Nowe laboratoria do badań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników

7 października 2015 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Tym razem były powody do świętowania. Spotkanie połączone było bowiem z uroczystym otwarciem nowych laboratoriów badawczych w ramach Centrum Badań i Rozwoju Technik Bezpieczeństwa Procesów Pracy i Środowiska (Tech-Safe-Bio). Nowe laboratoria mają służyć prowadzaniu badań naukowych ukierunkowanych na ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.
Powstanie nowych i nowoczesnych laboratoriów badawczych w ramach Centrum Badań i Rozwoju Technik Bezpieczeństwa Procesów Pracy i Środowiska (Tech-Safe-Bio) możliwe było dzięki współfinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej. Na powierzchni ok. 6000 m2 w specjalistycznych laboratoriach prowadzone będą prace badawcze obejmujące projektowanie i rozwój innowacyjnych metod oraz rozwiązań technicznych dla różnych sektorów gospodarki krajowej z ukierunkowaniem na ograniczanie negatywnych skutków oddziaływania zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych na człowieka w środowisku pracy.
W najnowszej generacji laboratoriach Tech-Safe-Bio prowadzone będą badania naukowe ukierunkowane na ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników m.in. w zakresie:
- Kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka
- Oceny narażenia zawodowego związanego z obecnością w środowisk pracy szkodliwych czynników biologicznych i pyłów, w tym zagrożeń związanych z użyciem nanomateriałów
- Odziaływania środowiska materialnego i psychospołecznego na pracowników.
- Zagrożeń polami elektromagnetycznymi i elektrostatycznych
- Zagrożeń mechanicznych, elektrycznych i promieniowaniem optycznym
- Zagrożeń hałasem i drganiami mechanicznymi
- Projektowania bezpiecznych stanowisk pracy z wykorzystaniem technik rzeczywistości wirtualnej i symulacji komputerowej
- Rozwoju zaawansowanych technologii w zakresie środków ochrony indywidualnej
Nowoczesna infrastruktura i aparatura badawcza pozwolą na prowadzenie badań naukowych z wykorzystaniem zaawansowanych i unikatowych technik wspomaganych modelowaniem i symulacją komputerową oraz rzeczywistością wirtualną (VR).
Badania i programy naukowe realizowane będą w 17 specjalistycznych laboratoriach. Wśród nich znajdziemy m.in. laboratoria:
- badań sprawności sensorycznej i psychoruchowej,
- diagnozy i adaptacji psychospołecznej,
- modelowania warunków oświetleniowych,
- badań mechanicznych maszyn i środków transportu pionowego,
- technik bezpieczeństwa w systemach sterowania,
- rzeczywistości wirtualnej,
- badań nanoaerozoli i bioaerozoli,
- audiometrii i badań akustycznych,
- badań zagrożeń elektromagnetycznych i elektrostatycznych.
W laboratoria Tech-Safe-Bio swoje badania prowadzić będą zespoły pracowników naukowych instytutu, wraz z interdyscyplinarnym zespołem młodych specjalistów. Będą oni pracować nie tylko nad znacznymi już zagrożeniami występującymi w środowiskach pracy ale również nad takimi jeszcze nie do końca rozpoznanymi związanymi m.in. z polami elektromagnetycznymi oraz z nano- i biotechnologiami.
Miejmy nadzieję że nowe warunki pracy pozwolą naukowcom i badaczom odkryć i opracować nowe metody czy środki pozwalające zapewnić jeszcze lepszą ochronę zdrowia i bezpieczeństwo pracowników.
Opr. Red.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.