Sklep
Aby uzyskać urlop dodatkowy funkcjonariusze służby mundurowej muszą wykazać pełnienie służby w warunkach narażenia na szkodliwe substancje chemiczne, odnosząc ich natężenie nie tyle do progów wynikających z przepisów dot. ochrony środowiska, lecz do regulujących NDS w środowisku pracy – tak wskazał WSA w Gliwicach.
Anna Słowińska
Funkcjonariusze służby więziennej reanimowali bez rezultatów osadzonego, który popełnił samobójstwo. Funkcjonariusze w związku z tym zdarzeniem zostali odsunięci od dalszej służby. Jeden z nich udał się do lekarza psychiatry i przebywał na zwolnieniu lekarskim. Drugi z funkcjonariuszy przebywał na zwolnieniu lekarskim od lekarza pierwszego kontaktu. Obaj funkcjonariusze skierowali wnioski o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku w związku z pełnieniem służby. Czy słusznie? Obaj funkcjonariusze domagają się aby zdarzenie potraktować jako wypadek w pracy.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
27 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 7 stycznia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów stanowisk w Agencji Wywiadu, na których występują warunki szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, a także innych stanowisk, na których przysługuje prawo do płatnego urlopu dodatkowego, albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby (Dz.U. z 2016 r., poz. 55).
Kinga Grodzicka-Lisek
Trybunał Konstytucyjny uznał, że brak określenia w przepisach o charakterze ustawy prawa funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, ABW, CBA, SKW i SWW oraz Służby Celnej do bezpiecznych i higienicznych warunków służby oraz odpowiadających temu prawu obowiązków podmiotu zatrudniającego funkcjonariuszy jest niezgodne z Konstytucją. Poznaj uzasadnienie wyroku TK i jego następstwa.
Aneta Mościcka
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone