Sklep
Diizocyjaniany to w ostatnim czasie jeden z bardzo popularnych związków chemicznych, o których mówi się w branży BHP. Wszystko to za sprawą rozporządzenia 2020/1149 zmieniającego załącznik XVII do rozporządzenia nr 1907/2006 w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do diizocyjanianów. Wprowadzone zmiany dnia 24 sierpnia 2023 r. dotyczą dostawców substancji chemicznych i ich mieszanin, jak i samych użytkowników. Artykuł ten omawia obowiązek zapewnienia szkoleń z zasad bezpiecznego stosowania diizocyjanianów podczas pracy, nałożony na pracodawcę przez rozporządzenie REACH.
Kamil Szyszkiewicz
Substancje chemiczne, mieszaniny chemiczne to produkty stosowane w większości firm produkcyjnych. Używane są bezpośrednio w procesach produkcyjnych lub jako materiały wspomagające przy aktywnościach pozostałych, jak np. utrzymanie ruchu. Oprócz wielu zalet jakie posiadają, mogą jednocześnie być bardzo niebezpieczne dla użytkownika. W trakcie pracy, pracownik narażony jest na dostanie się substancji chemicznych drogą oddechową, przez skórę lub drogą pokarmową. Innymi słowy na stanowisku pracy, występuje ryzyko pracy o określonym poziomie, związane z użytkowaniem czynnika chemicznego. W jaki sposób można określić poziom tego ryzyka? Co powinna zawierać ocena ryzyka w związku z narażeniem na czynnik chemiczny? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.
Kto powinien prowadzić szkolenie w celu uzyskania stosownych certyfikatów dopuszczających pracowników do pracy z diizocyjanianami? Czy będzie to firma szkoleniowa, czy zakładowa służba BHP? Jeśli to służba BHP będzie zobowiązana do takiego szkolenia, to jak ma zdobyć do tego uprawnienia? Czy są dostępne szczegółowe wytyczne do realizacji obowiązku, który obliguje pracodawców do prowadzenia takich szkoleń?
Właściwości fizykochemiczne substancji niebezpiecznych, ich skład i ilość mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie i życie ludzi, zwierząt oraz stan środowiska naturalnego. Z uwagi na skutki oddziaływania związków chemicznych na otoczenie istotne jest likwidowanie zagrożeń z nimi związanych. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego określiło, że należy „związywać lub neutralizować substancje niebezpieczne” poprzez m.in. sorbenty. Stosowanie sorbentów to najskuteczniejsza metoda utylizacji substancji niebezpiecznych.
Zgodnie rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych pracownik zobowiązany jest do zapoznania się z kartami charakterystyki produktów wymienionych w instrukcji. Co ustawodawca rozumiem pod pojęciem "instrukcja"? Czy powinnam sporządzić załącznik do ORZ, w którym będą znajdować się założenia z 8 punktów, które są ujęte w rozporządzeniu? Jak mam interpretować punkt "niebezpieczne właściwości czynnika chemicznego"? Jakie informacje należy wpisać w tym punkcie z karty charakterystyki? Czy są to zagrożenia "H", czy może inne? Czy w takiej instrukcji powinnam ująć piktogramy dotyczące zagrożeń?
Nawet pomimo braku przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia (NDS), możliwe jest stwierdzenie choroby zawodowej, jeżeli pracownik na swoim stanowisku pracy był narażony na czynniki szkodliwe, które wywołały dane schorzenie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 6 marca 2020 r., sygn. II OSK 1147/18
Michał Culepa
Wprowadziliśmy na lutowaniu topnik, który zawiera między innymi 20% metanolu i 25% acetonu. Czy, poza wykonaniem pomiarów środowiska pracy i oznaczeniem NDS i NDSCH, pracodawca powinien jeszcze wypełnić jakieś wymagania prawne w związku ze stosowaniem takiej substancji? Czy należy wprowadzić ewidencję rozchodu środka lotny topnik w związku z zawartością metanolu?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Przy magazynowaniu materiałów niebezpiecznych bardzo ważny jest sposób przechowywania i miejsce.Magazyny i szafy materiałów niebezpiecznych pozwalają bezpiecznie przechowywać groźne substancje, ponieważ zapewniają zgodną z przepisami i certyfikowaną ochronę. Jednak aby utrzymać właściwy poziom bezpieczeństwa należy poddawać te produkty i miejsca magazynowe regularnej konserwacji i przeglądom.
Od 12 sierpnia 2015 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1097). Dzięki zmianom pracownicy wykonujący pracę w narażeniu na substancje chemiczne i ich mieszaniny otrzymają bardziej czytelne informacje w kartach charakterystyki.
Kinga Grodzicka-Lisek
Resort zdrowia przedstawił projekt zmian do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych. Dzięki zmianom i wdrożeniu do prawa polskiego przepisów UE, pracownicy wykonujący pracę w narażeniu na substancje chemiczne i ich mieszaniny otrzymają bardziej czytelne informacje w kartach charakterystyki.
W wielu branżach i przy wielu pracach stosuje się rękawice ochronne jako środki ochrony indywidualnej. Duże znaczenie rękawice ochronne mają na stanowiskach pracy w przemyśle chemicznym, laboratoriach, pracach polegających na czyszczeniu. Mając na uwadze szczególnie narażenie na stanowiskach pracy na czynniki chemiczne przygotowaliśmy zestawienie rękawic chroniących przed takimi czynnikami.
Co powinna zawierać instrukcja postępowania na wypadek awarii czynnika chemicznego? Kto powinien ją opracować i na bazie jakich dokumentów? Konkretnie chodzi o występowanie na basenie krytym: podhlorynu sodu i kwasu siarkowego.
Wykonywanie czynności zawodowych przy jednoczesnym narażeniu rąk na czynniki chemiczne (oleje mineralne, smary) oraz mechaniczne (ścieranie, przecięcie i przekłucie), dotyczy przede wszystkim pracowników zatrudnionych w branży motoryzacyjnej. Jednym z działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa pracy w sytuacji, gdy w wyniku podjęcia innych działań nie wyeliminowano zagrożeń jest stosowanie odpowiednich rękawic ochronnych, zapewniających jednoczesną ochronę przed czynnikami mechanicznymi oraz olejami mineralnymi i smarami.
Czy istnieją szczegółowe zasady wyposażenia w maski ucieczkowe obiektów , w których występują substancje toksyczne np. między innymi: benzen, azot, aceton, hel, wodór, alkohole? Sprawa dotyczy pomieszczeń instytutu naukowego.
Chciałbym się dowiedzieć czegoś odnośnie czynników chemicznych na stanowiskach pracy np. monter silników. Jak sporządzić ocenę ryzyka zawodowego dla takiego stanowiska? W jakiej formie?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone