Po wypadku trzeba zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego
Jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy, należy zweryfikować ocenę ryzyka zawodowego w zakresie zagrożeń, które spowodowały ten wypadek.
Wykonana przed wypadkiem ocena ryzyka zawodowego powinna zostać zweryfikowana przede wszystkim w zakresie elementów, które mają istotny wpływ na przyczyny wypadków przy pracy. Są to charakterystyki:
-
stanowiska pracy, tzn. należy sprawdzić, czy wszystkie elementy stanowiska pracy zostały uwzględnione w tej charakterystyce. Źle określona charakterystyka stanowiska pracy może być przyczyną pominięcia zagrożeń w ich identyfikacji, jak również źródeł tych zagrożeń;
-
zagrożeń i ich źródeł występujących na stanowisku pracy;
-
zastosowanych i używanych środków ochrony dotyczących obniżenia ryzyka zawodowego do wartości ryzyka tolerowanego lub utrzymania ryzyka zawodowego na poziomie ryzyka tolerowanego. Dotyczy to zastosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, jak również stosowanych na stanowisku pracy procedur w celu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy.
Bardzo często analizę przyczyn wypadku przy pracy wykonuje się z pominięciem wymagań, które wynikają z wykonania oceny ryzyka zawodowego. Dlatego istotne jest, aby po zaistniałym wypadku przy pracy wykonać weryfikację ryzyka zawodowego, polegającą na sprawdzeniu realizacji wymagań wynikających z analizy ryzyka.
Dodatkowo przy analizie przyczyn wypadku przy pracy powinny być sprawdzone bezpośrednie i pośrednie przyczyny tego wypadku. Przyczyny pośrednie są często pomijane, a mają istotny wpływ na poziom ryzyka zawodowego. Można do nich zaliczyć np. tolerowanie przez pracowników braku nadzoru niebezpiecznych zachowań pracowników, co w rezultacie powoduje niezachowanie warunków ryzyka tolerowanego określonego w analizie ryzyka zawodowego.
Autor jest ekspertem z zakresu oceny ryzyka zawodowego, byłym pracownikiem dydaktycznym Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Absolwent wydziału Mechanicznego Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej. W latach 1992-2009 wykładowca w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu. Zdobył uprawnienia zakładowego inspektora bezpieczeństwa pracy, państwowego inspektora pracy. Posiada Certyfikat wykładowcy CIOP-PIB z zakresu oceny ryzyka zawodowego i zarządzania bezpieczeństwem.