Koordynator BHP na urlopie – jak zorganizować pracę?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
19.07.2024AKTUALNE

Koordynator BHP na urlopie – jak zorganizować pracę?

Tam gdzie realizowany jest przepis art. 208 Kodeksu pracy – czyli normujący współdziałanie pracodawców, których pracownicy pracują w jednym miejscu i czasie – niezbędne jest powołanie koordynatora. Jego zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu. Koordynator jak każdy inny pracownik ma prawo do corocznego płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jednak brak urlop koordynatora nie powinien powodować wstrzymanie pracy, ani pracę bez jego nadzoru. Co więc zrobić, gdy koordynator idzie na zasłużony, zaplanowany urlop?

Współpraca między pracodawcami, w kontekście prawa pracy, uregulowana jest w przepisach z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Przepis art. 208 kp., jak najbardziej dopuszcza możliwość wykonywania pracy przez pracowników zatrudnionych przez różnych pracodawców, jednocześnie w tym samym miejscu.

Wyznaczenie koordynatora BHP

W sytuacji gdy w jednym miejscu i czasie praca wykonywana jest przez pracowników jednego podmiotu zatrudniającego jest jak najbardziej optymalna, z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz nadzoru nad przebiegiem pracy. Pracownicy różnych pracodawców, w tym samym miejscu i czasie, to zdecydowanie przysłowiowa „wyższa szkoła jazdy”, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. W takim przypadku obok zwykłych obowiązków z zakresu bhp, przynależnych dla poszczególnych pracodawców względem pracowników, dochodzą obowiązki wspólne, sprowadzające się do szeroko rozumianego współdziałania.

Ważne

W razie gdy jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek:

  • współpracować ze sobą;

  • wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu;

  • ustalić zasady współdziałania uwzględniające sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników;

  • informować siebie nawzajem oraz pracowników lub ich przedstawicieli o działaniach w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym występującym podczas wykonywanych przez nich prac.

Umowa dla koordynatora BHP

W praktyce dużo wątpliwości może budzić wyznaczenie osoby koordynującej. Przyjmując, że podmioty współpracujące mają status pracodawców – tak to wynika z przepisów Kodeksu pracy – należy wskazać, że właściwą formułą zatrudnienia koordynatora jest oczywiście stosunek pracy. Ostatecznie w grę może wchodzić umowa prawa cywilnego z pracownikiem danego pracodawcy, która obejmowałaby obowiązki koordynatora. Oczywiście trzeba podkreśli, że umowa taka nie byłaby realizowana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.

Urlop koordynatora BHP

Koordynator BHP, który jest jednocześnie pracownikiem, ma prawo do corocznego płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. W żadnym razie osoba taka nie może zrzec się prawo do urlopu, jak i uzgodnić z pracodawcą, że przeniesie urlop wypoczynkowy na czas kiedy wspólne przedsięwzięcie nie będzie realizowane – chyba, że trwa ono krócej niż rok kalendarzowy. Jednak letni sezon urlopowy powinien pracodawców, realizujących przepis art. 208 kp., skłonić do refleksji w zakresie zapewnienia zastępstwa koordynatora BHP, który zgodnie z planem realizowałby swoje uprawnienia urlopowe.

Uwaga!

Jeżeli pracodawca udzieli koordynatorowi BHP urlopu wypoczynkowego w żadnym razie nie może odwołać go z urlopu na tej podstawie, że pracownicy różnych pracodawców wykonujący pracę w tym samym miejscu wymagają nadzoru w obszarze BHP.

Zastępstwo koordynatora BHP

Czy na czas urlopu wypoczynkowego istnieje możliwość wykonywania pracy bez koordynatora BHP? Na powyższe pytanie nie ma bezpośredniej odpowiedzi w przepisie art. 208 kp.. Można jednak przyjąć, że krótkotrwały urlop – typu urlop na żądanie – jest możliwy bez organizowania zastępstwa osoby koordynującej. Natomiast już obligatoryjny urlop, który powinien trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, powinien wiązać się z wcześniejszym uregulowaniem kwestii zastępstwa koordynatora BHP.

Warto mieć świadomość, że przepis art. 208 kp. może być kontrolowany przez inspektorów PIP. Jeżeli inspektor będzie przeprowadzał kontrolę w sezonie urlopowym i stwierdzi, że pracownicy wykonują pracę bez koordynatora, może wstrzymać pracę. Jednak w takim przypadku inspektor PIP będzie miał prawo wydać nakaz, na podstawie którego zobowiąże do zapewnienia stałego nadzoru przez wyznaczoną osobę koordynującą. Bez luk w tym zakresie, wynikających w szczególności z planowanych nieobecności w pracy wcześniej wyznaczonego koordynatora.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.