Wizytując zakłady pracy można spotkać się z dokumentem noszącym nazwę „polityka bezpieczeństwa i higieny pracy”. Obecność tego dokumentu zazwyczaj świadczy o tym, że zakład pracy posiada wdrożony system zarządzania bezpieczeństwem. Funkcjonują również firmy, które opracowały swoją politykę bezpieczeństwa, nie posiadając systemu zarządzania bezpieczeństwem. Czym jest „Polityka BHP w przedsiębiorstwie”? Kto pracuje nad tym dokumentem? Co powinno się znaleźć w treści polityki BHP? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Kamil Szyszkiewicz
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
sporządzić politykę bezpieczeństwa i higieny pracy, dostosowaną do potrzeb przedsiębiorstwa;
utworzyć właściwy zespół, który powinien pracować nad treścią polityki BHP;
zaznajomić pracowników z treścią obowiązującej polityki BHP w przedsiębiorstwie w sposób efektywny.
Czytaj także: Czy każdy zakład pracy ma obowiązek opracować i wdrożyć politykę BHP?>>>
Aby zagwarantować bezpieczne warunki pracy w zakładzie, niezbędne jest prowadzenie właściwej polityki bhp w firmie. Wprowadzenie polityki bhp w firmie powinno być priorytetem dla każdego pracodawcy, któremu zależy na bezpieczeństwie pracy, jaki i na pozytywnym wizerunku firmy, w oczach pracowników i kontrahentów. Wprowadzenie polityki bhp w firmie (niekoniecznie w ramach systemu zarządzania bhp), zalecane jest w przedsiębiorstwach, które: mają trudności z zapewnieniem wymaganego prawem poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy; wykonują zadania w trudnych warunkach środowiska pracy; mają wysoką liczbę wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych. Opracowanie samego dokumentu Polityki BHP dla przedsiębiorstwa może jednak przysparzać trudności. Mając to na uwadze, eksperci Portalu BHP przygotowali wzór treść polityki BHP w firmie.
Zaangażowanie wszystkich pracowników w tworzenie i utrzymywanie bezpiecznego środowiska pracy to podstawowy element systemu zarządzania bezpieczeństwem. Praktyczne funkcjonowanie procedur, instrukcji i praktyk BHP i innych zasad w zakładach pracy, możliwe jest dzięki widocznemu zaangażowaniu przede wszystkim kadry kierowniczej oraz pracowników. Zaangażowanie wymienionej grupy wypracowuje się za pomocą różnych metod pracy. W tym artykule podpowiadamy podstawowe sposoby angażujące pracowników w rozwój bezpiecznych warunków pracy. Rozwiązania są proste i stosowane w wielu zakładach pracy.
Kamil Szyszkiewicz
Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci:
Wdrożyć proste rozwiązania angażujące pracowników w zagadnienia BHP.
Monitorować na bieżąco wyniki w obszarze bezpieczeństwa.
Usprawnić komunikację w całym zakładzie pracy w zakresie bezpieczeństwa.
Podkreślić istotę bezpieczeństwa w organizacji.
Czytaj także: Praktyczne metody kształtowania kultury bezpieczeństwa w firmie >>>
Pobierz e-book: Jak kształtować kulturę bezpieczeństwa w firmie?>>>