Sklep
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. W wykazie wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy zostaną dodane nowe chemikalia.
Marcin Papierz Redaktor PortalBHP.pl
Muszę dokonać oceny ryzyka zawodowego przy wykonywaniu czynności z zastosowaniem czynników chemicznych na stanowisku mechanika samochodowego. W moim zakładzie pracy mechanicy samochodowi podczas wykonywania swoich obowiązków mają styczność z różnymi preparatami chemicznymi: m.in. płynami do chłodnic (Borygo, Petrygo) czy smarami samochodowymi. Na w/w stanowisku pracy mechanika nie były wykonywane pomiary czynników chemicznych. Czy w takim przypadku mogę przyjąć, że zagrożeniem jest kontakt z konkretnym preparatem i dokonać oceny ryzyka tradycyjną metodą Risk Score z zastosowaniem do oszacowania ryzyka trzech składowych: potencjalnych skutków zagrożenia, ekspozycji na zagrożenie, prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia?
dr inż. Adam Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Co oznacza wskaźnik ekspozycji i krotność NDS?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Co wziąć pod uwagę dokonując oceny ryzyka zawodowego przy czynnikach chemicznych?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone