Sklep
Od jakiegoś czasu pracuje na bloku operacyjnym gdzie nie ma wyciągu gazów anestezjologicznych. Po 2-3 godzinach asystowania do zabiegu po prostu zasypiam. Nie możemy się doprosić od pracodawcy zainstalowania profesjonalnego wyciągu gazów. Gdzie mogę zgłosić takie nadużycie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy zdarzenie kiedy personel medyczny zachorował na Odrę po przyjęciu pacjenta do szpitala można uznać za wypadek przy pracy? Na oddział zostaje przyjęta osoba z podejrzeniem Odry. Przy przyjęciu personel powiadamia o zagrożeniu władze szpitala i pielęgniarkę epidemiologiczną. Nic nikt nie zrobił. Po kilku dniach 7 osób z personelu zaczyna chorować na Odrę. Po powrocie ze zwolnienia osoba domaga się uznania zdarzenia zachorowania za wypadek przy pracy. Czy słusznie?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jakie normy powinno spełniać obuwie robocze użytkowane przez pielęgniarkę, lekarza w placówkach służby zdrowia? Czy powinno mieć zakrytą piętę i palce, czy może być wsuwane? Czy powinno być łatwo dezynfekowalne? Czy może być na podwyższeniu?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Biegły Sądowy z zakresu bhp
Dentysta z racji wykonywania swoich obowiązków narażony jest na wiele zagrożeń zawodowych, w tym ryzyko kontaktu z czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi oraz obciążenia psychofizyczne związane z wykonywaną pracą. Zatem bardzo ważne jest uświadomienie mu tych zagrożeń oraz metod i zasad ochrony przed nimi w czasie instruktażu stanowiskowego. Aby ułatwić Wam to zadanie, ekspert Portalu BHP przygotował prezentację zawierającą informacje o podstawowych zagrożeniach dla zdrowia występujących na stanowisku stomatologa. Możecie prezentację tę dostosować do własnych potrzeb i warunków panujących na danym stanowisku pracy.
Czy raport o zranieniach (sporządzany przez np. placówki medyczne) powinienem być wysyłany instytucji nadzoru typu Państwo Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy? Czy też wyłącznie przedkładany do wglądu w przypadku kontroli? Czy ten dokument jest wyłącznie opracowywany i przetrzymywany w dokumentacji sekcji BHP firmy, której dotyczy? Kto powinienem mieć wgląd do tego dokumentu, mając na uwadze iż osoby narażone na zranienia muszą się pod nim podpisać?
prawnik, ekspert prawa pracy
Jeżeli pracownik zgłasza jako wypadek zakłucie i pisze, że brak urazu gdyż to tylko zakłucie do dalszej obserwacji, to jak zespół powypadkowy ma to zakwalifikować: jako wypadek czy jako zdarzenie potencjalnie wypadkowe? W przypadku zakwalifikowania zakłucia jako wypadek, jakie dokumenty mają być przedłożone zespołowi do rozpatrzenia i jak to jest z ustaleniem uszczerbku?
Anna Słowińska
Prawnik, specjalista z zakresu bhp
Część wieloletnich pracowników zatrudnionych od kilku lat w firmie (placówka medyczna) jest na umowie kontaktowej (głównie lekarze i terapeuci). Ich głównym źródłem zarobków jest praca w jednym miejscu. Czy oni również powinni i czy mogą uczestniczyć w szkoleniach okresowych (w zasadzie rodzaj umowy kontraktowej nie wiąże ich jak etatowców)? Wychodząc z założenia, że nie są pracownikami sensu stricto jak ci na etacie, jak należy podchodzić do kwestii zmieniających się czynników zagrożenia i tym iż pracownicy ci niemal 8 godzin przebywają na swoich stanowiskach? Czy ich zadania te nie dotyczą?
Czy zleceniodawca zatrudniający na umowę zlecenie w ośrodku opieki pielęgniarki, opiekunki, personel sprzątający musi zapewnić w szatni dla zleceniobiorców oddzielne szafy przeznaczone dla ich indywidualnego użytku?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jednym z najczęściej spotykanych wypadków w służbie zdrowia jest zakłucie ostrym narzędziem. Bardzo często w takim przypadku pojawia się pytanie, jak interpretować te zranienia i czy one rzeczywiście mają znamiona wypadku? A może jest to zdarzenie potencjalnie wypadkowe? Poznaj stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy wobec takich zdarzeń. Zobacz, czy inspektorzy w trakcie działań kontrolnych zwracają uwagę na ten problem w placówkach służby zdrowia?
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Na szpitalu jako na pracodawcy spoczywać zwiększone ryzyko odpowiedzialności za ewentualne zakażenia personelu medycznego. Jego przedstawiciele dotknięci wirusowym zapaleniem wątroby nie muszą dlatego udowadniać, że do zakażenia doszło w związku z pracą zawodową, gdyż jest to wniosek wynikający z faktu zatrudnienia w warunkach szpitalnego narażenia na takie zakażenie – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 stycznia 2000 r. sygn. akt. SN II UKN 280/99.
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Czy ekspozycja zawodowa pracownika personelu medycznego zatrudnionego w szpitalu w wyniku np. zakłucia igłą, skaleczenia ostrym narzędziem itp., powinna być traktowane jako wypadek przy pracy? W praktyce, z uwagi na mnogość tego typu zdarzeń, pracodawca jedynie wszczyna procedurę poekspozycyjną, która jest opracowana w szpitalu (badania poszkodowanego pracownika, podanie mu leków retrowirusowych, monitorowanie jego stanu zdrowia itp.) oraz odnotowuje zdarzenia w odpowiednim rejestrze. Dopiero w przypadku stwierdzenia u pracownika np. zakażenia wirusem HBV, HCV czy HIV, sporządzana jest dokumentacja, która uprawniała pracownika do ubiegania się o świadczenia odszkodowawcze z tytułu wypadku przy pracy czy choroby zawodowej. Czy takie postępowanie stanowi wykroczenie wobec zasad i należy sporządzić zaległe protokoły i złożyć statystyczne karty wypadku?
Mariusz Foremniak Gł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jakie są ogólne zadania pracodawcy (dyrektor ZOZ) w zakresie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników mających styczność z chemikaliami?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu BHP.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone