Sklep
Od 8 sierpnia 2011r. obowiązują nowe zasady dokumentowania oceny ryzyka zawodowego. Co się zmieniło?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy inspektor bhp powinien tylko dokonać kontroli w firmie i wydać polecenie, czy też powinien dopilnować kierownika, aby polecenie było zrealizowane, czy np. zakupić kaski dla operatorów wózków jezdniowych za osobę odpowiedzialną za zakup. Pracodawca uważa, że behapowiec jest od tego żeby sprawę załatwić od zalecenia do zakupu.
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w magazynach, w których nie ma okna, ale nie jest to stałe pomieszczenie pracy potrzebna jest zgoda wojewódzkiego inspektora sanitarnego?
Pracownik administracyjno-biurowy w godzinach pracy przyrządzał sobie w pomieszczeniu "Kuchnia" herbatę. Podczas wlewania wody do szklanki prawdopodobnie zagapił się i polał gorącą wodą nogę od uda w dół. Czy takie zdarzenie powinno się uznać za wypadek przy pracy czy nie?
Moje pytanie dotyczy dostosowania maszyn do minimalnych warunków bhp. Konkretnie chodzi o zamontowanie krańcówek oraz wyłączników awaryjnego zatrzymania w tokarkach i innych urządzeniach , w których ich nie było.Czy takie zmiany w maszynie mogą przeprowadzić pracownicy którzy są odpowiedzialni za utrzymanie maszyn oraz posiadają odpowiednie kwalifikacje np elektryczne?Czy nie ma przeciwwskazań prawnych do tego, aby takie zmiany przeprowadzać we własnym zakresie?
Waldemar Klucha Specjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy dla pracowników pracujących przy skanerze w pomieszczeniu, w którym ze względów na skanowanie jest zgaszone światło i przysłonięte okno pracownikom przysługują jakieś inne prawa bądź należności?
Prowadzę własną działalność z zakresu bhp i chcę zatrudnić osobę, która ukończyła studia podyplomowe na kierunku bhp oraz ma kwalifikacje technika z zakresu bhp. Czy musi ona przejść szkolenie wstępne w mojej firmie?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
W jaki sposób mogę dokonać kontroli samochodu typu jelcz z załadunkiem oleju napędowego i paliwa w beczkach. Między beczkami nie ma miejsca na przejście, kazano mi chodzić po beczkach w pozycji pochylonej. Nie posiadam przeszkolenia z MPS związanych z rozpoznawaniem zawartości i pomiarem ilości ładunku w beczkach. W zakładzie pracy nie ma ramp ani drabiny z atestem. Ponadto kazano mi rozkręcać beczki i wkładać patyk w celu ustalenia ilości zawartości oleju lub paliwa w beczce. Pracuję, jako ochroniarz w magazynie paliw.
Czy w pomieszczeniu, w którym jest okno, ale jest zasłonięte z powodu tego, iż wykonuje się w nim skany materiałów książkowych, muszą być zapewnione jakieś dodatkowe lub specjalne warunki pracy, i czy można tę pracę porównać do pracy w ciemni fotograficznej?
Pracownik uległ wypadkowi - nie korzystał z wyznaczonej drogi komunikacyjnej lecz ją skrócił, pokonując ogrodzenie - skutek to skręcenie nogi w kostce. Czy mogę ukarać pracownika karą (zgodnie z k.p.) za nie przestrzegania przepisów i zasad bhp?
Jak zgodnie z przepisami transportować "butle spawalnicze - tlen i acetylen" na platformie samochodu służbowego do 3,5 tony z magazynu na miejsce spawania lub cięcia w wykopie - awaria sieci wodociągowej. Jak je prawidłowo transportować ręcznie do samochodu oraz w rejon wykopu oraz jak je prawidłowo zabezpieczyć na miejscu ?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie prace można zaliczyć do prac w narażeniu na szczególne obciążenia psychiczne. Taki podpunkt figuruje w druku ZUS N-10 Wywiad zawodowy. Czy można zaliczyć do narażonych na powyższe brygadzistów, liderów, osoby zarządzające grupami pracowników?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Nauczycielka przyjechała do pracy samochodem, który zaparkowała na parkingu przy szkole. Wysiadła z samochodu, zamknęła drzwi i udała się w kierunku budynku szkoły. Po przejściu kilku kroków, odwróciła się i spojrzała na swój samochód czy zaparkowała go zgodnie z przepisami. Następnie ponownie skierowała się do szkoły. W tym momencie uderzyła twarzą w słup latarni. W wyniku czego doznała obrażeń twarzy w formie licznych zadrapań. Świadkowie wezwali pogotowie, które udzieliło poszkodowanej pomocy, a lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie na dwa dni. Czy można to zdarzenie zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy?
Jak rozwiązać problem zgłaszania wypadków przy pracy - otrzymuję późno informacje o zaistniałych zdarzeniach, np. wypadek zdarzył się w marcu a ja informację dostaję od Kierownika w czerwcu, jak rozwiązać problem terminowego zgłaszania wypadków? Poza tym, jak numerować wypadki przy pracy ? Wspomniany przeze mnie wypadek miał miejsce w marcu od tego czasu było jeszcze 5 innych, które zostały wprowadzone do rejestru, proszę o informację czy mam poprawić rejestr wypadków, tzn. zmienić go i ułożyć zgodnie z terminem ich występowania czy nadać mu kolejny numer?, i jak do tego się ustosunkuję PIP czy może nałożyć za taką sytuację mandat?
W czasie kontroli w rozdzielni 0,4 kV stwierdziłem brak wykazu sprzętu ochronnego. czy musi być w rozdzielniach 0,4 kV wykaz znajdującego się w/w rozdzielni sprzętu ochronnego?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone