mobbing w pracy

Mobbing i dyskryminacja w pracy – poznaj działania i plany PIP w związku z przeciwdziałaniem tym zjawiskom, o których mówi GIP

Mobbing i dyskryminacja w pracy – poznaj działania i plany PIP w związku z przeciwdziałaniem tym zjawiskom, o których mówi Główny Inspektor Pracy

Główny Inspektor Pracy wspominał niedawno, na ROP, że widzi potrzebę zmian w obecnych regulacjach prawnych, dotyczących działalności PIP, w zakresie egzekwowania przestrzegania przepisów dotyczących mobbingu. Jak zauważa Szef PIP mobbing jest czynnikiem, który może szkodzić zdrowiu i mieć przełożenie na sferę bezpieczeństwa pracy. Wśród zmian legislacyjnych wskazał na modyfikację definicji mobbingu, jak również uzupełnieniu definicji środowiska pracy o zagrożenia psychospołeczne. O tym, jakie działania podejmuje obecnie PIP i jakie ma plany w zakresie przeciwdziałaniu mobbingowi przeczytasz w wywiadzie z GIP Marcinem Staneckim.

Jak wiele spraw związanych z mobbingiem zgłoszono do PIP w 2023 roku?

  • Liczba skarg, w których pojawia się zarzut mobbingu lub dyskryminacji, jest stosunkowo nieduża na tle ogólnej liczby skarg składanych do Państwowej Inspekcji Pracy. W 2023 roku wpłynęło do nas łącznie 43,4 tys. skarg zawierających prawie 75,7 tys. problemów skargowych, wśród których zaledwie 3 proc. dotyczyło kwestii mobbingu lub dyskryminacji. W ubiegłym roku do Państwowej Inspekcji Pracy trafiło 1771 skarg dotyczących mobbingu. Dla porównania w 2022 roku było ich 2230, a w 2021 roku 2094.

Jaka jest szansa na zmianę definicji mobbingu, bo jej treść zawarta w przepisach jest mało precyzyjna i daje duże pole do nadinterpretacji?

Jak dbać o stan psychofizyczny pracowników i atmosferę w pracy w czasie upałów i pandemii?

Jak dbać o stan psychofizyczny pracowników i atmosferę w pracy w czasie upałów i pandemii?

Opracuj kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych.

Wysoka temperatura utrudnia wykonywanie obowiązków służbowych w czasie upału i pandemii. Znacznie obniża nie tylko wydajność pracy, ale obniża dobrostan psychofizyczny pracowników. Wśród personelu może rodzić się frustracja i zniecierpliwienie. To z kolei może zmierzać bezpośrednio do nieporozumień i konfliktów, a nawet wypalenia zawodowego i mobbingu. Dlatego, dbając o dobrą atmosferę w miejscu pracy, warto opracować kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Na co zwrócić uwagę dbając o stan psychofizyczny pracowników w czasie upałów i pandemii?

  • Jak opracować kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych?

  • Jakie działania podjąć, aby poprawia

  • stan psychofizyczny pracowników związany z epidemią i upałem?

61a42914a741779deaa4e2bde347af724b9ba7dc-medium

Pamiętaj o działaniach antymobbingowych nawet jeżeli zjawisko to nie zostało odnotowane w Twojej firmie

Mobbing jest obecnie tematem często poruszanym. Zapewne wielu pracodawców mówi: „mnie ten problem nie dotyczy, u mnie w firmie nie ma mobbingu”. Jednak nawet jeżeli problem ten faktycznie nie zaistniał w zakładzie pracy to pracodawca ma pewne obowiązki w tym zakresie. Pracodawca powinien podjąć działania zapobiegające potencjalnemu mobbingowi. Zobacz na czym te działania miałyby polegać, aby osoby kontrolujące nie miały zastrzeżeń, co do ich prawidłowości?

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy

Korzyści 

Ten tekst pozwoli Ci:

  • właściwe wywiązać się z ciążących na Tobie obowiązków w zakresie zapobiegania mobbingowi.
  • podjąć konkretne antymobbingowe działania zapobiegawcze. 
  • uniknąć zarzutu braku działań w zakresie mobbingu  w przypadku postępowania kontrolnego PIP.

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel