O poprawie bezpieczeństwa i warunków pracy na posiedzeniu ROP

We wtorek, 24 marca 2015 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy. Tematem obrad była realizacja w 2014 r. programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. W posiedzeniu wzięli udział członkowie zespołu koordynacyjnego ds. programu, oceniającego wykonanie poszczególnych jego zadań i projektów, w którym zasiada przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy.
III etap programu„Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów z 16 lipca 2013 r. i obejmuje lata 2014-2016. Nadzór nad jego wdrażaniem sprawuje Minister Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Natomiast koordynacja działań została powierzona Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB).
Program ma na celu przede wszystkim zmniejszenie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych poprzez stworzenie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i technicznych służących rozwojowi zasobów ludzkich. Chodzi także o opracowanie nowych technologii, metod i systemów zarządzania.
Cel programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”
Program składa się z dwóch części:
- I cz. obejmuje badania w zakresie służb państwowych, a więc wspomaganie państwa na rzecz ograniczania strat społecznych i ekonomicznych, tworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy,
- II cz. to badania naukowe i prace rozwojowe.
Wyniki realizacji programu
Efekty III etapu programu za rok 2014, na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, przedstawiła prof. dr hab. n. med. Danuta Koradecka, dyrektor CIOP-PIB oraz jej zastępcy: dr inż. Daniel Podgórski i dr hab. inż. Wiktor M. Zawieska.
W 2014 r. w ramach programu rozpoczęto realizację 89 zadań, zleconych CIOP-PIB przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dotyczących służb państwowych, m.in. rozwoju systemu edukacji i promocji w zakresie bhp. W zeszłym roku ruszyła również realizacja 74 projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w takich obszarach jak np. inżyniera materiałowa i zaawansowane technologie na rzecz bhp.
W ramach projektu opracowane zostały w 2014 r.:
- nowe metod oznaczania szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu na stanowiskach pracy,
- procedury badania parametrów wybuchowości pyłów nanomateriałów oraz
- stanowiska badawczego do oceny łącznego oddziaływania hałasu infradźwiękowego i drgań mechanicznych.
W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” – 2 etap zadania służb państwowych pt.: „Tematyczne informacyjne kampanie społeczne promujące bezpieczeństwo i zdrowie w środowisku pracy i życia człowieka” w tym roku rozpoczęła się w marcu kampania społeczna dotycząca dzielenia się dobrymi praktykami z obszar poprawy bezpieczeństwa pracy, koordynowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.
Podczas wczorajszego posiedzenia Rada podsumowała też rozpoczętą na poprzednim posiedzeniu (24 lutego 2015 r.). dyskusję dotyczącą roli przyjaznego środowiska pracy w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych i przyjęła stanowisko w tej sprawie. Sformułowane w tym stanowisku zalecenia dotyczące tej problematyki zostaną przesłane do właściwych instytucji.
Słowa kluczowe:
poprawa bezpieczeństwapoprawa warunków pracyprogram poprawy bezpieczeństwa i warunków pracyRada Ochrony PracyPoradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.