Sklep
Główny Inspektor Pracy zaprezentował na ostatnim posiedzeniu Komisja ds. Kontroli Państwowej i Rady Ochrony Pracy projekt budżetu PIP na rok 2018. Zakłada on 7% zwiększenie budżetu PIP w 2018r . względem roku 2017. Owe zwiększenie budżetu wynika w głównej mierze z planów zatrudnienia nowej kadry ekspertów w PIP, a także podniesienie wynagrodzeń obecnych inspektorów co z kolei ma zatrzymać ich odpływ z tej instytucji. Zobacz jak PIP planuje spożytkować pieniądze podatników w 2018 r.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Program działań Państwowej Inspekcji Pracy na 2017 r. został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Ochrony Pracy. Rada w przyjętym w tej sprawie stanowisku podkreśliła, że w przedstawionym programie PIP priorytety działalności i hierarchia zadań zostały właściwie określone i rzetelnie udokumentowane. Natomiast ROP negatywnie wypowiedziała się co do kandydatury na nowego zastępcę głównego inspektora pracy.
Posłowie chcą o 15 mln. obciąć budżet Państwowej Inspekcji Pracy, jednak inspekcja się broni. Wskazuje na szeroki zakres swoich obowiązków i troskę o jakość ich realizacji. Podkreśla także swoją ważną rolę w ograniczaniu rozmiarów skutków lekceważenia przepisów prawa. „To niestety kosztuje.” – mówi Zbigniew Ryfka, Zastępca GIP. Większe pieniądze mają więc pozwolić PIP rzetelnie realizować swoje obowiązki.
Rada Ochrony Pracy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu PIP na 2017 r. Zdaniem członków Rady konieczne i uzasadnione jest zwiększenie poziomu zatrudnienia w PIP, o dodatkowych 59 etatów. Niezbędne są również podwyżki wynagrodzeń dla inspektorów. Dotychczas bowiem była to jedyna grupa pracowników administracji państwowej nieobjęta wzrostem funduszu wynagrodzeń od 2009 r do 2016 r.
Inspektor pracy nie zgodził się z przyczynami wypadku przy pracy, w wystąpieniu wnosi m.in. o: zapewnienie aby zespół powypadkowy wskazywał wszystkie okoliczności wypadku, zapewnienie aby zespół powypadkowy ustalał przyczyny, które doprowadziły do wypadku adekwatnie do jego okoliczności. Jak odnieść się do takiego wystąpienia i jakiej odpowiedzi udzielić?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Mniej pieniędzy na działania prewencyjne ale więcej na etaty i wynagrodzenia dla inspektorów PIP. Tak zapowiada się budżet Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2017. Większe wydatki na wynagrodzenia wiążą się z nowymi etatami i podwyżkami dla inspektorów, a niższe wydatki na prewencję oznaczają przeniesienie większej liczby działań do świata wirtualnego, ograniczając tym samym koszty produkcji materiałów.
„Dopuszczamy sytuację, w której okręgowy inspektor pracy może podjąć decyzję o rozpatrzeniu anonimowej skargi. Może się tak stać, przykładowo, gdy z treści skargi wynika, że w sposób rażący naruszane są przepisy prawa pracy i występuje bezpośrednie zagrożenie zdrowia bądź życia pracowników” – mówi Zbigniew Ryfka, Zastępca Głównego Inspektora Pracy, w wywiadzie dla Portalu BHP.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Państwa Inspekcja Pracy wydała komunikat, w którym ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod ten organ. Oszuści wysyłają maila, z adresu naśladującego adres Inspekcji Pracy, z informacją o rzekomej kontroli ze strony PIP. Oszuści próbują również wyłudzić pieniądze za rzekome szkolenia organizowane przez PIP.
Konfederacja Lewiatan – organizacja zrzeszająca przedsiębiorców – zgłasza uwagi i zastrzeżenia do nowych zasad kontroli PIP „bez uprzedzenia” u wszystkich przedsiębiorców. Zdaniem przedstawicieli organizacji oraz jej ekspertów taka zmiana w interpretacji przepisów jest niezgodna z obowiązującym stanem prawnym. Zdaniem Konfederacji takie działanie PIP jest nielegalne.
Kontrolę przestrzegania prawa pracy w Sejmie rozpoczęli we wtorek Inspektorzy pracy - poinformowała rzecznik warszawskiej inspekcji pracy Maria Kacprzak-Rawa. Inspektorzy PIP będą badać czy nocne posiedzenia sejmu nie naruszają praw pracowników administracyjnych obsługujących te posiedzenia.
NSZZ Solidarność popiera zmianę interpretacji przepisów w zakresie kontroli PIP bez uprzedzania w branży przemysłowej i handlu, jak również w firmach usługowych. "Solidarność" podkreśla, że zdecydowanie zwiększy to skuteczność działań inspekcji pracy. Taka zmiana to powrót do normalności i obowiązujących w całej Europie standardów. Zobacz, co jeszcze zdaniem organizacji związkowej przemawia za zmianą.
Dzięki zmianie interpretacji przepisów jednej z konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, przyjętej również przez rząd, Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie już zawiadamiać o zamiarze kontroli w firmach z branży przemysłowej i handlowej a także firmach usługowych. 15 stycznia br. Głowna Inspektor Pracy podpisała pismo o zmianie dotychczasowej interpretacji przepisów.
30 dodatkowych etatów oraz 8% wzrost wynagrodzeń i telefony służbowe przewiduje budżet Państwowej Inspekcji Pracy na 2016 r.. 7 stycznia br. sejmowa komisja ds. kontroli państwowej pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu zaprezentowany przez Główną Inspektor Pracy Iwonę Hickiewicz. Tak skonstruowane plany finansowe pozwolą PIP na zatrudnienie nowych specjalistów i zatrzymanie obecnej kadry.
OPZZ będzie postulować o podjęcie dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego na temat zwiększenia finansowania PIP oraz wzmocnienia jej uprawnień. Rada OPZZ dostrzega bowiem niewystarczające środki prawne PIP w stosunku do skali i wagi naruszeń przez pracodawców przepisów prawa pracy. Takie ustalenia zapadły na posiedzeniu Rady OPZZ w Warszawie. Poznaj szczegóły tych ustaleń i podjętej współpracy.
Państwowa Inspekcja Pracy określając swój program działania na lata 2016-2018 uwzględniła wnioski związków zawodowy oraz różnych organizacji pracodawców, ministerstw, a także organów kontroli warunków pracy. Iwona Hickiewicz na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, 15 grudnia br., przedstawiła długofalowy plan działań PIP na kolejne 3 tata. Zobacz, co i kogo zamierza skontrolować w tym czasie PIP.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone