Sklep
Bezpieczeństwo psychologiczne to jeden z kluczowych elementów właściwej kultury organizacyjnej. Pracownicy, którzy czują się komfortowo w miejscu pracy chętnie dzielą się swoimi pomysłami i doświadczeniami. Nie obawiają się jednocześnie wypowiedzieć własnej, krytycznej opinii. Wiedzą bowiem, że nie spotkają się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego warto zadbać o współpracę w zespole pracowników poprzez budowanie atmosfery psychologicznego wsparcia, opartego o uczciwość i zaufanie.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Według danych GUS z 2020 roku z 16,3 miliona pracujących Polaków, aż 7,3 miliona doświadcza na swoich stanowiskach pracy czynników zagrażających ich dobrostanowi psychicznemu. Najczęściej wymienianym problemem, dotykającym 24,2% zatrudnionych, jest presja czasu oraz nadmierna ilość obowiązków.
Tylko w roku 2022 wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa pracowników, uwzględniające aspekty związane z zapewnieniem wsparcia psychologicznego, budowaniem zdrowej kultury organizacyjnej oraz promocją dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa jest korzystne nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy.
Stres stanowi nieodłączną część życia zawodowego. Istotnie wpływa na jakość pracy i dobrostan psychofizyczny. Jeżeli utrzymuje się zbyt długo, może być przyczyną zwolnień lekarskich, a nawet rezygnacji z pracy. Dlatego warto podejmować działania na rzecz obniżenia poziomu stresu, również poprzez skuteczne eliminowanie źródeł niepokoju emocjonalnego lub z wykorzystaniem metod zmiany reakcji pracowników na sytuacje stresowe. Poznaj sposoby efektywnego zarządzania stresem w miejscu pracy.
Ponad 20 proc. Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo. Główne zmiany, jakie wywołała praca zdalna w Polsce związane są z oszczędnością czasu na dojazdach, możliwością dłuższego snu czy też zaoszczędzeniu pieniędzy. Jednocześnie osoby pracujące hybrydowo mają problemy z rozdzieleniem życia prywatnego i zawodowego. Czy taki tryb pracy jest więc słusznym kierunkiem, biorąc pod uwagę wellbeing pracownika?
Pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo pracownika, w tym właściwe przygotowanie go do pracy i przeszkolenie. Oprócz tego, zdaniem aż 95 % pracowników, zatrudniający powinien dbać również o ich dobrostan psychiczny. Jak wynika z badania Koalicji na poprawę wellbeingu pracownika wpływa m.in. odpowiednia odzież ochronna. To szczególnie istotne, że dostosowanie środowiska pracy do odpowiednich potrzeb pracowników pozytywnie wpływa na ich efektywność.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Warto więc w tym dniu zwrócić uwagę na stan psychofizyczny pracowników. Do 2030 r. depresja może być najczęściej występującą chorobą na świecie. Jednocześnie, zgodnie z raportem Koalicji Bezpieczni w Pracy pt. „Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy” , blisko 40 proc. pracowników i pracodawców często lub codziennie stresuje się w pracy. Może wpływać to na problemy zdrowotne pracowników i ich absencje w pracy, a w efekcie generować niebagatelne koszty zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.
10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Natomiast stres w pracy to jedno z ważniejszych wyzwań dla pracodawców. Ale również ogromny problem dla pracowników, gdyż permanentne utrzymywanie organizmu w stanie nerwowego pobudzenia może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Częste zwolnienia lekarskie, z powodu depresji lub zaburzeń lękowych – do których może prowadzić przewlekły stres – są konkretną stratą finansową dla pracodawcy. A ewentualny pozew do sądu o mobbing lub dyskryminację, które mogły doprowadzić pracownika do rozstroju zdrowia psychicznego, powoduje ogromne kłopoty prawne i wizerunkowe dla obu stron sporu.
Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone