Sklep
Przepisy o urlopach wypoczynkowych zawierają kilka uprawnień, o których najczęściej przypominamy sobie dopiero w okresie wakacyjnym. Pierwszym z nich jest prawo pracownika do co najmniej jednej części wypoczynku trwającej nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Urlop to nie tylko prawo pracownika, ale w dłuższej perspektywie również benefity dla pracodawcy. To także sposób poprawy stanu psychofizycznego pracowników.
Artykuł 210 Kodeksu pracy powinien być dobrze znany każdemu pracownikowi w Polsce. Wchodzi on w zakres szkolenia wstępnego BHP, które należy odbyć przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w pierwszym dniu zatrudnienia. Potencjał tego zapisu, który stanowi istotny element ochrony przed niebezpiecznymi warunkami pracy, nie jest niestety wykorzystywany przez pracowników.
Jakiś czas temu, z uwagi na rozwój technologiczny, miejsca zautomatyzowane, firma zdecydowała się wprowadzić obuwie robocze dla wszystkich pracowników. Są osoby, które stwierdziły, że nie będą nosić tego obuwia, ponieważ jest niewygodne. Chcą podpisać oświadczenie, że nie będą nosić obuwia i w przypadku, kiedy zdarzy się wypadek przy pracy nie będą rościć żadnych pretensji. Czy firma może pójść na takie rozwiązanie?
Halina Góralska
Zgodnie z zapowiedziami, już na wrześniowym posiedzeniu Sejmu planowane jest przyjęcie zmian do Kodeksu pracy. Wprowadzą one przepisy, które umożliwią pracodawcom dostęp do informacji o szczepieniach pracowników przeciwko COVID-19.
Z uwagi na nadchodzącą czwartą falę pandemii, pracodawcy chcą uzyskać dostęp do informacji o szczepieniach pracowników na COVID-19. Szefowie chcą wiedzieć, ilu pracowników w ich zakładzie pracy zostało zaszczepionych na COVID-19 i którzy to pracownicy. Już niebawem będzie to możliwe dzięki zmianom przepisów Kodeksu pracy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na jaki etapie są prace w zakresie zmiany przepisów dających pracodawcy dostęp do informacji o szczepieniach pracowników na COVID-19.
Jakie możliwe uprawnienia przewiduje projekt zmian do Kodeksu pracy.
Jakie korzyści może przynieść zmiana przepisów w zakresie dostęp do informacji o szczepieniach pracowników.
Koronawirus nie ustępuje, obecnie wzrasta liczba zachorowań. Wśród zakażonych znajdują się również pracownicy, których przełożeni robią wszystko, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia w firmie. Rodzi się zatem pomysł, a może zmusić do szczepień na COVID-19 pracowników. Czy istnieje furtka do takiego rozwiązania? Groźbą czy prośbą wpływać na pracowników, aby poddali się szczepieniu na COVID-19? Który z pomysłów jest lepszy?
Polscy pracodawcy odrobili lekcję z ochrony pracowników przed COVID-19 – zarówno pod względem formalnym, jak i operacyjnym. W czasie epidemii wprowadzili procedury, opracowali koronawirusowe regulaminy pracy i informowali kadrę o kluczowych zmianach. Przełożeni starają się też jak najlepiej chronić osoby pracujące w firmie. Wśród podejmowanych działań pojawiają się:
kontrola temperatury,
zapewnianie środków odkażających, maseczek, rękawiczek,
zachowywanie odległość,
ograniczenie spotkania bezpośrednich.
Ci, którzy mogli wprowadzili pracę zdalną – jednak przeważająca większość firm nie miała i nadal nie ma takiej możliwości. Przedsiębiorcy zastanawiają się, jak uniknąć kolejnych zakażeń i konsekwencji czwartej fali. Wielu z nich zachęca pracowników do szczepień. Część firm rozważa nawet wprowadzenie przymusowych szczepień.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Już niebawem (17 grudnia 2021 r.) zacznie obowiązywać Dyrektywa UE o ochronie sygnalistów. Obecnie jest najlepszy czas na audyt procedur w zakresie bhp przed wprowadzeniem Dyrektywy UE o ochronie sygnalistów. Poznaj wskazówki specjalisty prawa pracy Mateusza Warchała, na co należy zwrócić uwagę przed wejściem w życie Dyrektywy. Dowiedź się, jakie ma przełożenie na kwestie związane z bhp.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Czy pracodawca ma prawo skrócić dobowy czas pracy pracownika, o czas przysługującej pracownikowi przerwy z art. 134 kp., w zamian za jej nieudzielenie? Czy dopuszcza się takie rozwiązanie w sytuacji, gdy decyzja o skorzystaniu, bądź nie, z przerwy należy do pracownika? Czy powyższa sytuacja jest dopuszczalna w przypadku, gdy takie rozwiązanie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Sars-Cov-2 poprzez ograniczenie kontaktów międzyludzkich zwłaszcza w czasie przejścia zmian?
Tomasz Zwolak
Prawnik, Specjalista ds. prawa pracy
Już niebawem, w grudniu 2021 r., do polskiego porządku prawnego zostanie implementowana Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dyrektywa o sygnalistach). Choć wydaje się, że to jeszcze sporo czasu, to pracodawcy już teraz powinni zacząć przygotowania do wdrożenia nowych przepisów.Sprawdź na co będą musieli się przygotować pracodawcy.
Resort pracy nie podejmie prac nad zmianą przepisów umożliwiających wprowadzeniem obowiązku mierzenia temperatury ciała pracownikom jako sposobu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).
Leszek Skupski
Tym razem z postulatem zmiany wysokości kar za łamanie praw pracowniczych wystąpiła partia Razem, proponując ich naliczanie proporcjonalnie do obrotu firmy. To reakcja na wyniki kontroli PIP w Amazon. Także Główny Inspektor Pracy mówi o zmianie systemu naliczania mandatów za naruszenie przepisów przez pracodawców. Natomiast resort pracy nie podejmuje tematu i nie przewiduje prac nad kwestiami wysokości kar. Zatem, czy wysokość kar jest adekwatna? To temat nadal dyskusyjny.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Jak wiemy pracownik może, w określonych przypadkach, powstrzymać się od wykonywania pracy. Być może pracownicy w Twojej firmie, wykonujący prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej, przy np. niekorzystnej aurze pogodowej – wysokich temperaturach, zimnach ciśnienia, zgłaszają zły stan psychofizyczny uniemożliwiający im wykonywanie swoich obowiązków. Czy wiesz co wówczas zrobić? Sprawdź, czy możesz przydzielić ich do innej pacy?
Anna Słowińska
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Z tego tekstu dowiesz się:
Powstrzymywanie się pracownika od wykonywania pracy w warunkach nie odpowiadających przepisom BHP nie stanowi naruszenia obowiązku świadczenia pracy, tylko wtedy gdy pracownik zawiadomił o tym niezwłocznie przełożonego (art. 210 § 1 KP). Niebezpieczne warunki pracy nie usprawiedliwiają niezgłoszenie się pracowników w miejscu wykonywania pracy - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie z 9 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 619/99.
Pracownik zgodnie z przepisami ma prawo powstrzymania się od wykonywania pracy. Jednak rodzi się pytanie kiedy, w jakich sytuacjach pracownik może skorzystać z tego prawa? Jakie tak naprawdę okoliczności muszą zaistnieć aby egzekwowanie tego uprawnienia pracowniczego było uzasadnione? Czy prawo odstąpienia od wykonywania pracy zawsze równa się niedopełnieniem obowiązków bhp przez pracodawcę?
Natalia Korzeniecka
Coraz lepiej znamy swoje prawa wnikające przepisów prawa pracy i coraz częściej staramy się je egzekwować. Taką tezę można postawić opierając się m.in. na sprawozdaniu Rady Ochrony Pracy za 2014 r. W roku tym do ROP wpłynęło ok. 100 skarg, w tym m.in. od osób fizycznych czy organizacji związkowych. Efektem tych skarg, były kontrole, postępowania wyjaśniające lub interwencje podejmowane przez PIP.
31 stycznia 2015 roku odbyła się w Warszawie konferencja dotycząca inicjatywy legislacyjnej powołania instytucji Rzecznika Praw Pracowniczych. Inicjatorem projektu jest Polska Partia Socjalistyczna i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone