Sklep
Myli się ten kto twierdzi, że wrzesień to koniec sezonu urlopowego. Czym innym jest bowiem koniec wakacji szkolnych, a czym innym czas wykorzystywania urlopów – szczególnie w kontekście konieczności udzielenia urlopów zaległych. Zasadą jest, że urlop zaległy powinien być udzielony pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Dotyczy to również pracowników służby BHP. Co jednak w sytuacji gdy, wystąpi nagła sytuacja, np. wypadek?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zespół powypadkowy, którego zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie postępowania dowodowego, ale również sporządzenie dokumentacji jest ograniczony 14-dniowym terminem liczonym od dnia zawiadomienia o wypadku. Jak wiadomo kluczowe informacje mogą pochodzić od świadków, którzy potrafią być bardziej obiektywni od samego poszkodowanego. Co w sytuacji gdy świadek wypadku przebywa na urlopie?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Tam gdzie realizowany jest przepis art. 208 Kodeksu pracy – czyli normujący współdziałanie pracodawców, których pracownicy pracują w jednym miejscu i czasie – niezbędne jest powołanie koordynatora. Jego zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu. Koordynator jak każdy inny pracownik ma prawo do corocznego płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jednak brak urlop koordynatora nie powinien powodować wstrzymanie pracy, ani pracę bez jego nadzoru. Co więc zrobić, gdy koordynator idzie na zasłużony, zaplanowany urlop?
Obok szkoleń wstępnych z zakresu BHP, które mają charakter strategiczny, przepisy wyróżniają również szkolenia okresowe. Natomiast sezon letni to czas wykorzystywania urlopów. Rodzi się więc pytanie, czy obowiązek zapewnienia szkolenia okresowego, zgodnie z jego częstotliwością, może być przyczyną uzasadniającą odwołanie pracownika z urlopu?
Sezon urlopowy w żadnym razie nie oznacza, iż w tym czasie Państwowa Inspekcja Pracy nie przeprowadza czynności kontrolnych i nadzorczych. Kontrole jak najbardziej są przeprowadzane, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Co w sytuacji, gdy pojawi się inspektor PIP a pracownik służby bhp, społeczny inspektor pracy czy osoba upoważniona do czynności z zakresu prawa pracy są na urlopie?
Nie w każdej sytuacji istnieje możliwość wykorzystania urlopu w całości – w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Powyższa zasada dotyczy również pracowników służby bhp oraz osób wykonujących zadania tej służby. Wówczas taki urlop niewykorzystany w danym roku można wykorzystać w kolejnym. Wrzesień to miesiąc graniczny w zakresie udzielania urlopów zaległych. Co nie oznacza, że urlopy te nie będą mogły być kontynuowane w październiku. Będą mogły być również przerwane, np. w związku z koniecznością przeprowadzenia postępowania powypadkowego.
Poszkodowany w wypadku przy pracy, jeżeli jego stan zdrowia na to pozwala, ma nie tylko obowiązek zgłosić wypadek, ale również współpracować z zespołem powypadkowym w ramach ustalania okoliczności i przyczyn zdarzenia. Jest to niezbędne na potrzeby prawidłowej prawnej kwalifikacji zdarzenia. Czy zatem postępowanie powypadkowe może być powodem odwołania poszkodowanego pracownika z urlopu?
Zatrudniony na podstawie stosunku pracy pracownik służby bhp, w tym komórki jednoosobowej ma prawo do corocznego płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Analogicznie jak w przypadku innych pracowników, pracownik służby bhp może zostać z urlopu odwołany – gdy okoliczności wymagające jego obecności w zakładzie ujawnią się po rozpoczęciu urlopu. Przykładem może być wystąpienie wypadku przy pracy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone