Przed branżą BHP kolejny rok pełen wyzwań. Ekspertki i eksperci Koalicji Bezpieczni w Pracy wskazują najważniejsze trendy w branży na 2023 rok. Z jednej strony to kontynuacja tych spowodowanych pandemią, z drugiej – mierzenie się ze skutkami wojny w Ukrainie i napływem uchodźców oraz zwiększającymi się kosztami dla pracodawców. Czekają nas też duże zmiany w ustawodawstwie – już niedługo wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Ponadto coraz częściej w BHP mówi się o zrównoważonym rozwoju, także w kontekście produktów i usług.
Informacje zawarte w tym tekście podpowiedzą Ci:
Jakie kwestie zdominują kolejne miesiące w 2023 r.
Które zagadnienia mogą przysporzyć trudności w tym roku
Na co zwrócić uwagę planując zadania w kolejnych kwartałach 2023 r.
Czytaj także: Terminy najbliższych zmian w Kodeksie Pracy>>>
Nowy rok to czas, kiedy pracodawcy, właściciele firm planują założenia budżetowe. Firmowe budżety podzielone są na różne kategorie, a jedną z nich jest bezpieczeństwo pracy. Planowane wydatki na inwestycje bhp, mają na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie ryzyka wypadku. Mogą one dotyczyć nowoczesnych rozwiązań technicznych, wyposażenia stosowanego w procesie technologicznym firmy oraz innych obszarów wymagających usprawnień w zakresie bezpieczeństwa. W tym artykule znajdziesz przykłady rozwiązań technicznych możliwych do zastosowania w procesach będących źródłem wysokiego ryzyka. Omawiamy tu rozwiązania stosowane podczas użytkowania maszyn, poruszania się pojazdami UTB oraz pracy na wysokości. Dzięki wskazówkom w tym artykule planowanie budżet bhp będzie łatwiejsze.
Kamil Szyszkiewicz
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
dowiedzieć się jaką rolę odgrywa ocena ryzyka w procesie planowania budżetu BHP,
zaplanować nowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa maszyn,
zminimalizować ryzyko wystąpienia kolizji pomiędzy pojazdem mechanicznym a pieszym i/lub wyposażeniem hali produkcyjnej,
zastosować nowe rozwiązania bezpieczeństwa podczas organizowania prac na wysokości.
Czytaj także: Zobacz, co składa się na koszty bezpieczeństwa w firmie>>>
Niepewność i mnóstwo pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi. Tak można określić sytuację pracowników służby bhp. Służba BHP w zasadzie z dnia na dzień otrzymuje informację, o, wypadku czy konieczności dokonania oceny warunków pracy i ich poprawy, bądź zmianie w prawie. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy często zaskakują pracowników służby bhp oczekiwaniami nowych rozwiązań lub pytaniami. Codzienna praca wymusza na tej grupie pracowników zdolność do szybkiej adaptacji, szukania nowych rozwiązań i odpowiedzi na coraz to trudniejsze pytania. Pomocą w zmaganiu się z codziennymi obowiązkami i problemami jest aplikacja dla służby bhp twojasystent.pl
Żyjemy w niepewnych czasach. Z dnia na dzień znaleźliśmy się w nowej sytuacji, kiedy do naszego kraju przybywają uchodźcy z objętej wojna Ukrainy. Trudno zatem przewidzieć co przyniesie jutro na rynku pracy. Jednak analizując dostępne informacje można określić prawdopodobne kierunki i trendy w branży bhp na 2022 r. O taką analizę pokusili się eksperci Koalicji Bezpieczni w Pracy. Sprawdź, co według nich przyniesie 2022 rok w BHP.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Przygotować organizację, w której pracujesz na nowe wyzwania
Sprostać oczekiwaniom wynikającym z nadchodzących zmian
Zadbać o jak najlepsze warunki pracy w swojej firmie
Czytaj także: Wszystko na temat programu działania PIP na lata 2022-2024>>>