Sklep
Państwowa Inspekcja Pracy, jako organ kontroli i nadzoru, działa nie tylko w oparciu o ustawę o PIP, ale również o plany i programy działania. 18 stycznia najnowszy program działania PIP zaakceptowała Rada Ochrony Pracy. Jednak nie wszystkie palny działania PIP na najbliższy czas podobały się ROP.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Rada Ochrony Pracy, oceniając działalność PIP w roku ubiegłym, w swoim stanowisku opowiedziała się za propozycją Głównego Inspektora Pracy za wprowadzeniem obowiązku zgłaszania do PIP wszystkich śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy niezależnie od podstawy jej świadczenia oraz udoskonalenie i uproszczenie systemu postępowania powypadkowego w zakresie ustalania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy.
21 marca 2017 r. w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego Rada Ochrony Pracy zapoznała się z końcowym raportem w sprawie realizacji III etapu (2014-2016) programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. Przyjęła również stanowisko w sprawie chorób zawodowych i związanych z pracą.
Znamy już plan pracy Rady Ochrony Pracy w pierwszej połowie 2017 r. Organ nadzoru nad warunkami pracy i działalnością PIP w tym roku zwróci się do poszczególnych ministerstw z prośbą o odpowiedzi w sprawie realizacji wniosków składanych przez Radę. Dotyczyły one m.in. zmian w przepisach odnoszących się do poprawy warunków pracy. Zobacz nad jakimi jeszcze kwestiami ROP pochyli się w tym roku.
Kinga Grodzicka-Lisek
15 stycznia 2015 r. nastąpiła zmiana składu sejmowej Rady Ochrony Pracy. Nowym przewodniczącym Rady został Janusz Śniadek (PiS). W nowym składzie ROP znaleźli się również dwaj senatorowie Tadeusz Kopeć (PiS) i Andrzej Wojtyła (PiS), a także przedstawiciel Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina oraz reprezentant NSZZ „Solidarność” Bogusław Motowidełko. Poznaj nowo powołanych członków ROP.
7 października 2015 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Tym razem były powody do świętowania. Spotkanie połączone było bowiem z uroczystym otwarciem nowych laboratoriów badawczych w ramach Centrum Badań i Rozwoju Technik Bezpieczeństwa Procesów Pracy i Środowiska (Tech-Safe-Bio). Nowe laboratoria mają służyć prowadzaniu badań naukowych ukierunkowanych na ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.
Na lipcowym posiedzeniu Rada Ochrony Pracy jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r. pozytywnie oceniając działalność PIP w roku ubiegłym. Jednocześnie Rada zawnioskowała o przyznanie Państwowej Inspekcji Pracy większych środków finansowych, na rozwój i intensyfikację działań. Poznaj inne wnioski i postulaty ROP w zakresie działań PIP.
318 tys. decyzji usunięcia ujawnionych nieprawidłowości w zakresie bhp wydanych przez inspektorów PIP, 170 wniosków do ZUS o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100% na kolejny rok składkowy to efekty działań kontrolnych PIP w 2014 r. 9 czerwca br. Rada Ochrony Pracy wysłuchała podsumowania działalność Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku. Oto co w kwestii bhp wykazały kontrole.
Problematyka przyczyn, przebiegu i okoliczności wypadków przy pracy w grupie pracowników 50 +była głównym tematem obrad Rady Ochrony Pracy 19 maja br. Na posiedzeniu poruszona została również kwestia nowych wyzwań w ochronie zdrowia pracowników w kontekście profilaktyki chorób przewlekłych i wydłużania wieku emerytalnego. Poznaj najczęstsze przyczyny wypadków pracowników 50 + oraz postulaty ROP.
Rada Ochrony Pracy debatowała 28 kwietnia br. nad problemem przestrzegania zasad bezpieczeństwa, higieny i czasu pracy w sektorach gospodarki z największą liczbą wypadków przy pracy. Ze strony PIP w tej kwestii głos zabrała Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz, zwracając uwagę, że co roku w wyniku wypadków przy pracy i chorób zawodowych umiera 168 tys. Europejczyków, a 7 mln dostaje urazów.
We wtorek, 24 marca 2015 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy. Tematem obrad była realizacja w 2014 r. programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. W posiedzeniu wzięli udział członkowie zespołu koordynacyjnego ds. programu, oceniającego wykonanie poszczególnych jego zadań i projektów, w którym zasiada przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy.
24 lutego 2015 r. zbiera się po raz kolejny Rada Ochrony Pracy. Dziś przedmiotem dyskusji będzie aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością poprzez dostosowanie warunków wykonywania pracy do ich potrzeb. Omówiony zostanie projekt „Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach”.
Coraz lepiej znamy swoje prawa wnikające przepisów prawa pracy i coraz częściej staramy się je egzekwować. Taką tezę można postawić opierając się m.in. na sprawozdaniu Rady Ochrony Pracy za 2014 r. W roku tym do ROP wpłynęło ok. 100 skarg, w tym m.in. od osób fizycznych czy organizacji związkowych. Efektem tych skarg, były kontrole, postępowania wyjaśniające lub interwencje podejmowane przez PIP.
Rada Ochrony Pracy przyjęła na posiedzeniu 20 stycznia plan pracy na 2015 r. przygotowany przez Prezydium. Zgłoszeń propozycji tematów, jakim powinna przyjrzeć się w tym roku ROP było aż 50 jednak z uwagi na 12 posiedzeń jakie odbywa Rada skupi się ona na 13 tematach.
20 stycznia 2015 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Na posiedzeniu tym Rada przestawiła swoje stanowisko wobec „Programu działań PIP na rok 2015 r”, oceniając go pozytywnie i akceptując. Jednocześnie ROP zauważyła, że konieczne jest zapewnienie odpowiednich środków PIP – aby PIP mogła realizować swoje działania w 2015 r. – o co będzie wnioskować do Parlamentu RP.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone