Pytania i odpowiedzi
Jaki rodzaj dokumentacji medycznej wystarczy do stwierdzeniu urazu w wyniku wypadku przy pracy?
Pytanie: Pracownik zgłosił bezpośrednio do komórki bhp wypadek przy pracy – upadek na tym samy poziomie. Brak świadka wypadku. Nie zgłoszono zdarzenia przełożonemu. Zdarzenie zgłoszone po 8 tygodniach od rzekomego zaistnienia. Po tym czasie dostarczone zaświadczenie od lekarza, w którym napisano tylko, że pracownik skarży się na ból prawego ramienia po upadku w pracy. Dodatkowo jest skierowanie na rezonans magnetyczny, który ma potwierdzić rzekomy uraz ścięgna. Pracownik nie był na zwolnieniu lekarskim. Czy jest przesłanka, aby uznać takie zdarzenie za wypadek przy pracy skoro nie ma typowego zaświadczenia o urazie? »
Czy kobieta może wykonywać pracę piaskowania i malowania proszkowo?
Pytanie: Przepisy Kodeksu Pracy określają, że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Jednocześnie w drodze rozporządzenia określony jest wykaz tych prac. Jednak obecnie obowiązujące rozporządzenie dotyczące zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia nie odnosi się w sposób ogólny do pracy kobiet. Zawiera jedynie wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Zatem, czykobieta może wykonywać pracę piaskowania i malowania proszkowo? »
Podpis na informacji o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego – czy może być elektroniczny?
Pytanie: Czy, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, dopuszczalne jest składanie podpisu na informacji o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego w formie podpisu elektronicznego? Czy istnieją jakieś wytyczne wydane przez Państwową Inspekcję Pracy, które dopuszczają taką sytuację? »
W jakim składzie powinno odbyć się wysłuchanie świadka wypadku?
Pytanie: Trwa postępowanie wyjaśniające przyczyny i okoliczności wypadku w pracy. Jest sezon urlopowy. Jeden ze świadków jest na urlopie wypoczynkowym. Zespół powypadkowy postanowił wysłuchać świadka po powrocie z urlopu wypoczynkowego. Niestety kiedy świadek wypadku wraca z urlopu, na urlop udaje się jeden z członków zespołu powypadkowego. Czy w takim przypadku można jednoosobowo wysłuchać świadka bez udziału drugiego członka zespołu? Czy lepiej poczekać na powrót członka zespołu, tak aby w pełnym składzie wysłuchać świadka? Oczywiście wydłuży to postępowanie po wypadkowe – co zostanie to wyjaśnione w treści protokołu. »
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bhp – odpis czy oryginał powinien znaleźć się w aktach osobowych pracownika
Pytanie: Czy pracodawca może przechowywać w aktach osobowych pracownika oryginały zaświadczeń o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bhp przez pracownika? Po jednej z kontroli PIP, inspektor pracy zaproponował, że można przechowywać oryginały zaświadczeń ze szkoleń okresowych bhp w aktach osobowych pracownika i nie trzeba wydawać pracownikom oryginałów tych zaświadczeń. Czy takie postępowanie jest prawidłowe i jaka jest ku temu podstawa prawna? »
Poszkodowany zgłasza zastrzeżenia do protokołu powypadkowego – jak wygląda wówczas dalsze postępowanie?
Pytanie: Pracownik, wniósł zastrzeżenia to protokołu wypadkowego, jak należy dalej postąpić jeżeli uwagi nie zostaną uwzględnione – protokół z nowymi datami, pismo informujące do pracownika z wyjaśnieniem? »
- « pierwsza
- «
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol