Sklep
Aby zapewnić pracownikom właściwe warunki pracy latem, przy wysokich temperaturach powietrza, zgodne z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy, należy pamiętać o realizacji kilku obowiązków wynikających z przepisów oraz zasad bhp. Mając to na uwadze przygotowaliśmy webinarium "BHP latem - wskazówki jak zapewnić właściwe warunki pracy w gorące letnie dni", które przypomni Wam najważniejsza informacje w tym zakresie. Zwróci Waszą uwagę na sposoby zapewniania pracownikom optymalnych, bezpiecznych warunków pracy latem.
Do od 26 lutego do 27 marca 2024 r. trwa składanie wniosków w konkursie ZUS na dofinansowanie projektów w obszarze bhp, których celem jest poprawa warunków pracy. Propozycje aplikacji mogą składać płatnicy, spełniający łącznie kilka wymagań, w tym regularnie opłacający składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz nie zalegający z podatkami. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w 2025 r. wynosi 120 000 000,00 PLN. Poznaj więcej szczegółów.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
W tym roku wiodącym hasłem Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia 2023 r.), wybranym przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), jest: „Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika”.
Pracownicy rozległych zakładów przemysłowych, inspektorzy, pracownicy rafinerii, zakładów energetycznych, telekomunikacji, przemysłu chemicznego, leśnicy, pracownicy ochrony. Współczesny model biznesowy, rozwój technologii, a także oszczędności w zarządzaniu zasobami ludzkimi determinują tworzenie wielu stanowisk dla pracowników, którzy samotnie poruszają się po terenie zakładów pracy i poza nimi. Niewątpliwym ułatwieniem jest możliwość utrzymania komunikacji za pomocą telefonii komórkowej czy radiowej, jednak telefon, czy radiotelefon są urządzeniami, które tylko w ograniczonym stopniu mogą pomóc w przypadku różnego rodzaju zagrożeń czyhających na samotnych pracowników.
Na podstawie ustaleń własnych, oddziałowego (wydziałowego) lub grupowego społecznego inspektora pracy zakładowy społeczny inspektor pracy wydaje kierownikowi zakładu pracy, w formie pisemnej, zalecenie usunięcia w określonym terminie stwierdzonych uchybień. Natomiast obowiązkiem zakładu pracy jest wcześniejsze założenie zakładowej księgi zaleceń i uwag przeznaczonej do zapisów społecznych inspektorów pracy. Zapisy zawarte w tych księgach mają moc dokumentów urzędowych w postępowaniu przed organami państwowymi.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
17. edycja raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” z 2018 r. pokazuje, że zarówno pod kątem liczby zgłoszonych praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju (CSR), jak i liczby firm prowadzących takie działania, nastąpił wzrost na poziomie 30 % r/r. W samym poprzednim roku 129 firm realizowało praktyki z zakresu pracy, a ponad 50 prowadzonych praktyk dotyczyło bezpieczeństwa w miejscu pracy. Zobacz, jak idee zrównoważonego rozwoju wdrażają polskie firmy.
Jak motywować pracowników do bezpiecznej pracy? Jakie stosować narzędzia poza premiami pieniężnymi? Problem ten jest bardzo istotny zarówno dla pracowników służby bhp, jak i przełożonych. Zarządzanie ludźmi to przecież w głównej mierze motywowanie ich do efektywnej pracy, ciągłego rozwoju oraz przekazania firmie swoich umiejętności i wiedzy. Oto kilka prawd i wskazówek dotyczących motywowania pracowników.
Justyna Kostkapedagog, trener
Ten tekst pozwoli Ci:
Niezależnie od pory roku, w praktyce może wystąpić sytuacja, w ramach której w jednym miejscu pracy wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców. Powyższe opcja, często niezbędna ze względów organizacyjnych, może okazać się kłopotliwa w sezonie urlopowym. Należy bowiem pamiętać, że powołany przez pracodawców koordynator ds. bhp również ma prawo do urlopu wypoczynkowego.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone