Sklep
Czy wypadek który wydarzył się w czasie firmowego wyjazdu integracyjnego piątek/sobota podczas kolacji, w czasie trwania konkursu zorganizowanego przez firmę, której zlecono organizację wyjazdu należy traktować jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy? Nadmieniam że wyjazd był obowiązkowy , sprawdzana była lista obecności, osoby były meldowane w hotelu, w przypadku nieobecności należało wziąć urlop na sobotę a pracodawca oddaje 1 dzień w październiku.
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy jest rozporządzenie dotyczące terminu całkowitego używania rtęci w laboratoriach w naszym kraju. Nie znalazłam, jak dotychczas przepisów zakazujących stosowania rtęci do celów badawczych.
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jestem BHP-owcem w budynku, w którym nasza Instytucja dzierżawi wiele pomieszczeń, m. in. dla ksero i Bufetu. Proszę o informację, czy należy dla tych jednostek powołać koordynatora BHP?
Mam pytanie w sprawie uznania wypadku przy pracy, któremu uległa pracownica podczas 15-minutowej regulaminowej przerwy w pracy. Spożywała posiłek i została użądlona przez osę w język. Czy podaną sytuację można uznać za wypadek przy pracy.
Jan. M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Przy rozpisywaniu nowej tabeli norm przydziału odzieży ochronnej i roboczej występują rozbieżności w propozycjach pracodawcy jak i związków zawodowych, a mianowicie związkowcy nie zgadzają się na proponowane dresy, które zakład ma na stanie i żądają w zamian fartuchów i spódnic/spodni- na co nie wyraża zgody pracodawca. Pytanie moje brzmi czy pracodawca ma obowiązek uzyskać akceptację związkowców na proponowaną przez siebie wersje czy też może mimo konsultacji podjąć decyzję wbrew organizacji związkowej. Proszę również o informacje, jak można rozwiązać taką sytuacje, oraz o przykłady jeśli takowe istnieją.
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Pracownik Straży Miejskiej na stanowisku dyżurnego zmiany /leczony kardiologicznie - po bajpasach/ otrzymał po badaniach okresowych zaświadczenie lekarskie z warunkiem : "praca biurowa bez obciążeń psychofizycznych". W związku z powyższym, czy ten pracownik może być zatrudniony dalej na tym samym stanowisku wiedząc, że "ton" zgłoszeń dokonywanych osobiście czy telefonicznie przez mieszkańców może podnieść adrenalinę dyżurnemu oraz czy pracownik z takim schorzeniem i z w/w przeciwwskazaniem od lekarza może być zatrudniony sam na dyżurce tj. na zm. III kiedy strażnicy wyjadą w teren na patrol. Należy założyć, że dyżurny ma w każdej chwili kontakt telefoniczny ze strażnikami na patrolu.
Czy pracownicy wykonujący pokrycie dachowe (płyta - spadek ok. 7%), powinni być zabezpieczeni przed upadkiem z wysokości, poprzez zastosowanie barierek ochronnych? Czy zastosowanie szelek bezpieczeństwa, jako zabezpieczenia przed upadkiem jest wystarczające? Płyta dachowa wystaje ok. 25 cm za krawędź ściany i trudno jest zamontować barierki ochronne, ponieważ krawędzie płyty dachowej uległyby uszkodzeniu.
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Podmiot zamierza realizować zadanie polegające na ładowaniu akumulatorów hydraulicznych azotem do ciśnienia roboczego 160 bar - jakie musi spełnić wymagania dot.: sprzętu (sprężarka i zbiornik ciśnieniowy na azot o poj. ok. 50 dm3), szkolenia pracowników obsługi, magazynowania i transportu tych akumulatorów (poj. części gazowej ok 1,5 dm3)?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
W związku z remontami w instytucie będzie zorganizowane stanowisko z gazami technicznymi ( azot, sprężone powietrze i wodór). Ze względów technicznych oraz iż nie będzie to stanowisko pracy stałej ( na okres 1-2 miesięcy) zamierza się tam eksploatować butle w pozycji leżącej lub półleżącej. Czy jest to dozwolone?
Mam pytanie dotyczące interpretacji przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 912 z 1999r). Jakie kwalifikacje powinien mieć kierujący zespołem? Przepis (2) określa w § 2 pkt 19:kierującym zespołem pracowników - należy przez to rozumieć wyznaczonego przez poleceniodawcę pracownika posiadającego ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku eksploatacji. Z powyższego zapisu wynika, że kierujący zespołem pracowników powinien posiadać kwalifikacje kategorii E. Z kolei z zapisu przepisu (1) wynika, że kwalifikacje D, są wymagane dla pracowników kierujących czynnościami osób wykonujących prace eksploatacyjne (E). Moim zdaniem zachodzi tu kolizja prawna w obu zapisach. Kierujący zespołem i jednocześnie fizycznie wykonujący prace przy urządzeniach energetycznych, powinien posiadać uprawnienia kategorii E (wykonywanie robót) i D (kierowanie zespołem). Czy w świetle podanych zapisów, faktycznie dla kierującego zespołem wystarczy zaświadczenie kategorii E?
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Spółka zatrudnia na część etatu pracownika służby bhp. Spółka posiada spółkę "córkę" (odrębny NIP i REGON). Czy spółka „córka" musi posiadać odrębną służbę BHP?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Mam pytanie dotyczące tytułów używanych przez pracownika służby bhp. Skończyłem średnią szkołę techniczną w 1966r. Problematyką bhp-owską zajmuję się zawodowo od ponad 30 lat. W roku 1994 otrzymałem dyplom ukończenia szkoły policealnej w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy, specjalność technik bezpieczeństwa i higieny pracy. Od lat używałem tytułu specjalista bhp. Po zmianie przepisów dotyczących służby bhp, zgodnie z posiadanym wykształceniem i stażem pracy w bhp zacząłem używać tytułu starszy inspektor bhp. Od kolegów z branży dostałem informację, że niepotrzebnie zmieniłem swój tytuł ze specjalisty na inspektora (niektórzy koledzy posiadający te same kwalifikacje, używają nawet tytułu starszy specjalista bhp), ponieważ wg nich to, co nabyte jest nie do cofnięcia. Prawo nie może działać wstecz. Taką decyzję opierają na opinii, podobno pozyskanej z PIP. Oczywiście wiem, że do 2013r. bhp-owcem może być osoba nie posiadająca nawet minimum czyli technik bezpieczeństwa i higieny pracy, ale moim zdaniem używanie tytułu: specjalista czy inspektor, winno być właściwe dla posiadanych kwalifikacji i stażu już teraz, a nie od 2013r. Proszę o stanowisko w tej kwestii.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Wypadek miał miejsce podczas podróży służbowej. Miejscem pracy poszkodowanego stanowi teren całej polski. Miejsce zamieszkania Kraków. W dniu 10 lipca pracownik wyjechał z domu do Gdańska celem przeprowadzenia inwentaryzacji w sklepie. Po przeprowadzonej inwentaryzacji udał się do Gdyni celem noclegu u rodziny. Następnego dnia miał wracać do miejsca zamieszkania. Podczas załadunku bagaży do samochodu potknął się i uległ wypadkowi.
Czy do kart charakterystyki substancji chemicznej jest konieczne tworzenie dodatkowo instrukcji bhp ?
Czy w sali lekcyjnej ( pracownia techniczna) może być zainstalowana kuchenka gazowa lub elektryczna? Jakie wymogi musi spełniać taka sala? Ile uczniów może przebywać w takiej sali podczas zajęć z użyciem kuchenki, czy są jakieś ograniczenia ?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone