspektorzy PIP widzą problem z kwestią pracy w niedziele. Lecz tym razem chodzi o pracę ich samych, czyli o niedzielne kontrole w placówkach handlowych.
W piśmie kierowanym do Głównego Inspektora Pracy Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy (dalej: ZZPPIP) zarzuca, że kontrole prowadzone w niedziele naruszają przepisy dotyczące czasu pracy inspektorów PIP.
-„„Wyznaczanie” systematycznej i regularnej pracy poszczególnym inspektorom pracy w jedną lub dwie niedziele w każdym miesiącu będzie niestety stanowić naruszenie przepisów o czasie pracy tj. art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007r. o Państwowej Inspekcji Pracy.” – czytamy w piśmie ZZPPIP z 3 marca br.
Przedstawiciele inspektorów pracy nie podważają zasadności samych wprowadzonych w życie przepisów o zakazie handlu w niedziele. Nie podważają również potrzeby kontroli przez PIP przestrzegania przepisów ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jednak zdaniem ZZPPIP kontrole te powinny być prowadzone w ramach rozkładowego czasu pracy inspektorów pracy, np. w trybie rozpatrywania skarg pracowniczych i związkowych w tym zakresie.
Inspektorzy PIP mogą prowadzić kontrole w niedziele i święta oraz w nocy w wyjątkowych przypadkach
Swoje stanowisko ZZPPIP opiera na interpretacji przepisu art. 58 ust. 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, mówiącym, że jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy może być zatrudniony poza normalnymi godzinami pracy, a w wyjątkowych przypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta.
Tak, więc pracownik PIP może być zatrudniony poza godzinami pracy wynikającymi z rozkładu czasu pracy w dwóch przypadkach:
-
„potrzeb urzędu”,
-
„wyjątkowych przypadkach”.
Natomiast kontrole, nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów dotyczących czasu pracy należą do głównych i stałych zadań PIP. Nie da się nie zgodzić, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta jest aktem prawnym, który należy zaliczać w pewnym zakresie, do dziedziny prawa pracy. Ponadto z góry określone jest, w które niedziele obowiązuje zakaz handlu (więc z góry wiadomo kiedy należy prowadzić czynności kontrole). Dlatego też zdaniem ZZPPIP bezpodstawnym jest przyjęcie, że kontrola przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, jest „przypadkiem wyjątkowym”. Trzeba przyznać, że jest to racjonalne uzasadnienie.
ZZPPIP uważa, że regularna praca inspektorów PIP w niedziele i święta łamie przepisy o ich czasie pracy
Na powyższej podstawie ZZPPIP uważa, że „wydawanie – inspektorom pracy (dopisek red.), w przedmiotowym zakresie polecenia pracy w niedziele i święta pozbawione jest podstawy prawnej i stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy tj. art. 58 ust. 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.”
Zatem powstaje tu paradoks, organ który ma czuwać nad przestrzeganiem prawa pracy, w tym czasu pracy, sam zarzuca swoim przełożonym naruszenie tych przepisów. Ponadto w swoim piśmie ZZPPIP powołuje się na uzasadnienie projektu Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele – przytaczając argumenty za ustanowieniem niedzieli jako dnia wolnego od pracy.
GIP nie doszukał się łamania przepisów ustawy o PIP
Problemu w tej kwestii nie dostrzega jednak Główny Inspektorat Pracy (dalej: GIP). Dziennik Gazeta Prawna zwróciła się do Głównego Inspektoratu Pracy z prośba o zajęcie stanowiska wobec pisma ZZPPIP. W udzielonej DGP odpowiedzi, jak czytamy na łamach dziennika, „GIP uznał, że „zgodnie z obwiązującymi w PIP przepisami regulującymi czas pracy osób wykonujących i nadzorujących czynności kontrolne, praca w niedzielę jest dopuszczalna, zatem jej wykonywanie w związku z wejściem w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni jest zgodne z ustawą o PIP””. 1
Mimo różnicy zdań między GIP a ZZPPIP w tej kwestii z całą pewnością kontrole placówek handlowych w zawiązku z przestrzeganiem przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta będą prowadzone nadal.
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.