Bezpieczeństwo w pracy a wellbeing – co ma wpływ?

Pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo pracownika, w tym właściwe przygotowanie go do pracy i przeszkolenie. Oprócz tego, zdaniem aż 95 % pracowników, zatrudniający powinien dbać również o ich dobrostan psychiczny. Jak wynika z badania Koalicji na poprawę wellbeingu pracownika wpływa m.in. odpowiednia odzież ochronna. To szczególnie istotne, że dostosowanie środowiska pracy do odpowiednich potrzeb pracowników pozytywnie wpływa na ich efektywność.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jak zapewnienie odpowiedniej dzieży ochronnej wpływa na samopoczucie pracowników?
-
Co zrobić, aby zadbać o dobrostan pracowników stosujących odzież ochronną i roboczą na stanowiskach pracy?
-
Co należy jeszcze uwzględnić podczas szkolenia BHP?
Czytaj także: Wellbeing – szansa na poprawę dobrostanu>>>
Odzież ochronna poprawia wellbeing pracowników
Zgodnie z badaniem Koalicji Bezpieczni w Pracy –„Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy” ponad 70 proc. pracowników w Polsce pracuje wyłącznie stacjonarnie, a połowa z nich podczas pracy używa odzieży ochronnej.
51 proc. pracowników, którzy w miejscu pracy noszą odzież ochronną/roboczą, albo przez cały czas, albo w niektórych przypadkach, oceniają jej wpływ na swój wellbeing jako znaczący. Co więcej, osoby zaopatrzone w odzież ochronną i używający jej w pracy odczuwają większy dobrostan psychiczny, niż osoby jej nie noszące (51% vs. 19%). Blisko 7 na 10 pracowników, uważa, że jest ona wygodna (69 proc.) oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa (68 proc.). W mniejszej liczbie przypadków odzież ochronna/robocza była konsultowana z pracownikiem (45 proc.)
– Odzież ochronna zabezpiecza w trudnych warunkach i ma wpływ na dobrostan pracownika. Warto, aby w celu odpowiedniego wyboru i dopasowania do sylwetki pracownika, pracodawcy przed zakupem konsultowali się z jej przyszłymi użytkownikami – komentuje Ewa Gawrysiak, Ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics. – Jak wykazują wyniki, nie jest to niestety praktyką, a pozwoliłoby na jeszcze bezpieczniejszą i komfortową pracę. To także forma pokazania pracownikom, że ich opinie są cenione – dodaje.
Na szkoleniach BHP nie mówi się o zdrowiu psychicznym
Przed przystąpieniem do pracy zatrudnieni zostali odpowiednio przygotowani względem specyfiki pracy, jaką mieli wykonywać. Najpowszechniejszymi praktykami, jak zadeklarowali ankietowani, są:
-
szkolenie z zakresu BHP (80 proc.),
-
badania lekarskie (79 proc.) oraz
-
otrzymanie materiałów i narzędzi niezbędnych do pracy (73 proc.).
Przyszli pracownicy rzadko są kierowani na konsultację z psychologiem (11 proc.).
Miejsce pracy może chronić przed zachorowaniem na depresję>>>
28 proc. respondentów zadeklarowało, że podczas szkolenia BHP poruszano zagadnienia związane z czynnikami i zagrożeniami psychospołecznymi, a najczęściej omawianymi kwestiami były: warunki pracy (54 proc.) oraz czynniki fizyczne takie jak np. hałas (49 proc.). Najrzadziej natomiast rozmawiano o depresji (18 proc.).
– Temat zdrowia psychicznego nie odgrywa jeszcze należnej roli podczas szkoleń BHP być może dlatego, że nie wymaga tego legislacja, a pracodawcy koncentrują się w głównej mierze na zagadnieniach technicznych – wskazuje Marta Tomaszewska, Ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy Specjalista ds. BHP w CWS Workwear. – Włączenie wątku samopoczucia psychicznego, radzenia sobie ze stresem czy problemami w zespołach w miejscu pracy może przynieść pracodawcom nie tylko dodatkowe benefity w rozumieniu kadrowym, jak np. obniżenie wskaźnika rotacji pracowników, lecz także zapewnić profity wizerunkowe – dodaje.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.