Niezwłoczne zawiadomienie o wypadku PIP – od kiedy liczyć termin?

Wypadek ciężki, zbiorowy lub śmiertelny to zła perspektywa zarówno dla poszkodowanego, jak również pracodawcy. Obowiązkiem pracodawcy w takim przypadku jest zawiadomienie właściwego miejscowo okręgowego inspektora pracy o jednym z powyższych zdarzeń. Problemem może okazać się prawidłowe wypełnienie obowiązku niezwłocznego zawiadomienia o wypadku. Przepisy nie definiują zarówno tego czym owa niezwłoczność jest, jak również od kiedy należy liczyć bliżej niesprecyzowany termin na zawiadomienie PIP o wypadku.
Postępowanie powypadkowe prowadzone na szczeblu zakładu pracy realizowanie jest według tego samego trybu niezależnie od kalibru następstw zdarzenia – z jednym wyjątkiem. W przypadku ciężkiego, śmiertelnego oraz zbiorowego wypadku przy pracy dochodzi obowiązek zawiadomienia okręgowego inspektora pracy.
Jakie zdarzenia wypadkowe należy zgłaszać do PIP?
Zgodnie z art. 234 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
Z powyższego przepisu wynika, że obowiązek zawiadomienia o wypadku dotyczy wypadku przy pracy. Chodzi zatem o wypadek, który:
-
został ostatecznie znany za wypadek przy pracy (jak należy się domyślać), jak również
-
nosi cechy wypadku ciężkiego, śmiertelnego lub zbiorowego, który jednak nie został jeszcze sklasyfikowany jako wypadek przy pracy.
Które zdarzenia wypadkowe należy zgłaszać niezwłocznie do PIP?
Rodzi się zatem pytanie czy pracodawca ma wybór w zakresie niezwłocznego zawiadomienia o wypadku, który został już uznany za wypadek przy pracy, a niezwłocznym zawiadomieniem o wypadku zanim nastąpi jego prawna kwalifikacja w kategoriach wypadku przy pracy?
Uwzględniając niedoskonałość przepisu należy przyjąć, że niezwłoczne zawiadomienie dotyczy zdarzenia ze sutkiem ciężkim, zbiorowym lub śmiertelnym zanim zostanie ono ostatecznie zakwalifikowane w kategoriach wypadku przy pracy.
Czytaj także: Wypadek przy pracy ciężki, śmiertelny zleceniobiorcy – czy też zgłaszać do PIP i prokuratury>>>
Od kiedy liczy się termin niezwłocznego zgłoszenia do PIP wypadku przy pracy?
Kolejna wątpliwość dotyczy tego, czy wymóg niezwłocznego zawiadomienia powinien odnosić się do momentu zdarzenia. Inaczej mówiąc, czy obowiązkiem pracodawcy jest zawiadomić niezwłocznie o zdarzeniu jak tylko ono wystąpi?
Odnosząc się do powyższego dylematu można przyjąć, że termin w zakresie wymogu niezwłocznego zgłoszenia liczony jest nie od momentu wystąpienia wypadku jako takiego, a od momentu uznania że jest on wypadkiem ciężkim, zbiorowym lub śmiertelnym.
Do momentu dopóki są wątpliwości w zakresie wstępnej prawnej kwalifikacji wypadku w kategoriach wypadku ciężkiego, śmiertelnego lub zbiorowego pracodawca nie ma obowiązku zawiadomienia okręgowego inspektora pracy o zdarzeniu.
Niezależnie od powyższego obowiązkiem pracodawcy jest sprawne działanie. W żadnym razie nie będzie prawidłowym postępowaniem przeciągająca się ocena, czy zdarzenie można uznać za wypadek ciężki, zbiorowy lub śmiertelny, czy też nie. Z całą pewnością przewlekłość postępowania zostanie zakwestionowana przez inspektora pracy podczas kontroli w związku ze zgłoszonym wypadkiem.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
ciężki wypadek przy pracykontrola PIPśmiertelny wypadek przy pracywypadek przy pracyzbiorowy wypadek przy pracy
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.