Zaległy urlop pracownika służby BHP – jak realizować go w terminie

Nie w każdej sytuacji istnieje możliwość wykorzystania urlopu w całości – w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Powyższa zasada dotyczy również pracowników służby bhp oraz osób wykonujących zadania tej służby. Wówczas taki urlop niewykorzystany w danym roku można wykorzystać w kolejnym. Wrzesień to miesiąc graniczny w zakresie udzielania urlopów zaległych. Co nie oznacza, że urlopy te nie będą mogły być kontynuowane w październiku. Będą mogły być również przerwane, np. w związku z koniecznością przeprowadzenia postępowania powypadkowego.
Czytaj także: Wypadek przy pracy w czasie urlopu pracownika służby bhp – czy możne skutkować odwołaniem z urlopu?>>>
Pracownicza konstrukcja zatrudnienia sprawia, że pracownicy mają prawo do corocznego płatnego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Dotyczy to zarówno pracownika służby BHP, jak i pracownika zatrudnionego przy innej pracy, który ma wykonywać zadania służby BHP. Co do zasady urlop taki powinien być wykorzystany w jednej transzy, w trakcie roku kalendarzowego w którym pracownik nabył prawo do urlopu. Na wniosek pracownika służby BHP urlop może być podzielony na części. Jednak i to nie gwarantuje, że w każdym przypadku będzie mógł być wykorzystany w roku bieżącym.
Jeżeli zaistniały przypadki uzasadniające przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego, w tym sytuacje kiedy doszło do przerwania urlopu w czasie jego trwania, urlop będzie udzielony w terminie późniejszym, bywa że dopiero w kolejnym roku kalendarzowym.
Czytaj także: Odwołanie świadka wypadku z urlopu – czy to możliwe?>>>
Udzielenie urlopu wypoczynkowego a wykorzystanie urlopu wypoczynkowego – terminy
Jeżeli pracownik służby bhp lub osoba wykonująca jej zadania mają prawo do urlopu zaległego, powinien on być udzielony w terminie do końca września. Nie oznacza to, że cały urlop zaległy pracownika służby bhp powinien być wykorzystany do końca września 2023 r.
Czym innym bowiem jest udzielenie urlopu wypoczynkowego, a czym innym rzeczywiste wykorzystanie urlopu.
Aby mówić o udzieleniu urlopu wypoczynkowego pracownikowi służby bhp do końca września wystarczy, aby rozpoczął on taki urlop z ostatnim dniem września (zakładając, że zakład pracuje w sobotę) lub przedostatnim dniu, który w 2023 roku wypada w piątek.
Czytaj także: Postępowanie powypadkowe a odwołanie poszkodowanego pracownika z urlopu – czy to dozwolone?>>>
Przesuniecie terminu udzielania urlopu zaległego z powodów szczególnych
Co jednak gdy wystąpi sytuacja nadzwyczajna, która uniemożliwia udzielenie zaległego urlopu pracownikowi służby BHP w terminie do końca września br.?
Przykład
Pracownik służy bhp ma urlop zaległy. Powinien być on udzielony do końca września. Jednak dochodzi do wypadku o szczególnie dużym ciężarze gatunkowym – wypadek ciężki, zbiorowy lub śmiertelny.
W takich przypadkach wydaje się, że istnieje podstawa przesunięcia terminu udzielenia urlopu zaległego pracownikowi służby BHP. Uzasadniają to szczególne potrzeby pracodawcy. Nieobecność w pracy pracownika służby BHP, w takim przypadku, mogłaby spowodować poważne zakłócenia postępowania powypadkowego.
Odwołania pracownika służby BHP z rozpoczętego już urlopu zaległego
Co jednak jeżeli urlop zaległy się już rozpoczął? Czy istnieje możliwość względem pracownika służby BHP zastosowania instytucji odwołania z realizowanego właśnie urlopu zaległego?
Należy zauważyć, że przepisy nie przewidują wyjątków w zakresie niedopuszczalności odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego – zaległego.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli pracownik służby BHP rozpoczął korzystanie z urlopu zaległego, zgodnie z zasadą jego udzielenia do końca września, to szczególne okoliczności, np. wypadku przy pracy czy kontroli inspektora PIP mogą uzasadniać odwołanie pracownika służby BHP z urlopu zaległego. Decyzja w powyższym zakresie zawsze należy do pracodawcy. Tak więc inspektor PIP nie może żądać odwołania pracownika służby BHP z zaległego urlopu, czy wydać środka prawnego, którym zobowiązałby pracodawcę do odwołania pracownika służby BHP z urlopu.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.