Sklep
Amoniak jest bardzo wydajnym oraz przyjazny dla środowiska czynnikiem. Oprócz wielu zalet, niestety jest jednocześnie niebezpiecznym związkiem chemicznym. Wyposażenie obiektu w amoniakalną instalację chłodniczą z pominięciem podstawowych przepisów może skutkować powstaniem bardzo niebezpiecznych sytuacji, jak np. pożar, wybuch, poparzenia chemiczne pracowników, zatrucia. Dlatego ważne jest, aby przy stosowaniu amoniakalnych instalacji chłodniczych przestrzegać przepisów i zasad BHP oraz ppoż. Sprawdź, zatem o jakich przepisach należy pamiętać.
Kamil Szyszkiewiczgłówny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Zapylenie, palne substancje chemiczne, tlen, obecność iskier lub innego źródła energii, to warunki które powinny zwrócić uwagę każdego pracodawcy. Obecność ich na stanowisku pracy, może w określonych warunkach doprowadzić do wybuchu. Istnieją branże, które stosują na co dzień procesy będące źródłem wymienionych czynników. Całkowite ich wyeliminowanie nie jest możliwe ze względu na charakter produkcji. W takim przypadku pracodawcy powinni ocenić i rozważyć konieczność zastosowania rozwiązań organizacyjno-technicznych, dzięki którym znacznie ograniczą ryzyko wybuchu. Co rozumiemy pod pojęciem oceny ryzyka wybuchu? Co to jest ocena zagrożenia wybuchem? Kiedy jest mowa o atmosferze wybuchowej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Kamil Szyszkiewicz
Trudno wskazać gałąź przemysłu, w której nie występuje zagrożenie gazowe dla pracowników. Z takim niebezpieczeństwem mamy styczność również w branżach usługowych, zwłaszcza gdy mówimy o pracach instalatorskich, inspekcyjnych czy serwisowych. Pomieszczenia, w których z racji ich charakteru i sposobu użytkowania zagrożenie gazowe występuje stale, wyposażone są w stacjonarne systemy detekcji gazów. Ich celem jest wykrywanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia stężeń określonych gazów lub oparów i ostrzeganie przed niebezpieczeństwem użytkowników.
Czy rękawice elektroizolacyjne do 1 KW i kleszcze (uchwyt) do wyciągania BM-ów podlegają przeglądom okresowym?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W wielu procesach przemysłowych mamy do czynienia z elektrostatyką. Jest to niebezpieczne zjawisko, bo gromadzenie się ładunku elektrostatycznego może doprowadzić do wybuchu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy na pewno sprawdzi się zapobiegawcza ochrona przeciwwybuchowa, która dąży do wyeliminowania potencjalnych źródeł zapłonu. Takim typem są m.in. kable uziemiające z kontrolką.
Od 10 czerwca 2016 r. wymagania dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej określa nowe rozporządzanie Ministra Rozwoju z 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej.
Kinga Grodzicka-Lisek
Jakie są wymagania bhp jeżeli chodzi o pomieszczenia przeznaczone na tartak i stolarnie oraz składowanie desek, okrągłych bali drewnianych na placu przy tartaku ? Czy w stolarni, tartaku należy wykonać ocenę ryzyka zawodowego dotyczącą atmosfery wybuchowej?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W czasie cięcia plazmą doszło do wybuchu, został poparzony pracownik. Jakie informacje należy wpisać w ustaleniu okoliczności wypadku w kwestii atmosfery wybuchowej?
Jan Pióro
specjalista w dziedzinie
bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy pracownicy zatrudnieni przy produkcji alkoholu etylowego powinni być wyposażeni w specjalną odzież ochronną, np. nieiskrzącą, czy też wystarczy zwykła odzież płócienna, wykorzystywana w przemyśle spożywczym?
W zakładzie, w którym występuje atmosfera wybuchowa, opracowano dokument zabezpieczenia przed wybuchem (zgodnie z dyrektywą ATEX). Jednym z zaleceń do wykonania jest opracowanie i wdrożenie "Instrukcji stosowania i kontroli technicznych środków ochrony przed elektrycznością statyczną" wymaganą wg PN-E-05204 (Ochrona przed elektrycznością statyczną. Ochrona obiektów, instalacji i urządzeń.). Jak taka instrukcja powinna wyglądać, co powinna zawierać? Kto powinien być odpowiedzialny w zakładzie pracy za opracowanie takie instrukcji?
Kto może sporządzić ocenę ryzyka zawodowego związanego z możliwością wystąpienia w miejscach pracy atmosfery wybuchowej (jakimi uprawnieniami musi dysponować)?
dr inż. Adam Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Czy pyły pianki tapicerskiej poliuretanowej powstające podczas jej mielenia tworzą z powietrzem mieszaninę wybuchową? Jeżeli tak, to przy jakim stężeniu i jaka jest temperatura zapłonu (wybuchu) tej mieszaniny?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
PIP przeprowadził kontrolę stacji paliw, podczas kontroli, a w szczególności stacji LPG, proszono o "Dokument zabezpieczenia przed wybuchem na stacji autogazu". Czy to ma być dokument w formie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, instrukcja postępowania w sytuacjach awaryjnych, czy to jeszcze coś innego?
Jakie źródła zapłonu mogą występować w środowisku pracy i co za tym idzie prowadzić do występowania atmosfery wybuchowej?
Tomasz Torandospecjalista ds. bhp z czynnikami chemicznymi
Jak wydzielić strefę wybuchową w lakierni?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone