Sklep
Od stycznia 2018 r., w związku ze zmianami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, obowiązują nowe zasady dofinansowania działań na cele prewencji wypadkowej z funduszy ZUS. Obecnie wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą i rozpatrywane w drodze konkursu. O to, kiedy wystartuje konkurs i na jakim etapie są przygotowania do jego ogłoszenia zapytaliśmy Wojciecha Andrusiewicza, Rzecznika Prasowego ZUS.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
1 stycznia 2018 r. weszły w życie zmiany do ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zmiany te normują zasady przyznawania dofinansowania przez ZUS na działania związane poprawą warunków pracy w ramach tzw. prewencji wypadkowej oraz przyznają Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy rolę eksperta oceniającego merytorycznie projekty w tym zakresie. Zobacz, na jakich zasadach od tego roku będziesz mógł starać się otrzymać dofinansowanie z ZUS.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Pracodawcy RP zgadzają się na określenie w ustawie o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych reguł przyznawania dofinansowania na działania skierowane na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Organizacja ta ma jednak pewne zastrzeżenia i uwagi, którymi podzieliła się z resortem pracy. Zobacz, jakie kwestie dotyczące procedury dofinansowania z ZUS na rzecz poprawy warunków pracy wzbudziły wątpliwości Pracodawców RP.
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Zasady i tryb przyznawania dofinansowania działań na poprawę warunków pracy, przyznawane dotychczas przez ZUS, zostaną unormowanie w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Dotychczas były określone w ramach regulaminu programu prewencyjnego ZUS. Takie rozwiązanie ma jasno określić zasady dofinansowania oraz usprawnić cały proces, jak również zagwarantować fundusze na realizację projektów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wstrzymuje do odwołania przyjmowanie wniosków o dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo w pracy. Program stał się tak popularny wśród przedsiębiorców, że w budżecie ZUS na 2017 r. zabrakło pieniędzy na zrealizowanie wniosków wszystkich chętnych.
21 lipca 2015 r. Sejm rozpatrzył w I czytaniu rządowy projekt ustawy o pracy na morzu. Projekt ten m.in. wdraża Konwencję o pracy na morzu, która wprowadza minimalne, międzynarodowo ujednolicone standardy pracy i życia marynarzy na statkach morskich, zapewniające m.in. przestrzeganie praw człowieka i obywatela. Sprawdź, jak niebawem poprawią się warunki pracy marynarzy.
Bezpieczeństwo pracowników i podwykonawców jest dla CEMEX priorytetem. Firma systematycznie wdraża specjalistyczne programy zarządzania BHP, odpowiednio identyfikuje, zarządza zagrożeniami oraz angażuje pracowników na wszystkich szczeblach w poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jedną z ostatnich aktywności zorganizowanych przez CEMEX są Dni Zdrowia i BHP. Poznaj inne działania firmy na rzecz bhp.
100 miliardów złotych rocznie – tyle wynosi koszt wypadków przy pracy w gospodarce magazynowej i transporcie. Skąd takie wyliczenia? W 2014 r. według danych GUS, aż 11,1% incydentów wypadkowych dotyczyło transportu i gospodarki magazynowej, co przekłada się na 8381 wypadków. A co składa się na koszt takich wypadków? Czy poprawa bezpieczeństwa pracy może przynieść aż takie oszczędności?
Mając na uwadze tragiczne wydarzenia w Ośrodku Pomocy Społecznej w Makowie w 2014 r., Minister Pracy i Polityki Społecznej apeluje do władz samorządowych, gmin i powiatów o podniesienia poziomu bezpieczeństwa kadry pomocy społecznej. Działania legislacyjne to żmudny i czasochłonny proces, aby nie czekać na jego zakończenie prosi o podjęcie działań lokalnych i wdrożenie ustaleń Zespołu konsultacyjnego.
We wtorek, 24 marca 2015 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy. Tematem obrad była realizacja w 2014 r. programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. W posiedzeniu wzięli udział członkowie zespołu koordynacyjnego ds. programu, oceniającego wykonanie poszczególnych jego zadań i projektów, w którym zasiada przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy.
Wszyscy wiemy jak ogromny jest wkład techniki w poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy. To co na dzień dzisiejszy wydaje się kosmiczną technologią już niebawem może być używane przez nas na co dzień. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku twardniejącej cieczy/płynu. Substancję o tak niezwykłych właściwościach opracowali polscy naukowcy, a ich praca może mieć zastosowanie również w bhp.
W styczniu br. odbyło się spotkanie kierownictw Wyższego Urzędu Górniczego i Głównego Instytutu Górnictwa. Na podstawie analizy zagrożeń i przyczyn wypadków w górnictwie w ostatnich latach pracownicy nadzoru górniczego sformułowali kilka tematów badawczych, których opracowanie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w branży wydobywającej kopaliny.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje Program Dofinansowania Przedsiębiorstw obejmującyprowadzenie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. O dofinansowanie ubiegać się mogą pracodawcy, którzy opłacają za pracowników ubezpieczenie wypadkowe. Takie dofinansowanie może sięgać nawet 100 tyś. zł.
Nieustający proces ciągłej poprawy bezpieczeństwa w firmie AkzoNobel w Pilawie jest realizowany m.in. przez wyznaczanie ambitnych celów, poprawianie standardów dotyczących poziomu ochrony pracowników, a także implementację projektów minimalizujących ryzyka. Wymienione elementy składają się na długofalową budowę kultury bezpieczeństwa.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone