Termin na złożenie sprawozdania o warunkach pracy – 15 stycznia czy 15 lutego 2019 r.?

Do 15 stycznia czy 15 lutego 2019 r. trzeba przekazać do Głównego Urzędu Statystycznego „Sprawozdanie o warunkach pracy” na formularzu Z-10 za rok 2018? Jest to kwestia nie do końca pewna. W myśl obowiązujących przepisów termin upływa w styczniu, ale w myśl zmiany (która ma dopiero zacząć obowiązywać) w lutym. Nie udało się bowiem opublikować na czas w Dz.U., podpisanych w zeszłym tygodniu przez Premiera, zmian w zakresie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2018 i nie zdążą one wejść w życie przed 15 stycznia 2019 r.
Niestety jak się okazuje rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2018, które m.in. ma wprowadzić nowy wydłużony termin na składanie „Sprawozdania o warunkach pracy” na formularzu Z-10 do GUS, nie zostało jeszcze opublikowane. Zatem formalnie wprowadzane przez niego zmiany wejdą w życie już po 15 stycznia 2019 r., czyli po obowiązującym obecnie terminie na złożenie druku Z-10 do GUS.
Niemniej jednak GUS nadal podaje, również udzielając wyjaśnień redakcji Portalu BHP w zakresie terminu na składania sprawozdania Z-10, iż termin na złożenie „Sprawozdania o warunkach pracy” zostaje przedłużony do 15 lutego 2019 r.
"(...) w sprawie zmiany terminu składania sprawozdania Z-10 informuję, że termin składania sprawozdania jest przedłużony z 15 stycznia na 15 lutego 2019 r. Rozporządzenie zmieniające jeszcze nie ukazało się na stronie RCL (Rządowe centrum Legislacji - dopisek red.), widnieje dalej poprzednie, natomiast po podpisaniu zostanie zastąpione nowym ze zmienioną datą na 15 lutego. Natomiast na naszej stronie internetowej w portalu sprawozdawczym jest już podany nowy aktualny termin 15 lutego http://form.stat.gov.pl/formularze/2019/index.htm Formularz Z-10 - zarówno w wykazie (opisie) formularzy , jak i w samym formularzu jest zawarta data 15 lutego." - informację tę otrzymaliśmy od Pani Naczelnik Wydziału Współpracy z Mediami.
Wygląda na to, że przepisy rozporządzenia zmieniającego będą działały wstecz od wejścia w życie.
Wskazane rozporządzenie zmieniające trafiło do Kancelarii Premiera 4 stycznia 2019 r., jednak podpisane zostało dopiero w ubiegłym tygodniu (11 stycznia). Projekt tego rozporządzenia zmieniającego zakładał 7-dniowy okres vacatio legis (wejście w życie po 7 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw). Natomiast wskazany maksymalny termin na publikację tego aktu prawnego w Dz.U. – według Rządowego Centrum Legislacji – to 25 stycznia 2019 r. Cóż zatem, pracodawcy sprawozdawcy muszą zdać się na GUS i wskazanemu przez niego terminowi 15 luty 2019 r.. Tym bardziej, że w Portalu Sprawozdawczym widnieje informacja, iż zostanie on udostępniony dla sprawozdawców od 1 lutego 2019 r.
Jednak ten obowiązek nie dotyczy każdego. Zobacz, kto jest zobowiązany do przekazania sprawozdania, a także jakich informacji dotyczy to sprawozdanie i jakie dane należy zgromadzić, aby wypełnić formularz.
Kto ma obowiązek przekazania informacji o warunkach pracy?
a) osoby prawne,
b) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
c) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – według jednostek lokalnych, w których liczba pracujących wynosi 10 osób i więcej, prowadzące działalność gospodarczą w zakresie:
-
upraw rolnych,
-
chowu i hodowli zwierząt,
-
łowiectwa, włączając działalność usługową (dział 01 – bez łowiectwa i pozyskiwania zwierząt łownych, włączając działalność usługową – grupa 01.7),
-
leśnictwa i pozyskiwania drewna (dział 02),
-
rybactwa (dział 03 bez rybołówstwa w wodach morskich – klasa 03.11),
-
górnictwa i wydobywania (działy 05–09),
-
przetwórstwa przemysłowego (działy 10–33),
-
wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych (dział 35),
-
dostaw wody; gospodarowania ściekami i odpadami oraz działalności związanej z rekultywacją (działy 36–39),
-
budownictwa (działy 41–43),
-
handlu hurtowego i detalicznego; naprawy pojazdów samochodowych, włączając motocykle (działy 45– 47),
-
transportu i gospodarki magazynowej (działy 49–53),
-
informacji i komunikacji (sekcja J z wyłączeniem działu 59 – działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych oraz grupy 63.9 – działalność usługowa w zakresie informacji, pozostała),
-
badań naukowych i prac rozwojowych (dział 72; z wyłączeniem z wyłączeniem 74, 73, 71, 70, 69),
-
działalności weterynaryjnej (dział 75),
-
wynajmu i dzierżawy (dział 77),
-
działalności organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie rezerwacji i działalności z nią związanych (dział 79),
-
pozostałego sprzątania (klasa 81.29),
-
szkół wyższych (podklasa 85.42.B),
-
opieki zdrowotnej (dział 86),
-
napraw komputerów i artykułów użytku osobistego i domowego (dział 95).
Badaniu nie podlegają indywidualne gospodarstwa rolne, fundacje, stowarzyszenia, partie polityczne, związki zawodowe, organizacje społeczne, organizacje pracodawców, samorządu gospodarczego i zawodowego, kościół katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe, przedstawicielstwa zagraniczne.
Czego dotyczy „Sprawozdanie o warunkach pracy”?
I. Zagrożeniach czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia na stanowiskach pracy, na których zostały przekroczone obowiązujące normy, w tym:
a) zagrożeniach czynnikami związanymi ze środowiskiem pracy, takimi jak:
-
substancje chemiczne,
-
hałas,
-
wibracja (drgania),
-
mikroklimat gorący,
-
mikroklimat zimny,
-
promieniowanie jonizujące,
-
promieniowanie laserowe,
-
promieniowanie nadfioletowe,
-
promieniowanie podczerwone,
-
pola elektromagnetyczne,
-
inne;
b) zagrożeniach związanych z uciążliwością pracy, takimi jak:
-
nadmierne obciążenie fizyczne,
-
niedostateczne oświetlenie stanowisk pracy,
-
inne;
c) zagrożeniach czynnikami mechanicznymi związanymi z maszynami szczególnie niebezpiecznymi;
II. Pracownikach zatrudnionych w warunkach zagrożeń wskazanych w pkt. I (powyżej);
III. Działaniach profilaktycznych – ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, polegających na:
a) przeprowadzeniu oceny ryzyka zawodowego,
b) wyeliminowaniu lub ograniczeniu ryzyka zawodowego,
c) zastosowaniu środków do wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka
IV. Świadczeniach z tytułu pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych, takich jak:
a) posiłki profilaktyczne
b) napoje
c) inne środki odżywcze
d) dodatki pieniężne
e) skrócony czas pracy
f) dodatkowe urlopy
g) uprawnienia wynikające z pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
V. Odszkodowaniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Podkreślmy raz jeszcze, że druk Z-10 powinien być przekazywany w drogą elektroniczną. Tylko wyjątkowa sytuacja pozwala na odstępstwo od tej zasady. Wzór formularza, można pobrać, wydrukować i wypełnić w formie papierowej w tylko uzasadnionych przypadkach (wyłącznie braku możliwości skorzystania z formy elektronicznej).
Następnie tak przygotowany druk należy wówczas przesłać pocztą w wymaganym terminie do 15 stycznia na adres wskazany w formularzu Urząd Statystyczny, 80-434 Gdańsk, ul. Danusi 4. Wcześniej jednak taką procedurę należy uzgodnić z jaj odbiorcą. Lista osób do kontaktu ze sprawozdawcami podana jest na stronie Portalu sprawozdawczego GUS.
Trzeba jednak podkreślić, że w 2020 roku termin na złożenie sprawozdania jest już wyraźnie określony przez przepisy i jest bezspornie dłuższy. Zgodnie bowiem i informacjami zawartymi w Cz. II Informacje o przekazywanych danych/ Zestaw danych GUS lp. 199 do rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2018 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2019 (Dz.U. 2018 r., poz. 2103) termin na złożenie formularza Z-10 – sprawozdanie o warunkach pracy za rok 2019 upływać będzie 15 lutego 2020 r.
-
art. 30 pkt. 3 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 997);
-
Cz. II Informacje o przekazywanych danych/ Zestaw danych GUS lp. 213 do rozporządzenia Rady Ministrów z 19 grudnia 2017 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2018 (Dz.U. poz. 2471).
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.