Sklep
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono o 7,5% więcej osób poszkodowanych niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Zwiększył się także wskaźnik wypadkowości z 2,99 do 3,22, czyli liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących. Jak wskazują dane – w kwestii bezpiecznej pracy pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Kluczowym aspektem jest skupienie się na budowaniu świadomości pracowników i zmianie ich przekonań. O tym, jakie działania warto podjąć opowiada Anna Połchowska, Kierownik ds. BHP i Ochrony Środowiska w Cedo.
Dane GUS wskazują, że w 61 % wypadków w 2022 r. spowodowane było niewłaściwym zachowaniem się pracownika. Dlatego pracodawca powinien mieć na uwadze, że poprawa bezpieczeństwa wiąże się nie tylko z wyeliminowaniem przyczyn zewnętrznych, takich jak wady konstrukcyjne urządzeń, czy wymiana maszyn, ale przede wszystkim z regularną edukacją i budowaniem kultury bezpieczeństwa w firmie. Najważniejszym jej aspektem jest aktywne angażowanie pracownika w działania związane z bezpieczeństwem – zarówno przy codziennym wykonywaniu zadań, jak i w formie specjalnych wydarzeń.
Przed utworzeniem punktów szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników zakłady pracy, instytucje i firmy tworzą listy zainteresowanych, ale to nie wszystko. Nie ustają również w zachęcaniu do przyjęcia szczepionki, także poprzez np. propozycje konkretnych świadczeń finansowych - tak jak jest w przypadku Grupy Maspex producenta m.in. napojów Kubuś.
Na 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Koalicja Bezpieczni w Pracy włączyła się w obchody tego święta organizując w ostatnim tygodniu kwietnia „Tydzień Bezpieczeństwa”, którego motywem przewodnim jest ergonomia pracy.
Firma 3M może pochwalić się wieloma własnymi inicjatywami związanymi z obszarem bhp. W ramach dzielenia się dobrymi praktykami, Natalia Sidor, specjalista ds. bhp i ochrony środowiska w 3M opowiedziała Portalowi BHP o działaniach podejmowanych w tym zakresie przez 3M. Poznaj sprawdzone sposoby na budowanie kultury bezpieczeństwa w firmie, prowadzenie szkoleń bhp i zapobieganie wypadkom przy pracy.
W Lublinie powstała jedna z największych instalacji gaszenia pianą lekką typu Hot-Foam w Europie. Zainstalowany przez SPIE Building Solutions system znajduje się w magazynie firmy Parys, liczącym 6,3 tys. m 2 powierzchni i 11 m wysokości. Dzięki zastosowaniu instalacji czas od wykrycia pożaru do wypełnienia całej kubatury magazynu pianą, wyniesie zaledwie 3 minuty.
Ze statystyk polskiej policji wynika, że w okresie od 18 czerwca do 1 września w wypadkach drogowych zginęły 582 osoby. Oznacza to, że codziennie na polskich drogach ginęło średnio prawie 8 osób. Firmy szkoląc swoich pracowników użytkujących auta służbowe mogą nie tylko zadbać o życie i zdrowie zatrudnionych kierowców zawodowych ale również wpłynąć na zmniejszenie wypadków na polskich drogach.
17. edycja raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” z 2018 r. pokazuje, że zarówno pod kątem liczby zgłoszonych praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju (CSR), jak i liczby firm prowadzących takie działania, nastąpił wzrost na poziomie 30 % r/r. W samym poprzednim roku 129 firm realizowało praktyki z zakresu pracy, a ponad 50 prowadzonych praktyk dotyczyło bezpieczeństwa w miejscu pracy. Zobacz, jak idee zrównoważonego rozwoju wdrażają polskie firmy.
Niełatwo jest zapewnić bezpieczeństwo pracy w sytuacji prowadzenia testów nowoczesnych urządzeń, systemów czy pojazdów, gdy miejsce prowadzenia badań staje się swoistym poligonem doświadczalnym. Przykład Instytutu Kolejnictwa w Warszawie i Okręgu Doświadczalnego IK w Żmigrodzie pokazuje, że to, co teoretycznie jest nie do pogodzenia – testowanie konkretnych parametrów lokomotyw czy zespołów trakcyjnych i praktyczna analiza atutów innowacyjnych rozwiązań w transporcie szynowym, a jednocześnie zapewnienie optymalnego poziomu bezpieczeństwa pracowników – w praktyce sprawdza się doskonale.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Dziennikarz
Dla firm logistycznych oraz ich pracowników grudzień to wyjątkowo wymagający okres. Pojawia się tysiące zamówień ale również stres i presja czasu – łatwo wówczas o wypadek przy pracy. Dlatego bardzo ważna jest w tym czasie właściwa organizacja pracy i szczególne zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo jej wykonywania. Zobacz, jak w DHL radzą sobie z „przedświąteczną gorączką” nie zapominając o pracownikach.
Dbałość o efektywne przekazywanie pracownikom wiedzy na tematy związane z bezpieczeństwem, a także tworzenie atmosfery wzajemnej troski o jak najlepsze relacje w zespole. Budowanie zgranego zespołu pracowników, którzy dobrze się razem czują, szanują i wspierają nawzajem. Tak buduje się kulturę bezpieczeństwa, o czym opowiada w wywiadzie dla Portalu BHP Michał Chaciński, odpowiedzialny za kwestie bhp w Stadler Polska Sp. z o.o.
Magdalena Pokrzycka-Walczak Dziennikarz
Symulator decyzyjnego czasu reakcji, zabawa w alkogoglach, spotkania z ergonomistami, rysowanie „martwych stref” niewidocznych z kabiny kierowcy. A przede wszystkim dyskusje i niekończące się rozmowy o zdrowiu i bezpieczeństwie w pracy – tak w skrócie upłynął w Grupie Raben kwiecień – czyli Miesiąc Bezpieczeństwa. Skorzystaj ze sprawdzonych pomysłów budowania kultury bhp i wypróbuj w swojej firmie. Przy niewielkim wysiłku możesz poprawić wizerunek swój i firmy.
Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy jest nie tylko obowiązkiem każdego pracodawcy, ale też gwarancją efektywności przedsiębiorstwa. W związku z tym Carlsberg Polska wprowadza szereg procedur bezpieczeństwa oraz programów i kampanii budujących kulturę i świadomość pracowników w tym zakresie. Celem Carlsberg jest zredukowanie do ZERA wypadków w browarach Grupy. Zobacz, jakie działania podejmuje w związku z tym firma, aby osiągnąć wytyczony cel.
Jedna z firm należących do Koalicji Bezpieczni w Pracy wprowadziła w swoich zakładach nowy program „Opiekun bezpieczeństwa”. Celem tego przedsięwzięcia jest wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania pracowników wobec przestrzegania zasad bhp w codziennych zadaniach, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Jest to kolejny pomysł na budowanie kultury bezpieczeństwa wśród pracowników i przykład dobrych praktyki bhp. Poznaj szczegóły tego programu.
„Niezależnie od tego jakie jest nasze powiązanie z firmą, wszyscy podlegają jednakowym standardom bezpieczeństwa i obowiązują jednakowe zasady. Promowanie bezpieczeństwa i kształtowanie kultury bezpieczeństwa należy do wszystkich.” – podkreśla, mówiąc o polityce bhp w swojej firmie, Dorota Malanowicz - Kielijan, Kierownik Działu BHP i Ochrony Środowiska Alstom Polska, w wywiadzie dla Portalu bhp.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone