Sklep
Koronawirusem można zarazić się praktycznie wszędzie. Jednak gdy jest się pracownikiem służby zdrowia, branży handlowej, usługowej czy urzędnikiem mającym bezpośredni kontakt z klientem, petentem prawdopodobieństwo zarażenia się wzrasta. Rodzi się zatem pytanie, jeżeli zarazimy się koronawirusem w pracy, czy będzie można mówić o chorobie zawodowej? Zobacz, jak obecnie wygląda kwestia uznawania zarażenia się COVID-19 za chorobę zawodową.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
„Rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.” orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Anna Słowińska
COVID-19 jako choroba zakaźna, która została wywołana wirusem SARS-CoV-2, została przez Ministerstwo Zdrowia uznana za chorobę zawodową. Jednak tylko w określonej grupie zawodowej. Zobacz o jakiej grupie mowa.
Mariusz Foremniak
Czy zakażenie koronawirusem w pracy można zgłosić jako podejrzenie choroby zawodowej?
Płatnik składek po otrzymaniu wniosku od pracownika o przesłanie do ZUS dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, po jej skompletowaniu, przesyła do ZUS dokumenty wraz z pismem o ustalenie procentowego uszczerbku na zdrowiu. Wzór takiego pisma/wniosku płatnika składek opracował nasz. Możesz go pobrać i wypełnić.
W przypadku ubiegania się przez pracownika o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, powinien wystąpić do płatnika składek (np. pracodawcy) z wnioskiem o przekazanie dokumentacji powypadkowej (dokumentacji stwierdzającej chorobę zawodową) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzór takiego wniosku przygotował nasz ekspert. Możesz pobrać wniosek gotowy do wypełnienia.
Zdarza się, że pracownik zgłasza do pracodawcy podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej. Jak wówczas postąpić, co zrobić, gdzie skierować pracownika? A jak zachować się w przypadku wystąpienia w zakładzie pracy stwierdzonej choroby zawodowej? O jakie dokumenty należy wówczas zadbać? Jakie obowiązkowe rejestry należy w takim przypadku prowadzić? Ekspert Portalu BHP udziela odpowiedzi na powyższe pytania. Wyjaśnia, kok po kroku, co należny zrobić gdy pracownik zgłasza podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej.
Jeżeli jednostki orzekające o chorobie zawodowej jednolicie orzekną, że dane schorzenie nie jest taką chorobą, orzeczeń tych i w ślad za nimi decyzji odmawiającej uznania schorzenia za chorobę zawodową nie da się obalić innymi dowodami w postaci zeznań świadków czy zaświadczeń lekarskich uzyskanych w trybie konsultacji lub badań – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 marca 2019 r. sygn. I OSK 1045/17.
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy zespół cieśni nadgarstka można uznać za wypadek przy pracy?
Sylwia Oziębło-Brzykczy audytor systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy
Oceny narażenia zawodowego pracownika, potrzebnego do ustalenia zachorowania na chorobę zawodową, w żadnym wypadku nie może sporządzać pracodawca, a organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie ustalenia choroby zawodowej nie wolno zlecać pracodawcy opracowania takiej oceny w jakiejkolwiek formie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 2 lutego 2018 r., sygn. akt IV SA/Wr 767/17.
Obecnie wiele pielęgniarek i lekarzy zatrudnionych jest na kontraktach. Jak wiemy pracownicy służby zdrowia zatrudnieni na kontraktach bardzo często pracujący w kilku różnych placówkach. Jak w takim wypadku postąpić jeżeli pielęgniarka kontraktowa zgłosi pracodawcy podejrzenie o wystąpienie choroby? Jak zatem powinna przebiegać procedura zgłaszania i postępowania w takich przypadkach ze strony pracodawcy wobec pracowników kontraktowych, którzy nie podlegają lekarzowi zakładowemu?
prawnik,
specjalista prawa ochrony zdrowia
Z tego tekstu dowiesz się:
Kto dokonuje zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej pracowników kontraktowych?
Jak wypełnić zgłoszenia o podejrzeniu wystąpienia choroby zawodowej u pracowników kontraktowych?
Kiedy możemy mówić o chorobie pracowniczej lub para zawodowej?
Na szpitalu jako na pracodawcy spoczywać zwiększone ryzyko odpowiedzialności za ewentualne zakażenia personelu medycznego. Jego przedstawiciele dotknięci wirusowym zapaleniem wątroby nie muszą dlatego udowadniać, że do zakażenia doszło w związku z pracą zawodową, gdyż jest to wniosek wynikający z faktu zatrudnienia w warunkach szpitalnego narażenia na takie zakażenie – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 stycznia 2000 r. sygn. akt. SN II UKN 280/99.
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Pracownik uzyskał decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej. W związku z tym wystąpił z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie. Pracodawca przekazał dokumenty do ZUS. W najbliższym czasie pracownik pójdzie na komisję ZUS. Czy ZUS sam udziela informacji na temat długotrwałego uszczerbku na zdrowiu niezbędnego do uzupełnienia zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej? Czy pracodawca musi sam wystąpić z zapytaniem? Jaki jest termin przekazania zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej do Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. J. Nofera w Łodzi oraz do Państwowej Inspekcji Sanitarnej?
Gł. Specjalista ds. BHP
Rzecznik Praw Obywatelskich kieruje pismo do Ministra Zdrowia, postulując o zmiany w procedurze stwierdzenia choroby zawodowej, która obecnie jest przewlekła i w wielu przypadkach trwa latami. Zdaniem RPO potrzebne jest wprowadzenie zmian w zakresie kontroli decyzji organów Inspekcji Sanitarnej, o stwierdzeniu choroby zawodowej lub o jej braku. Zobacz, na jakie wady systemu wskazuje Rzecznik.
Kinga Grodzicka-Lisek
Dostaliśmy wniosek z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy dotyczący sporządzenia karty oceny narażenia zawodowego pracownika. Czy jesteśmy zobligowani do sporządzenia tej karty?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone