Program działania PIP w 2015 r. w sejmie przed Radą Ochrony Pracy
2 grudnia 2014 r. o godz. 10.00 rozpocznie się posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Jej członkowie rozpatrzą na nim „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy w 2015 r.”
Rada Ochrony Pracy rozpatrzy przedstawiony przez Generalnego Inspektora Pracy program działania na przyszły rok 2015. PIP będzie na bieżąco m.in.:
- dbała o przestrzeganie praw pracowniczych w zakresie wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń stosunku pracy,
- przeciwdziałała wypadkom w budownictwie,
- oceniała stan bezpieczeństwa w zakresie organizacji pracy.
Inspektorzy będą też kontynuować działania na rzecz m.in. obniżenia ryzyka zawodowego w grupach zakładów, w których zagrożenie wypadkami przy pracy jest wysokie. W planach jest także prowadzenie kampanii informacyjnych, których celem jest zapobieganie wypadkom. Jedną z nich jest akcja „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”.
Dowiemy się również, czy PIP w swoim planie działań uwzględniła propozycje zagadnień organizacji członkowskich OPZZ, które dotyczą działań kontrolnych i prewencyjnych inspekcji. OPZZ przesłało PIP praktyczne wskazówki, gdzie w ich ocenie występują największe naruszenia przepisów prawnej ochrony pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. W zakresie bhp OPZZ proponuje podjęcie działań polegających m.in. na:
- Kontroli sporządzania przez pracodawców oceny ryzyka zawodowego.
- Podjęciu krótkich kontroli, skoncentrowanych na nieprawidłowościach stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia pracujących powtarzanych u tego samego pracodawcy w celu wyegzekwowania trwałej likwidacji zagrożeń – kontrole zwłaszcza w odniesieniu do małych firm o największej wypadkowości.
- Kontroli realizacji przez pracodawców zaleceń społecznych inspektorów pracy.
- Wzmożonej działalności kontrolnej i prewencyjnej w szczególności wobec pracowników o stażu krótszym niż 1 rok jak też intensyfikacja działań prewencyjnych skierowanych do pracowników w pierwszym roku ich pracy na danym stanowisku, jako grupy najczęściej ulegającej wypadkom przy pracy.
- Kontroli zatrudniania pracowników młodocianych i tymczasowych.
- Nasileniu działalności prewencyjnej oraz kontrolnej w zakresie wykroczeń dotyczących przygotowania pracownika do pracy (szkolenia i badania profilaktyczne).
- Kontroli przestrzegania przepisów bezpieczeństwa pracy przy ręcznych pracach transportowych.
- Kontroli przygotowania stanowisk pracy (w aspekcie bhp), na których pracują pracownicy starsi, w wieku przedemerytalnym – stosownie do ich predyspozycji psychofizycznych - w kontekście wydłużania aktywności zawodowej.
- Kontroli przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy, form zatrudnienia i obowiązkowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w małych zakładach (do 49 pracowników).
- Kontroli bezpieczeństwa pracy w branży kolejowej.
- Kontroli bezpieczeństwa pracy w zakładach poligraficznych.
- Kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie (z uwzględnieniem zgłaszanych skarg i wyników kontroli).
- Kontroli przepisów bezpieczeństwa pracy w górnictwie.
- Kontroli bezpieczeństwa i higieny pracy oraz naruszenia prawa pracy w szkołach i placówkach oświatowych (w szczególności: stan urządzeń i instalacji energetycznych w obiektach oświatowych, środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, odzież ochronna, stan higieniczno-sanitarny pomieszczeń do nauki i pracy, czas pracy pracowników administracyjno-obsługowych, nawiązywanie umów o pracę, prawidłowość rozliczania delegacji pracowniczych dla nauczycieli - wycieczki, udział w naradach/szkoleniach).
- Kontroli przestrzegania przepisów o czasie pracy (ze szczególnym zwróceniem uwagi na czas pracy: kierowców, maszynistów, drogowców, pracowników budownictwa, ochrony zdrowia, sektora bankowości i ubezpieczeń społecznych) - ustalanie harmonogramów pracy w różnych systemach czasu pracy, rozliczanie czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych.
Rada planuje też przyjęcie stanowiska w sprawie raportu PIP „Przestrzeganie przepisów w czasie pracy”, który został rozpatrzony na posiedzeniu 9 września br. Zgodnie z zawartymi w nim danymi w 2013 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 1 375 kontroli czasu pracy w zakładach z różnych branż. Skontrolowano łącznie 1 356 pracodawców, zatrudniających razem ponad 189 tys. pracowników, pod kątem zapewnienia pracownikom odpowiedniego odpoczynku tygodniowego i dobowego, oraz rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Inspektorzy sprawdzali też, czy ewidencja czasu pracy jest prowadzono prawidłowo.
www.sejm.gov.pl i http://www.opzz.org.pl
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.