Kontrola PIP w firmie a odwołanie pracownika z urlopu

Sezon urlopowy w żadnym razie nie oznacza, iż w tym czasie Państwowa Inspekcja Pracy nie przeprowadza czynności kontrolnych i nadzorczych. Kontrole jak najbardziej są przeprowadzane, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Co w sytuacji, gdy pojawi się inspektor PIP a pracownik służby bhp, społeczny inspektor pracy czy osoba upoważniona do czynności z zakresu prawa pracy są na urlopie?
Każdy pracownik, czyli osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy, ma prawo do corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Uprawnienie do urlopu jest niezbywalne. Natomiast celem wykorzystywania urlopu w naturze jest regeneracja od pracy, przynajmniej na rzecz pracodawcy, który urlopu udziela.
Czytaj także: Zaległy urlop pracownika służby BHP – jak realizować go w terminie>>>
Oczywiście wymiar urlopu jest pewnego rodzaju kompromisem między potrzebami pracodawcy, w zakresie zapewnienia bieżącego funkcjonowania zakładu, a potrzebą odpoczynku pracownika w dłuższym przedziale czasu.
Inspektorzy PIP a dodatkowy urlop
Oczywiście do corocznych, płatnych, urlopów wypoczynkowych mają prawo pracownicy PIP, w tym wykonujący czynności kontrolne. Co ciekawie inspektorzy mają prawo do urlopu dodatkowego w wymiarze:
-
6 dni roboczych – po przepracowaniu w PIP co najmniej 10 lat,
-
12 dni roboczych – w przypadku pracowników legitymujących się 20-letnim stażem pracy.
Ciekawe jest to, że dodatkowe uprawnienie urlopowe zostało wprowadzone w czasach kiedy z roku na rok systematycznie spadała liczba planowanych kontroli – czyli spadało realne planowane obciążenie pracą względem osób, które kontrole wykonują. Skoro jednak dodano dodatkowy urlop dla inspektorów, to być może korespondowało to z ideą niższej liczby kontroli planowych niż przykładowo 10 lat temu.
Inspektor PIP na kontroli w sezonie urlopowym
W porze letniej pracodawcy również mogą spodziewać się kontroli inspektora PIP. Mogą to być kontrole planowe, jak i interwencyjne. Problemem może okazać się sytuacja, gdy w czasie kiedy inspektor będzie przeprowadzał kontrolę pracodawca nie ma w swojej dyspozycji pracownika służby bhp lub społecznego inspektora pracy, ani osoby, której powierzył wykonywanie czynności związanych z prawem pracy. Jest to istotna komplikacja ponieważ pracodawca nie musi się znać na wszystkim skoro zatrudnia kompetentnych pracowników, jak i finansuje działalność społecznej inspekcji pracy.
Odwoływać, czy nie, pracownika służby BHP, SIP czy innego pracownika z urlopu na czas kontroli PIP?
Rodzi się zatem pytanie, czy kontrola inspektora może być podstawą odwołania poszczególnych pracowników z urlopu wypoczynkowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta i jednoznaczna.
Dużo zależy od zakresu tematycznego kontroli. W sytuacji, gdy będzie ona dotyczyła problematyki bhp, a u pracodawcy funkcjonuje jednoosobowa komórka, wówczas można rozważyć odwołanie pracownika służby bhp z urlopu.
Czytaj także: Urlop pracownika służby BHP – czy (nie-) zbędne zastępstwo?>>>
Kiedy odwołać SIP z urlopu w przypadku kontroli PIP?
W przypadku społecznego inspektora pracy należy podejść z ostrożnością - ponieważ co do zasady społeczna inspekcja pracy jest kierowana przez zakładowe organizacje związkowe. Z drugiej jednak strony obowiązkiem SIP jest współpraca z inspektorem PIP w czasie kontroli. Ponadto pracodawca finansuje działalność społecznej inspekcji pracy i tym samym może rozważyć odwołanie nie tyle społecznego inspektora pracy z urlopu, co pracownika, który taką funkcję pełni.
Czytaj także: Odwołanie społecznego inspektora pracy z urlopu z uwagi na postępowania powypadkowe>>>
Kiedy odwołać z urlopu pracownika upoważnionego do dokonywania czynności prawnych?
Nie inaczej będzie w przypadku pracownika upoważnionego w imieniu pracodawcy do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy, który przykładowo sporządza skierowania na badania profilaktyczne, jak i koordynuje terminowość zapewniania takich badań. Jeżeli kontrola będzie dotyczyła powyższych kwestii, a rozpocznie się po tym, jak pracownik rozpoczął korzystanie z urlopu, pracodawca będzie miał możliwość pracownika z urlopu odwołać.
Czytaj także: Odwołanie świadka wypadku z urlopu – czy to możliwe?>>>
Radzę jednak, zanim pracodawca podejmie ostateczną decyzję, skonsultować się z inspektorem PIP. Być może, na potrzeby kontroli, wystarczające będą wyjaśnienia pracodawcy oraz dokumenty znajdujące się w zakładzie pracy. Nie będzie potrzeby uzyskiwania dodatkowych informacji czy wyjaśnień od osób, które aktualnie wypoczywają.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.