Sklep
Proszę o wyjaśnienie zapisu w kodeksie pracy "zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może dokonać sam pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę, przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarz sprawującego nad nim profilaktyczna opiekę lekarską". Czy zatrudniony pracownik może wystąpić z wnioskiem o skierowanie na badania lekarskie w związku z przebytym zabiegiem na dłonie i opisem od chirurga zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Czy pracodawca na podstawie takiego wniosku może skierować pracownika do lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
O stwierdzeniu choroby zawodowej decyduje zachowanie dwóch przesłanek. Pierwsza to zamieszczenie danego schorzenia w wykazie chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych, druga to ustalenie, że zostało ono spowodowane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub w związku ze sposobem wykonywania pracy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Wiele osób, zwłaszcza starszych i otyłych, cierpi na zmiany zwyrodnieniowe i bóle kręgosłupa. Niektórzy pracownicy wykonują prace fizyczne, które sprzyjają pogłębianiu się tych zmian. Czy można zatem uznać zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie za chorobę zawodową? Warto poznać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w tej kwestii.
Co musi zrobić pracodawca, jeżeli pracownik przedstawi mu zaświadczenie, że choruję na chorobę zawodową?
dr Halina Ćwirkospecjalista II stopnia medycyny pracy i organizacji ochrony zdrowia, Honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego
Kiedy można mówić, że pracownik choruje na chorobę zawodową? Czy to prawda, że aby uznać schorzenie strun głosowych za chorobę zawodową trzeba chorować kilka lat?
Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę nad pracownikami zgłosił podejrzenie choroby zawodowej u aktualnie zatrudnionego pracownika i skierował go na badania w celu jej rozpoznania. Do czyich obowiązków (lekarza czy pracodawcy) należy niezwłoczne zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej u tego pracownika właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy?
Anna Błażejczyk Specjalista w Ministerstwie Zdrowia
Stwierdzono u mnie chorobę cieśni nadgarstka prawego. Czy mogę to zgłosić jako chorobę zawodową? jeżeli tak to kiedy? Zabieg chirurgiczny mam mieć wykonany w kwietniu 2012r. Czy powinnam to zrobić już teraz czy po zabiegu chirurgicznym? Okres zatrudnienia 30 lat na stanowiskach referent do spraw. administracyjnych. Obecnie od 10 lat specjalista do spraw. administracyjno-kadrowych i bhp. Pracuję w dwóch firmach na 1/2 etatu na tym samym stanowisku . W którym zakładzie mam to zgłosić?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jeżeli lekarz stwierdził, że kierowca zawodowy autobusu z 30 letnim stażem pracy jest przygłuchy, to czy może wystąpić o chorobę zawodową, jakie ma szanse, że będzie uznana? {$zarejestruj}
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jeśli pracownik pracuje w kilku zakładach pracy, a następnie zostanie u niego wykryta choroba zawodowa może pojawić się wątpliwość, u którego pracodawcy choroba ta powstała. W związku z tym powstaje pytanie, czy trzeba to ustalać? Poniżej wskazane zostało stanowisko, jakie zajął w tej kwestii Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Którzy pracownicy handlu są najbardziej narażeni na choroby?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Czy wydatki na działalność profilaktyczną w celu zapewnienia odpowiedniego stanu bhp w firmie niosą ze sobą korzyści adekwatne do wielkości poniesionych nakładów?
dr Jan Rzepecki adiunkt w Zakładzie Zarządzania BHP CIOP – PIB
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone