Sklep
Czy po zmianach przepisów dotyczących ewidencjonowania czasu pracy może być prowadzona dla pracowników zatrudnionych w biurach roczna karta ewidencji czasu pracy z podziałem na każdy miesiąc? Z tym, że nie ma zapisu o której pracownik rozpoczął prace i o której zakończył. Jest tylko informacja, że w danym dniu pracował 8 godz. W regulaminie pracy jest natomiast zapis w jakich godzinach pracuje urząd. Czy jest to wystarczające?
Leszek Skupski
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi.
Choć problematyka ewidencji czasu pracy nie wchodzi w zakres zadań służby bhp, niemniej jednak na prośbę Użytkowników ekspert Portalu BHP opracował wzór indywidualnej karty ewidencji czasu pracy.
Proszę zwrócić uwagę, że karta ewidencji czasu pracy musi być prowadzona oddzielnie dla każdego pracownika, w formie papierowej lub elektronicznej przy zachowaniu wymogów określonych rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej.
Jak interpretować definicje pracy zmianowej? Czy jeżeli pracownicy pracują w dwóch grupach: jedni od 6.00 do 14.00, drudzy od 10.00 do 18.00 w jednym miejscu, to czy może tu mówić o pracy zmianowej? Oczywiście w jednym tygodniu pracownik przychodzi na godzinę 6.00, a w drugim na 10.00. Czy w skierowaniu na badania lekarskie w opcji "praca zmianowa" powinno się zaznaczyć tę opcje tylko w przypadku pracy nocnej?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak wiemy decyzje, które dotyczą sfery technicznego bezpieczeństwa pracy nie są podejmowane przez pracodawcę w pełni samodzielnie. Przepisy przewidują bowiem czynny udział pracowników, poprzez konsultacje, w zakresie podejmowanych działań dotyczących bhp. Zastanówmy się więc, czy także problematyka związana z czasem pracy może i powinna być przedmiotem konsultacji z pracownikami – mimo, iż formalnie przepisy o czasie pracy nie są przepisami z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Chęć uzyskania dodatkowych dochodów, zarówno po stronie pracodawcy jak i po stronie pracownika, stanowi główną przyczynę łamania przepisów o czasie pracy i prawa do wypoczynku w placówkach handlowych. Do takiego wniosku dochodzą zarówno inspektorzy PIP, jak i sami pracodawcy, po podsumowaniu przeprowadzonych przez PIP w 2014 r. kontroli w placówkach handlowych. Sprawdź wyniki tych kontroli.
Kinga Grodzicka-Lisek
Rada Ochrony Pracy debatowała 28 kwietnia br. nad problemem przestrzegania zasad bezpieczeństwa, higieny i czasu pracy w sektorach gospodarki z największą liczbą wypadków przy pracy. Ze strony PIP w tej kwestii głos zabrała Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz, zwracając uwagę, że co roku w wyniku wypadków przy pracy i chorób zawodowych umiera 168 tys. Europejczyków, a 7 mln dostaje urazów.
Sposób wprowadzenia dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiej i Rady dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy został uznany przez Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” za niewłaściwy.
16 lipca 2014 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) przywracające czas pracy osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w wymiarze nie wyższym niż 7 godz. na dobę i 35 godz. w tygodniu. Jednak skrócony wymiar czasu pracy należy stosować już od 10 lipca 2014 r.
Na jakiej podstawie prawnej oprzeć prośbę do pracodawcy o skrócenie czasu pracy w upalne dni gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni. Dotyczy to pracowników biurowych oraz pracowników pracujących na wolnym powietrzu. Pracodawca zapewnia pracownikom napoje chłodzące, żaluzje, wentylatory (nie ma klimatyzacji), pomieszczenia sanitarne.
Mariusz Foremniak
Czy palacz CO może przez cały czas pracować na nocnych zmianach w następującym wymiarze - dwa dni na zmianie nocnej po 12 h, następnie dwa dni wolne i znów dwie nocne zmiany.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy na stanowisku pracy związanym z promieniowaniem jonizującym, w pracowni endoskopii w placówce służby zdrowia, można zastosować skrócony czas pracy w ciągu zmiany roboczej?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy są jakieś wytyczne odnośnie ilości godzin jakie operatorzy koparki i spycharki mogą spędzać pracując na maszynach? Jakie są wymagania kwalifikacyjne dla operatorów koparek i spycharek, czy są to jakieś dodatkowe niezbędne kwalifikacje do wykonywania pracy na tych stanowiskach?
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bhp
Pracownik na stanowisku przedstawiciela handlowego przewrócił się po wyjściu z domu (przy dojściu do samochodu służbowego). Jak rozpatrywać ten przypadek? Czy jest to wypadek w drodze do pracy czy wypadek w pracy? Proszę również o podanie definicji czasu pracy takiego pracownika, ponieważ pracuje poza siedzibą firmy więc nie ma określonego jednego, stałego miejsca w którym wykonuję pracę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy ewidencjonować czas pracy pracowników młodocianych przy pracach wzbronionych, a dozwolonych tym pracownikom w zakresie potrzebnym do odbycia przygotowania zawodowego? Czy w zakładzie fryzjerskim zatrudniającym pracowników młodocianych powinien zostać sporządzony wykaz stanowisk i prac wzbronionych oraz dozwolonych młodocianym?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone