Udział służby BHP w dostosowaniu komputerowych stanowisk pracy do nowych wymagań

Stanowiska pracy wyposażone w monitor ekranowy, utworzone przed 17 listopada 2023 r. powinny być w ciągu 6 miesięcy dostosowane do wymogów przewidzianych w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Przepisy zobowiązują „pracodawcę” do zapewnienia takiego dostosowania. Nie oznacza to jednak, że nie może on delegować tego obowiązku niżej. Zobacz, jaki udział powinni mieć w tym przedsięwzięciu pracownicy służby bhp.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
-
Usprawnić proces dostosowania stanowisk pracy przy komputerze do nowych wymagań.
-
Wskazać osoby odpowiedzialne za dostosowanie stanowisk pracy z komputerem do nowych wymagań.
-
Określić oczekiwania wobec służby BHP w zakres udziału i rolę służby BHP w procesie dostosowywania stanowisk pracy z monitorem ekranowym do nowych wymagań.
Zobacz także: Zmiany w przepisach BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.>>>
Narzędzia oraz wyposażenie stanowisk pracy ewoluują, aby praca była wydajniejsza, bardziej ergonomiczna oraz bezpieczniejsza. Odrębną kwestią jest stosowanie szeroko rozumianych narzędzi, które być może docelowo wyeliminują samych pracowników. Trudno wówczas mówić o narzędziach pracy, a i problematyka technicznego bezpieczeństwa pracy będzie musiała przejść niemałą rewolucję.
Ostatnia ewolucja oraz rewolucja dotyczy w dużej mierze stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Tak jak ewolucyjne oraz rewolucyjne rozwiązania można dostrzec w narzędziach pracy stosowanych w biurze, w tym w zakresie stosowanego oprogramowania,- tak trudno mówić o ewolucji tym bardziej rewolucji w zakresie przepisów. Już od kilkunastu lat niezmieniane dobrze oddawały charakter komputerowych stanowisk pracy, ale tych umieszczonych w muzeach komputerów retro.
Próbą dostrzeżenia zmian, które od wielu lat dokonują się w obrębie komputerowych stanowisk pracy w zakresie wyposażenia jest rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Przewidziano liczne uproszczenia oraz rozwiązania ergonomiczne dla systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Już są zmiany do rozporządzenia w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe>>>
Czas na dostosowanie dotychczasowych stanowisk pracy z monitorem ekranowym do nowych wymagań.
Wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych w żadnym razie nie oznacza, że są one wiążące wyłącznie dla stanowisk komputerowych, które zostały utworzone po dniu wejścia w życie przepisów zmieniających. Zgodnie z § 2. rozporządzenia zmieniającego pracodawcy w terminie 6 miesięcy, od dnia wejścia w życie rozporządzenia, dostosują stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe utworzone przed dniem wejścia w życie nowych lub zmienionych przepisów.
Tak więc, pracownicy, którzy wykonywali pracę przed monitorami ekranowymi przed 17 listopada 2023 r. nie mogą być pokrzywdzeni. W przypadku ich stanowisk pracy wprowadzono półroczny okres przejściowy, w trakcie którego pracodawca będzie miał obowiązek dostosować stanowisko do nowych wymogów.
Dostosowanie komputerowych stanowisk pracy – stanowiska utworzone, czyli jakie?>>>
Kto w praktyce zrealizuje obowiązek dostosowania stanowisk pracy z komputerem do nowych wymagań?
Obowiązek dostosowania, co do zasady, spoczywa na pracodawcy, jako tym który ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higieny pracy w zakładzie. Trudno jednak aby w przypadku większych podmiotów to pracodawca bezpośrednio przeprowadzał proces dostosowania stanowisk pracy. Kto to zatem ma zrobić?
W pierwszej kolejności nasuwa się osoba kierująca, czyli przełożony pracowników, których stanowiska pracy będą wymagały dostosowania. Z przepisu art. 212 Kodeksu pracy wynika jednoznacznie, że obowiązkiem osoby kierującej jest w szczególności organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Istnieje szansa granicząca z pewnością, że duża część pracodawców zechce przerzucić obowiązki w zakresie dostosowania na służbę BHP. Kierując się tym, że obowiązek dostosowania wynika z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zakres obowiązków służby BHP a dostosowywanie stanowiska przy z monitorem ekranowym do nowych wymagań.
Odnosząc się do powyższego pomysłu należy zauważyć, że służba BHP jest obowiązana rozporządzeniem do przeprowadzania kontroli warunków pracy, jak również kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy oraz każdym innym miejscu wykonywania pracy. Ponadto służba BHP powinna uczestniczyć w opracowywaniu planów modernizacji i rozwoju zakładu. W gestii służby BHP jest ponadto przedstawianie pracodawcy wniosków dotyczących zachowania wymagań ergonomii na stanowiskach pracy. Najbardziej pojemne jest oczywiście bliżej niezdefiniowane doradztwo w zakresie stosowania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Rola służby BHP w procesie dostosowania stanowisk pracy z komputerem do nowych wymagań.
Uwzględniając kształt rozporządzenia w sprawie służby BHP, jak najbardziej pracodawca ma prawo zaangażować tę służbę w proces dostosowywania stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Jednak bardziej w charakterze konsultantów oraz ekspertów niż realizatorów tego procesu.
Pracownicy służby BHP powinni w procesie dostosowywania stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe pełnić rolę konsultanta, doradcy. Nie powinni być odpowiedzialni za realizację procesu.
Nie będzie zatem dopuszczalna sytuacja, gdy pracodawca zobowiąże pracowników służby BHP przykładowo do jeżdżenia na zakupy do sklepów po odpowiednie wyposażenie, czy zamawianie go przez Internet.
Proces dostosowania stanowisk pracy do nowych wymogów obciąża pracodawcę.
Podobnie będzie z odpowiedzialnością jeżeli coś „pójdzie nie tak” np. w zakresie terminu czy wyposażenia. Tym samym w interesie służby BHP jest uczulenie pracodawców na jak najszybsze dostosowanie stanowisk pracy z komputerem do nowych wymagań. Ewentualne uwagi inspektora PIP, a nawet formalne środki prawne, zawsze odbijają się rykoszetem na służbie BHP.
Pobierz dokument:
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
BHP przy monitorach ekranowychmonitory ekranowe rozporządzeniepraca przy komputerzepraca przy monitorze ekranowymstanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowystanowisko pracy z komputerem
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.