Zapewnienie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, wspieranie aktywności fizycznej oraz promowanie efektywnych sposobów ograniczania stresu w miejscu pracy to nie tylko zadanie dla pracodawców. Jednak również sami pracownicy mogą i powinni dbać o zapewnienie własnego dobrostanu Jedną z metod wspierających dobre samopoczucie psychofizyczne w pracy może być stworzenie indywidualnego planu zapewnienia dobrostanu. Podpowiadamy, jak zachęcić pracowników do aktywności w tym zakresie i jak może wyglądać własny plan na dobrostan.
Troska o zapewnienie komfortowych warunków pracy i regeneracji podczas przerw – tak w czasie wykonywania obowiązków służbowych, jak i poza nimi – to już nie tylko zadanie pracodawców. To pracownicy mogą i powinni samodzielnie zadbać o własny dobrostan, uwzględniając przy tym: swój zakres obowiązków, swoją wrażliwość i inne cechy osobowości – z punktu widzenia współpracy w zespole – ale także własne wyzwania i oczekiwania, związane z wykonywaną pracą.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Stres w pracy jest zjawiskiem częstym. Dlatego też tak ważne jest podejmowanie działań zmierzających do obniżenia stresu w miejscu zatrudnienia. Warto więc poznać najlepsze praktyki stosowane przez inne firmy w tym zakresie. Dzięki temu możesz skutecznie wprowadzić sprawdzone rozwiązania, zapewniające zatrudnionym komfortowe warunki pracy, łagodzące skutki stresu lub minimalizujące powstawanie sytuacji stresowych.
Chociaż stres jest naturalną reakcją organizmu na przeżywane doświadczenia. Jednak jego nadmiar, czyli przewlekłość oraz towarzyszące mu negatywne skutki mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Ma to zazwyczaj miejsce w sytuacji przemocy psychicznej w pracy, zwanej mobbingiem. Mogą pojawić się wówczas pierwsze symptomy zaburzeń lękowo-depresyjnych lub depresji.
Stres, rozumiany jako silne negatywne emocje, wpływa nie tylko na dobrostan psychiczny pracownika i jego zespołu. Staje się – z czasem – istotną przyczyną konfliktów, sporów, długotrwałych absencji chorobowych do zwolnienia z pracy włącznie.
Dlatego pracodawcy mogą i powinni wprowadzać rozwiązania, wspierające dobrostan psychiczny pracowników. Dzięki temu mogą stworzyć i utrzymać dobrą atmosferę w pracy, wpływającą bezpośrednio na efektywność radzenia sobie ze stresem przez pracowników.
Magdalena Pokrzycka-Walczak