Sklep
Brak efektów działań PIP. Działania inspekcji ograniczają przepisy. Sama instytucja jest zbiurokratyzowana. Zmiana przepisów ustawy o PIP, Kodeksu Pracy, jak i przepisów wykonawczych jest konieczna. To zdania posłów wygłaszane podczas dyskusji jak rozgorzała w Sejmie po wysłuchaniu sprawozdania z działań PIP za rok 2014 r. Poznaj pomysły i postulaty posłów będące odpowiedzią na efekty działań PIP.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
23 września 2015 r. informacje na temat działań kontrolnych podejmowanych przez Państwową Inspekcję Pracy w placówkach handlowych przedstawiła Halina Tulwin, dyrektor Departamentu Prawnego GIP, przed Sejmową Komisją ds. Kontroli Państwowej. Działania te zmierzać miały do poprawy stanu przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, w placówkach handlowych.
Chęć uzyskania dodatkowych dochodów, zarówno po stronie pracodawcy jak i po stronie pracownika, stanowi główną przyczynę łamania przepisów o czasie pracy i prawa do wypoczynku w placówkach handlowych. Do takiego wniosku dochodzą zarówno inspektorzy PIP, jak i sami pracodawcy, po podsumowaniu przeprowadzonych przez PIP w 2014 r. kontroli w placówkach handlowych. Sprawdź wyniki tych kontroli.
Kinga Grodzicka-Lisek
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawia wyniki swoich działań kontrolnych podejmowanych w tym roku, prezentując kilka przypadków przedstawiających przykłady rażącego naruszania przepisów prawa pracy. Wskazuje również na nałożone kary i działania podjęte przez inspektorów wobec pracodawców nie przestrzegających przepisów. Poznaj zatem efekty kontroli inspektorów.
Brak wykazu prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, brak instrukcji bhp, niedostosowaniem starych maszyn i urządzeń do wymagań minimalnych, brak szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. To wykryte przez inspektorów PIP podczas kontroli nieprawidłowości w instytucjach kulturalnych. Poznaj wyniki kontroli.
3 726 decyzji dot. bhp i 110 osób ukaranych grzywnami w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 123,7 tys. zł w małych placówkach handlowych oraz 1 024 decyzji dot. bhp i 24 osoby ukarane grzywnami w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 27,4 tys. zł w placówkach wielkopowierzchniowych. Państwowa Inspekcja Pracy przedstawia sprawozdanie z konsoli placówek handlowych przeprowadzonych w 2014 r.
Spodziewasz się kontroli PIP? Być może jeszcze takiej kontroli nie doświadczyłeś? Czy wiesz, że obowiązkiem przedsiębiorcy jest prowadzenie książki kontroli. To dokument ilustrujący kolejno przeprowadzane kontrole, którym podlegał przedsiębiorca. Jej treści wskazuje, z jaką częstotliwością przedsiębiorca był kontrolowany, przez kogo i z jakim skutkiem. Poznaj korzyści z prowadzenia tego dokumentu.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu bhp
318 tys. decyzji usunięcia ujawnionych nieprawidłowości w zakresie bhp wydanych przez inspektorów PIP, 170 wniosków do ZUS o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100% na kolejny rok składkowy to efekty działań kontrolnych PIP w 2014 r. 9 czerwca br. Rada Ochrony Pracy wysłuchała podsumowania działalność Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku. Oto co w kwestii bhp wykazały kontrole.
PIP przedstawiła Sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej wyniki kontroli w zakresie bhp przy eksploatacji urządzeń energetycznych w zakładach przyłączonych do sieci średnich napięć przeprowadzonych w 2014 r. Niestety nie są one optymistyczne. W efekcie działań kontrolnych inspektorzy wydali ponad 2 tys. decyzji, zaś na sprawców wykroczeń przeciw prawom pracowników nałożyli mandaty karne.
Konfederacja Lewiatan negatywnie oceniła propozycję resoru pracy rozszerzenia kompetencji władczych Państwowej Inspekcji Pracy. Zdaniem Konfederacji nie jest wskazane danie Inspektorom PIP prawa kontroli prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zdaniem Lewiatana dotychczasowe rozwiązania są wystarczające. Skąd taka postawa?
18 lutego br. Komisja do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu w gmachu Sejmu przyjęła program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2015. Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz poinformowała Komisję o planowanych działaniach kontrolno-nadzorczych (88 tys. kontroli) oraz o głównych założeniach programu. PIP może już zatem bez przeszkód realizować swój program.
Konfederacja Lewiatan krytykuje poselski projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej skutkujący w praktyce brakiem obowiązku zawiadamiania przedsiębiorcy przez Państwową Inspekcję Pracy o zamiarze dokonania kontroli. Poselski projekt zakłada bowiem wyłączenie organów PIP spod działania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Jak informuje Gazeta Prawna już niebawem Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, aby udać się na kontrolę w pomieszczeniach, gdzie jest wytwarzana, dystrybuowana lub przechowywana żywność nieopakowana lub opakowana częściowo będą musieli wykonać badania sanitarne.
Na I czytanie w sejmie czeka projekt poselski projekt zmian do ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, ze zm.). W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano zmianę polegającą na dodaniu do katalogu wyłączeń stosowania przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wobec działalności gospodarczej przedsiębiorców (art. 84a) w zakresie objętym kontrolą prowadzoną na podstawie przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (pkt 8).
W 2015 roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 88 tys. kontroli. Odbędą się powtórne kontrole w zakładach produkujących lub stosujących nanomateriały. Również pracodawcy, w zakładach których odnotowano dużą liczbę wypadków przy pracy mogą spodziewać się wizyty inspektorów PIP. Plany Państwowej Inspekcji Pracy w przyszłym roku są ambitne i kompleksowe, tak ocenili je członkowie Rady Ochrony Pracy na posiedzeniu 2 grudnia 2015 r.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone