Sklep
CZERWIEC 2025 r.
Pracodawco, czy wiesz, jakie prawa przysługują inspektorom PIP podczas kontroli w Twoim zakładzie pracy? To szkolenie online rozwieje Twoje wątpliwości. Omówimy problematykę BHP w kontekście kompleksowych kontroli PIP, zasady prowadzenia monitoringu wizyjnego w firmie oraz kwestie związane z kontrolą trzeźwości pracowników. Dowiesz się, jakie masz prawa i obowiązki jako pracodawca oraz jak skutecznie przygotować się na kontrolę PIP, aby uniknąć kar i nieprawidłowości.
Opis szkolenia:
Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy niejednokrotnie budzą niepokój – szczególnie, gdy obejmują kompleksową ocenę stanu BHP. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, dobrze przygotuj się na spotkanie z inspektorem!
Podczas tego szkolenia online:
Ekspert wyjaśni również:
Szkolenie skierowane jest do:
Nie daj się zaskoczyć – przygotuj się merytorycznie i organizacyjnie na kontrolę PIP.
Korzyści dla uczestnika szkolenia:
Wśród podmiotów kontrolowanych przez PIP są m.in. przedsiębiorcy. W ich przypadku, aby inspektor mógł przeprowadzić kontrolę niezbędna jest nie tylko legitymacja służbowa, ale również upoważnienie do przeprowadzenia kontroli u przedsiębiorcy. Od lat podejmowane są próby zniesienia obowiązku stosowania upoważnień. Dyskusja na ten temat wróciła w ostatnim czasie.
Sebastian Kryczka,prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Kontrole PIP 2025 r. przyniosą istotne zmiany – inspektorzy skupić się mają na działaniach prewencyjnych oraz wsparciu mikropracodawców. Dowiedz się, jakie branże będą pod szczególnym nadzorem i jak przygotować firmę na wizytę kontrolną, aby uniknąć problemów i sankcji.
Rozmowę z Panem Marcinem Staneckim, Głównym Inspektorem Pracy, dla Portalu BHP przeprowadziła Magdalena Pokrzycka-Walczak
Mobbing w miejscu pracy to poważne zagrożenie psychospołeczne, które wpływa nie tylko na komfort pracy, ale także na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), jako organ odpowiedzialny za nadzorowanie przestrzegania prawa pracy, jest uprawniony do kontrolowania przypadków mobbingu i przeciwdziałaniu temu zjawisku.
Stwierdzenie chociaż jednej nieprawidłowości w czasie kontroli obliguje inspektora PIP do podjęcia działań. Nie tylko spisuje on protokół, ale również stosuje odpowiedni środek prawny. Celem takiego środka jest zobowiązanie pracodawcy do usunięcia nieprawidłowości i przestrzegania przepisów i zasad BHP. Pomysłem Głównego Inspektora Pracy jest wprowadzenie wyższych kar za nieprzestrzeganie przepisów BHP nakładanych w postępowaniu mandatowym. Planowana jest ponadto inicjatywa, aby pierwsza kontrola nie kończyła się nałożeniem środków prawnych przez inspektorów.
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Inspektorzy pracy w szczególności mają prawo kontrolować przedsiębiorców – w zakresie przestrzegania prawa pracy, w tym w obszarze bezpieczeństwa. Kontrola taka od lat wiąże się z koniecznością posiadania zarówno legitymacji, jak również upoważnienia do kontroli. Nowy Główny Inspektor Pracy będzie czynił starania, aby kontrole przedsiębiorców były możliwe wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej inspektora.
Sebastian Kryczka,
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Sezon urlopowy w żadnym razie nie oznacza, iż w tym czasie Państwowa Inspekcja Pracy nie przeprowadza czynności kontrolnych i nadzorczych. Kontrole jak najbardziej są przeprowadzane, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Co w sytuacji, gdy pojawi się inspektor PIP a pracownik służby bhp, społeczny inspektor pracy czy osoba upoważniona do czynności z zakresu prawa pracy są na urlopie?
Sebastian Kryczka
Pracodawca nie ma obowiązku zapewniania pracownikom klimatyzacji - uwzględniając fakt, iż przepisy nie regulują temperatury maksymalnej w pomieszczeniach pracy. Oznacza to, że inspektor kontrolujący pracodawcę w porze letniej nie wyda nakazu zapewnienia klimatyzatora. Jeżeli jednak pracodawca się na niego zdecyduje musi zapewnić jego właściwy serwis i sprawność. Jeżeli tego nie uczyni, w takim przypadku wydanie nakazu inspektora jest prawdopodobne.
Wysokie temperatury nie sprzyjają procesom pracy, zarówno z udziałem maszyn i urządzeń, ale przede wszystkim ludzi. Nawet w przypadku tak bezpiecznych prac, jakimi są prace na stanowiskach administracyjno-biurowych kilkustopniowy wzrost temperatury sprawi, iż nie ma mowy o wykonywaniu pracy o takiej samej jakości i ilości, jak w przypadku pracy w temperaturze w granicach 18 – 22OC. Takie temperatury uznawane są za optimum w przypadku prac w biurze.
Temperatura zapewniająca komfort pracy>>>
Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczanie cały rok wody zdalnej do picia wszystkim pracobiorcom, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia. Szczególnie w porze letniej należy spodziewać się kontroli PIP spełniania powyższego obowiązku. Jeżeli inspektor pracy będzie miał wątpliwość w zakresie zdatności wody do spożycia będzie miał możliwość pobrania próbek i skonsultowania swoich wątpliwości z laboratorium zewnętrznym.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Wypadki ciężkie, zbiorowe oraz śmiertelne podlegają obligatoryjnemu zgłoszeniu do Państwowej Inspekcji Pracy. Zgłoszenie takie spowoduje przeprowadzenie kontroli w sprawie wypadku przez inspektora. Elementem postępowania kontrolnego będą nie tylko bezpośrednio kwestie technicznego bezpieczeństwa pracy. Inspektor przeanalizuje również problematykę czasu pracy, która wbrew pozorom ma całkiem duży wpływ na bezpieczeństwo pracowników.
Rolą pracodawcy jest przeciwdziałanie patologiom w szeroko rozumianym środowisku pracy. Szczególnie wyeksponowany w tym zakresie jest mobbing. Sprawdźmy zatem, kto może wspierać pracodawcę w przeciwdziałaniu mobbingowi? Zastanówmy się, czy pracodawca ma możliwość włączyć w działania zapobiegające mobbingowi również służbę bhp? Rozważmy także, następstwa skargi służby bhp do PIP, w przypadku powierzenia jej zadań z zakresu przeciwdziałania mobbingowi.
Zgodnie z zarysem działań na 2024 rok, Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzenie 60 tysięcy kontroli w różnych sektorach gospodarki. W tym ambitnym planie uwzględnionych zostało 35 tysięcy podmiotów, takich jak pracodawcy, przedsiębiorcy, pracownicy, rolnicy indywidualni, uczniowie i studenci. Jak powinny przygotować się na tego typu kontrole PIP?
Wypadek ciężki zbiorowy oraz śmiertelny to nie prywatna sprawa między poszkodowanym (ewentualnie jego rodziną), a podmiotem zatrudniającym. Każde takie zdarzenie jest bowiem badane przez inspektora PIP – przyjmując oczywiście, że stosowna informacja wpłynie do właściwego miejscowo okręgowego inspektoratu pracy. Postępowanie inspektora jest postępowaniem odrębnym od postępowania prowadzonego przez zespół powypadkowy. Nie oznacza to jednak, że postępowanie prowadzone z poziomu zakładu pracy nie zostanie wzięte pod lupę organów PIP.
Gorący sezon letni już prawie za nami, jednak wrzesień nadal sprzyja urlopom. Natomiast praca, mimo urlopowego sezonu, musi nadal być realizowana. Często praca nieobecnej osoby zostaje rozdzielona na pozostałych pracowników. To może generować wyższe tempo pracy i tym samym prowadzić do wypadku. Jak wiemy zdarzenia ze skutkiem ciężkim, zbiorowym lub śmiertelnym są badane przez inspektorów PIP, również w porze letniej.
Wypadek ciężki, zbiorowy lub śmiertelny to zła perspektywa zarówno dla poszkodowanego, jak również pracodawcy. Obowiązkiem pracodawcy w takim przypadku jest zawiadomienie właściwego miejscowo okręgowego inspektora pracy o jednym z powyższych zdarzeń. Problemem może okazać się prawidłowe wypełnienie obowiązku niezwłocznego zawiadomienia o wypadku. Przepisy nie definiują zarówno tego czym owa niezwłoczność jest, jak również od kiedy należy liczyć bliżej niesprecyzowany termin na zawiadomienie PIP o wypadku.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone