Inspektorzy PIP sprawdzili przestrzeganie przepisów o czasie pracy

Chęć uzyskania dodatkowych dochodów, zarówno po stronie pracodawcy jak i po stronie pracownika, stanowi główną przyczynę łamania przepisów o czasie pracy i prawa do wypoczynku w placówkach handlowych. Do takiego wniosku dochodzą zarówno inspektorzy PIP, jak i sami pracodawcy, po podsumowaniu przeprowadzonych przez PIP w 2014 r. kontroli w placówkach handlowych. Sprawdź wyniki tych kontroli.
Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy w swoim raporcie w 2014 r. przeprowadziła kontrole:
- przestrzegania przepisów prawa pracy w okresach przedświątecznych oraz
- respektowania zakazu pracy w święto przeprowadzone
w 42 placówki wielkopowierzchniowe oraz 592 mniejszych sklepach. Jak się okazało większe problemy z przestrzeganiem prawa pracy mają mniejsze placówki handlowe. Natomiast w sklepach wielkopowierzchniowych naruszenie przepisów występuje znacznie rzadziej.
Co i kiedy poddano kontroli?
Zgodnie ze sprawozdaniem PIP w 2014 r. kontrole w placówkach handlowych odbywały się przede wszystkim podczas w dni świątecznych. Przestrzeganie przepisów o czasie pracy i zakazu pracy w święta sprawdzano także na podstawie dokumentów będących w posiadaniu pracodawców, które pozwalały na sprawdzenie, czy praca w święta była świadczona. Takimi dokumentami, które znalazły się pod lupą inspektorów, były np.
- ewidencja czasu pracy,
- ewidencja logów komputerowych,
- raporty kasowe,
- księgi wejść i wyjść prowadzone przez ochronę sklepów,
- dokumentacja godzin włączania i wyłączania alarmów oraz
- dokumentacja inwentaryzacji sklepów.
Jakie są wyniki z kontroli?
Wyniki kontroli PIP wyraźnie wskazują, że większy problem z przestrzeganiem przepisów prawa pracy - o czasie pracy, oraz z respektowaniem zakazu pracy w święta mają mniejsze placówki handlowe. Tu – jak podaje raport PIP – w przypadku 1/3 kontrolowanych sklepów inspektorzy pracy ujawnili wykonywanie pracy w dni świąteczne (problem dotyczył 259 osób). Ponadto inspektorzy ujawnili bardzo brzydką praktykę pracodawców polegającą na omijaniu przepisów poprzez zatrudnianie własnych pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych w celu wykonywania przez nich pracy w dni świąteczne.
Pocieszający jest natomiast fakt, że w małych placówkach handlowych w znacznie mniejszej skali wystąpiły nieprawidłowości związane z zapewnieniem pracownikom odpoczynku dobowego (problem dotyczył zaledwie 4,6% pracowników poddanych kontroli).
Natomiast, jak podaje przedstawione przez PIP sprawozdanie, w 2014 r. tylko w 2 placówkach wielkopowierzchniowych ujawniono wykonywanie pracy w święto. Wskazany przez inspektorów przypadek jest bardzo ciekawy, bowiem owa praca polegała na przygotowaniu sklepu do otwarcia, przyjmowaniu i rozkładaniu towaru.
„Pracownicy rozpoczęli pracę o godzinie 5.30 lub 5.45 we wtorek po Poniedziałku Wielkanocnym (zgodnie z art. 1519 Kp za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6 w tym dniu a godziną 6 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina, co w tym przypadku nie miało miejsca). Spowodowało to konieczność zaliczenia pracy wykonywanej przez pracowników do pracy w drugim dniu Świąt Wielkanocnych.”
Zatem, jak wynika z opisanego przypadku, czasem wystarczy 30 min., 15 min., aby złamać przepis.
Trzeba na plus odnotować dbałość o przestrzeganie norm dotyczących odpoczynku dobowego i tygodniowego w sklepach wielkopowierzchniowych. Kontrole ujawniły w 2014 r. tylko w 4 placówkach niezapewnienie odpoczynku dobowego – a problem dotyczył 12 osób (1% poddanych kontroli). Również w 4 placówkach odnotowano naruszanie przepisów o odpoczynku tygodniowym (4 placówki, 11 osób). W sklepach tych marginalnym problemem było także dwukrotne zatrudnianie w danej dobie roboczej (5 sklepów, 16 pracowników – 1,7% poddanych kontroli).
Jakie są wnioski PIP z przeprowadzonych kontroli?
Jeden z podstawowych wniosków nasuwający się inspektorom PIP, po posumowaniu kontroli, związany z przyczynami nieprzestrzegania zakazu pracy w święta w małych placówkach handlowych to chęć uzyskania przez pracodawców dodatkowych dochodów. Jak podkreślają inspektorzy w trakcie kontroli przeprowadzanych w dni świąteczne stwierdzono dużą liczbę klientów w kontrolowanych sklepach. Każdy dzień otwarcia sklepów, zwłaszcza w święto, gdy nie pracują placówki wielkopowierzchniowe, daje spore obroty i zysk, głównie ze sprzedaży podstawowych towarów.
Teorię inspektorów potwierdzają również sami pracodawcy. Zauważają oni bowiem, że chęć dodatkowego zarobku dotyczy ich samych ale również pracowników. Pracownicy bowiem sami zgłaszają chęć pracy w dni świąteczne za dodatkowym wynagrodzeniem.
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.