Sklep
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników powołuje komisje bhp. Czy to muszą być pracownicy zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, czy też liczą się inne umowy, np. umowy zlecenia? Czy rodzaj umowy ma w tym przypadku znaczenie?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Dbałość o efektywne przekazywanie pracownikom wiedzy na tematy związane z bezpieczeństwem, a także tworzenie atmosfery wzajemnej troski o jak najlepsze relacje w zespole. Budowanie zgranego zespołu pracowników, którzy dobrze się razem czują, szanują i wspierają nawzajem. Tak buduje się kulturę bezpieczeństwa, o czym opowiada w wywiadzie dla Portalu BHP Michał Chaciński, odpowiedzialny za kwestie bhp w Stadler Polska Sp. z o.o.
Magdalena Pokrzycka-Walczak Dziennikarz
Zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych, w firmie nieprzekraczającej 3 kategorii ryzyka, od 2019 r. jest wielce prawdopodobne. I choć jeszcze zmiany w tym zakresie nie zostały uchwalone przez Sejm, już dziś pojawiają się wątpliwości odnośnie stosowania takiego zwolnienia. Co, jeżeli dla firmy produkcyjnej ustalona jest wyższa niż 3 kategoria ryzyka, ale administracja firmy nie znajduje się na terenie produkcyjnym? Czy zwolnienie też będzie miało zastosowanie?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W Sejmie niebawem będzie czytany projekt ustawy wprowadzającej pakiet zmian w przepisach mających ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wśród tych zmian znalazły się dwie ważne zmiany do Kodeksu Pracy dotyczące BHP, a Internet zawrzał. Nie ma się co dziwić, jeżeli propozycje zmian mogą zaważyć na bezpieczeństwie pracy pracowników administracyjno-biurowych oraz zatrudnionych w małych firmach.
Karolina Walas
Specjalista BHP
Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
Jak wiemy korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu, bez zestawu głośnomówiącego, jest zabronione. Wpływa to bowiem na bezpieczeństwo jazdy. W mając na uwadze te same przesłanki, czy pracodawca może zabronić pracownikom używania prywatnych telefonów, tabletów, smartfonów na terenie zakładu pracy w halach produkcyjnych? Jeżeli tak, to jakie zapisy i w jakich dokumentach powinny to potwierdzać? Oto wskazówki, które pozwolą Ci na zwiększenie bezpieczeństwa pracy.
prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tym tekście:
W wielu przypadkach, wykonując codzienne zadania służby bhp, trzeba określić rodzaj pracy jaka wykonywana jest na danym stanowisku. Jednak określenie, czy dana praca należy do pracy fizycznej lekkiej, czy ciężkiej nie jest takie proste. Zastanawiasz się, czy są jakieś wskaźniki, które pozwolą ocenić rodzaj pracy? W tym tekście podpowiadamy na jakiej podstawie wnioskować, czy dana praca należy do pracy fizycznej lekkiej, czy ciężkiej?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Coraz częściej spotykamy się w firmach z tzw. samoorganizacją - nie ma kierownika/managera. W takich firmach pojawia się stanowisko "lider BHP". Rodzi się pytanie, czy osoba zatrudniona w samoorganizacji, np. na stanowisku specjalista ds. sprzedaży, może mieć nadany tytuł "lider BHP"? Jak wówczas nazwać stanowisko pracy w umowie? Czy taka osoba, jeżeli odbędzie szkolenie okresowe bhp dla osób kierujących pracownikami, będzie mogła prowadzić instruktaży stanowiskowy bhp?
Prawnik, ekspert praw pracy
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Każdy wypadek przy pracy to wyzwanie dla pracodawcy i służb bhp. Nie tylko z powodu konieczności wszczęcia odpowiednich procedur, ale także ze względu na rozprzestrzenianie się niepożądanych informacji, wpływających negatywnie na pracę, które wydostają się poza zakład pracy i rzutują na jego wizerunek. Zobacz, co możesz zrobić, w jaki sposób kształtować i usprawniać komunikację w zakładzie pracy, między pracownikami, w sytuacji kryzysowej, aby nie dopuszczać do wspomnianych sytuacji.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
Jak wynika z danych GUS najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest niewłaściwe zachowanie się pracownika. Z tego właśnie powodu zaistniało ponad 60% wszystkich wypadków przy pracy w 2017 roku. Tak, więc to człowiek, pracownik pozostaje nadal najsłabszym ogniwem w procedurze działań zapobiegających wypadkom przy pracy. Dlatego też tak ważne jest behawioralne podejście do bezpieczeństwa pracy. Bezpieczeństwo behawioralne - Behavioural-Based Safety –(BBS), to bezpieczeństwo oparte na obserwacji zachowań pracowników. Poznaj zatem metody i narzędzia behawioralnych działań na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.
W trakcie wykładu dowiesz się:
Szkolenie poprowadzi:
Mariusz Foremniak - prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Od 8 lat pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Wyposażenie zakładu produkcyjnego w nowe maszyny i urządzenia oznacza niemałe koszty. Coraz więcej przedsiębiorców szuka oszczędności, importując maszyny bezpośrednio spoza obszaru Unii Europejskiej, np. z Chin. To jednak, szczególnie w sytuacji wypadku przy pracy, może oznaczać początek prawdziwych kłopotów. Zagadnieniom stosowania maszyn w przemyśle i zatrudniania podwykonawców zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP poświęcona będzie konferencja „Bezpieczeństwo w przemyśle”, która odbędzie się już 12 i 13 kwietnia 2018 r. we Wrocławiu. Na uczestników czekają ostatnie miejsca.
Kto ma wchodzić w skład komisji bhp jeśli w zakładzie pracy nie ma związków zawodowych oraz społecznego inspektora pracy?
Do grona firm stawiających bezpieczeństwo i higienę pracy na pierwszym planie dołączył DHL Polska. Firma należąca do Grupy Deutsche Post DHL, globalnego dostawcy usług logistycznych, został nowym członkiem Koalicji Bezpieczni w Pracy. Celem firm zrzeszonych w Koalicji jest popularyzacja kultury bezpieczeństwa w polskich firmach oraz budowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i życie pracownika.
Bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, jakie może ujawnić się w procesie pracy, zobowiązuje pracodawcę do podjęcia niezwłocznych działań zmierzających do wyeliminowania tego zagrożenia. Zdecydowanie lepiej podjąć działania, zanim informacja o takim zagrożeniu w zakładzie dotrze do PIP – wówczas możemy spodziewać się wizyty inspektora PIP. Zobacz, jakie czynności kontrolne może podjąć w takim wypadku inspektor.
Z tego tekstu dowiesz się:
Grupy Raben znalazła oryginalny pomysł na podnoszenie i kształtowanie kultury bezpieczeństwa wśród operatorów wózków widłowych w swoich magazynach. Zorganizowała i przeprowadziła konkurs „Tańczący z paletami”, którego celem jest docenienie umiejętności operatorów oraz promowanie bezpiecznych zachowań w magazynie. W tym roku zawody odbyły się już po raz czwarty, a w połowie grudnia, odbył się w wielki finał.
Jak powszechnie wiadomo obowiązkiem pracodawcy jest podejmowanie m.in. takich działań, aby nie dopuścić do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia pracowników. Jednak kiedy mamy doczynienia z takim zagrożeniami? Co kryje się pod pojęciem bezpośredniego zagrożenia? Czy zawsze należy zgłosić przypadek jego wystąpienia do organów nadzoru? Poznaj odpowiedzi na te pytania i miej pewność, że podejmujesz odpowiednie działania w obliczu zagrożenia.
Sebastian Kryczka prawnik, ekspert prawa pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone