Mobbing pod większą kontrolą PIP

Mobbing to jedno z najbardziej nadużywanych słów w relacjach pracownik - pracodawca. Przyjęło się, że mobbing pomieści wszystko - nie tylko odmowę udzielenia urlopu na żądanie, rozmowy dyscyplinujące, kary porządkowe, ale również nieprzestrzeganie wobec pracowników przepisów z zakresu bhp. Problem w tym, że aby mówić o mobbingu muszą być spełnione ustawowe kryteria. W ostatnim czasie na forum Rady Ochrony Pracy dostrzeżono problem mobbingu, jak również podkreślono konieczność wzmocnienia roli Państwowej Inspekcji Pracy w tym trudnym obszarze.
Brak przydzielania środków ochrony indywidualnej, praca bez wymaganego szkolenia bhp, przy maszynach pozbawionych osłon – to wszystko może przyczyniać się do wypadków. Negatywne skutki zdrowotne mogą jednak wynikać również ze złego zarządzania stresem zawodowym, jak również mieć związek ze zjawiskiem określanym w przepisach pojęciem mobbingu. A jak wiadomo praca w stresie, w dużym ciągłym napięciu emocjonalnym to nie tylko spadek jakości oraz ilości świadczonej pracy, ale również prosta droga do utraty koncentracji oraz wypadku.
Czytaj także: Mobbing ma znaczenie dla bezpieczeństwa pracy>>>
Definicja mobbingu w Kodeksie pracy
Zgodnie z definicją zawartą w art 943 §2 Kodeksu pracy, na mobbing składają się działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Z uwagi na fakt, iż wymienione elementy składowe składające się na definicję mobbingu sprawiają trudności w zakresie ich oceny. Pojęcie mobbingu bywa często nadużywane, głównie przez pracowników.
Co mobbingiem nie jest?
Kłopot w tym, że zwyczajowo w relacjach pracowniczych pojęciem mobbingu przyjęło się określać wszelkie nieporozumienia między pracownikiem a pracodawcą, w tym między pracownikiem a osobą kierującą pracownikami: kierownikiem, mistrzem, brygadzistą. Wszelkie zwrócenia uwagi w zakresie:
-
wykonywania pracy w sposób bezpieczny,
-
odsunięcia od pracy z pozbawieniem prawa do wynagrodzenia, w sytuacji gdy pracownik ignoruje przepisy bhp,
-
nakazu ponownego zamontowania osłon maszyny, które zostały zdemontowane pod pozorem ułatwienia sobie pracy,
-
zobowiązania pracownika do noszenia środków ochrony indywidualnej, które w ocenie pracownika utrudniają pracę
– to wszystko bywa kwalifikowane przez zatrudnionych jako mobbing. Oczywiście nic bardziej mylnego. Mobbingiem jest wyłącznie to, co z definicji tego zjawiska wynika.
Czytaj także: Mobbing to zjawisko trudne do zidentyfikowania i rozwiązania w firmie, ale są na to sposoby.>>>
Mobbing w oczami PIP
Na zjawisko mobbingu zwrócono uwagę na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy (10 września 2024), które było prowadzone pod tytułem „Wsparcie działań prowadzących do redukcji niekorzystnego oddziaływania czynników psychospołecznych na pracowników, w tym mobbing i dyskryminacja a bezpieczeństwo w pracy”. Podczas posiedzenia Głównej Inspektor Pracy podkreślił, że możliwości inspekcji w przeciwdziałaniu mobbingowi są dość ograniczone. Nie można jednak zakładać, że sprowadzają się one wyłącznie do poinstruowania pracownika o przysługującej mu drodze sądowej. W sytuacjach bezspornych, potwierdzonych zeznaniami świadków, inspektor pracy może uznać, że mobbing wystąpił i skierować do pracodawcy wystąpienie pokontrolne lub polecenie zawierające wniosek o wyeliminowanie symptomów bądź zachowań noszących znamiona mobbingu.
Zauważono jednak, że możliwości wypełniania zadań przez Państwową Inspekcję Pracy, także w zakresie egzekwowania przestrzegania przepisów dotyczących mobbingu, mogłyby zostać poszerzone poprzez wprowadzenie zmian w istniejących regulacjach prawnych. Należałoby zacząć od modyfikacji definicji mobbingu, ale również od uzupełnienia definicji środowiska pracy o zagrożenia psychospołeczne. W ocenie Głównego Inspektora Pracy mobbing jest czynnikiem, który może szkodzić zdrowiu i mieć przełożenie na sferę bezpieczeństwa pracy.
Podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy podkreślono konieczność wzmocnienia roli PIP w zwalczaniu mobbingu. Mogłoby to mieć miejsce przykładowo poprzez wprowadzenie bezpośredniego obowiązku prawnego w zakresie opracowania przez pracodawców procedury antymobbingowej.
Pobierz wzór: Przykładowa procedura przeciwdziałania mobbingowi
Nie można wykluczyć, że ostatnie posiedzenie Rady Ochrony Pracy będzie skutkowało większą uwagą inspektorów pracy w stronę czynników psychospołecznych, stresu zawodowego oraz mobbingu. Zwłaszcza w przypadku gdy kontrole będą przeprowadzane w związku z wypadkami przy pracy – ciężkimi, śmiertelnymi oraz zbiorowymi.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.