Jeden pracownik na zmianie - praktyczne wątpliwości

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
20.01.2025AKTUALNE

Jeden pracownik na zmianie - praktyczne wątpliwości

Kodeks pracy pozwala pracodawcy na zmianową organizację pracy. Jednak przepisy o czasie pracy, przewidując taki sposób organizowania pracy, nie normują kwestii obsady na poszczególnych zmianach. Zatem, czy na poszczególnych zmianach praca może być wykonywana tylko przez jedną osobę, niezależnie od poziomu ewentualnych zagrożeń, jakie mogą towarzyszyć procesom pracy?

Przepisy o czasie pracy przewidują możliwość realizowania pracy w trybie zmianowym. Z art. 146 kp wynika, że praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany system czasu pracy.

Praca zmianowa może być stosowana nie tylko niezależnie od stosowanego systemu czasu pracy, ale również niezależnie od rodzaju wykonywanych prac. Oznacza to, że można ją stosować zarówno w sytuacji zatrudniania pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych, jak i w przypadku zatrudniania pracowników na stanowiskach robotniczych.

Czy na zmianie roboczej w całym zakładzie pracy może przebywać jeden pracownik?

W praktyce może powstać dylemat, czy na jednej zmianie, na terenie zakładu pracy, może przebywać tylko jeden pracownik?

Trzeba zauważyć, że przepisy dotyczące pracy zmianowej nie regulują tej kwestii. Należy jednak pamiętać, że część prac, z punktu widzenia bezpieczeństwa, w żadnym razie nie może być realizowana w pojedynkę. Warto wspomnieć o takich przypadkach jak prace szczególnie niebezpieczne, które mogą być wykonywane wyłącznie przy bezpośrednim nadzorze osób wyznaczonych w tym celu. Ponadto przy pracach, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, pracodawca powinien zapewnić, aby były one realizowane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji.

Powyższe przypadki z całą pewnością wykluczają możliwość jednoosobowej zmiany roboczej. Co jednak w pozostałych sytuacjach?

Co z zapewnieniem funkcjonowania systemu udzielania pierwszej pomocy przy jednoosobowej zmianie roboczej?

Teoretycznie można by uznać, że nie ma problemu. Problemu oczywiście nie będzie pod warunkiem, że nie dojdzie do wypadku (albo nie przyjdzie inspektor pracy). Nawet w przypadku pozornie bezpiecznej pracy administracyjno-biurowej nie można wykluczyć takiego przypadku jak:

  • zasłabnięcie,

  • omdlenie,

  • zawał,

  • udar

- co powinno skłaniać do refleksji w zakresie jednoosobowej obsady pracy zmianowej.

Pracodawca, który chciałby, aby na poszczególnych zmianach pracował wyłącznie jeden pracownik powinien mieć na względzie, że w zakładzie pracy musi funkcjonować sprawnie działający system udzielania pierwszej pomocy. Z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wynika, że system taki musi być zapewniony na każdej zmianie, a udzielanie pierwszej pomocy powinno być realizowane przez osoby w tym celu wyznaczone i odpowiednio przeszkolone.

Nawet jeżeli na poszczególnych zmianach każdy pracownik będzie przeszkolony z zakresu udzielania pierwszej pomocy, to trudno przyjąć, że właściwym będzie, aby sam sobie udzielał pierwszej pomocy po wypadku.

Ważne

Uwzględniając powyższe, niezależnie od tego czy prace wykonywane na terenie zakładu są szczególnie niebezpieczne, czy wymagają asekuracji – współpracy co najmniej dwóch osób – właściwym postępowaniem jest, aby na każdej zmianie na terenie zakładu przebywały co najmniej dwie osoby. Jedna z tych osób powinna być osobą wyznaczoną do udzielania pierwszej pomocy. Nie ma bowiem możliwości pogodzenia obowiązku zapewnienia sprawnie funkcjonującego systemu udzielania pierwszej pomocy z organizacją pracy zmianowej, kiedy na poszczególnych zmianach w zakładzie pracy miałby znajdować się wyłącznie jeden pracownik.

Co w sytuacji, gdy zakład pracy będzie kontrolowany przez inspektora PIP?

Inspektor nie wyda nakazu zapewnienia dwuosobowej organizacji pracy zmianowej. Będzie miał jednak prawo wydać nakaz, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów o pracach szczególnie niebezpiecznych czy dotyczących asekuracji.

Niezależnie od powyższego, zawsze inspektor będzie miał prawo wydać nakaz zapewnienia sprawnie funkcjonującego systemu udzielania pierwszej pomocy – przez osoby w tym celu wyznaczone i odpowiednio przeszkolone. Zawsze, jeżeli stwierdzi, że na zmianie roboczej na terenie zakładu znajduje się wyłącznie jedna osoba.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.